Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Петко в 18 Октомври, 2020, 16:09:49
-
Здравейте, този хубавец ми го подари баджанакът. На пръв поглед запазено и без никакви липси. Кутията беше много мръсна, със следи от чаши и чинии, явно са го ползвали за масичка. Няколко дупки от дървояди, които все още си похапваха. Платът - скъсан, но задният капак беше в прилично състояние. Шасито ръждясало, най-много около бобинният блок - явно мишокът се е облекчил точно там. Прецених,че ще го боядисам частично понеже голяма част от връзките не са запоени а заварени точково.Свалих само бобинният блок и се оказа,че променливите кондезатори и една феритна сърцевина направо са разядени. Променливият кондезатор беше силно корозирал
-
[attach=6]Започнах с кутията измих я няколко пъти с обезмаслител .Следите от чаши изчезнаха дървоядите ги уморих с масло за тик.
Черният кант възстанових с флумастер за чертаене на платки. Дупките от дървояди запуших с клечки за зъби и лепило.Скалата е добре само я почистих. Проблем ми е намирането на плат. Ако някой колега реши да помогне с линк или плат ще съм много благодарен. ???
-
Много хубава е станала кутията.
Каква е технологията на миене и лакиране.
-
Да, кутията е станала перфектно, браво. Шасито не е толкова зле, няма много ръжда.
-
Много хубава е станала кутията.
Каква е технологията на миене и лакиране?
Преди седмица възстанових моето АЕГ,което е със същото шаси,но нямаше кутия.
За целта ми изпратиха две кутии с опоскани шасита,но бобинния блок,входния филтър и променливия кондензатор са запазени.Шасито е в много добро състояние без корозия.
Мога да ти изпратя кутията задния капак и шасито с бобинния блок.Все някога ще ти потрябва .
Пропуснах,че платът отпред е запазен заедно с втулката за ЕМ11.
-
Работата по шасито започнах като го измих с обезмаслител. След това изсшкурках ръждата ,обработих го с ръждопреобразовател и накрая цинкова боя. Така и с останалите детайли.
-
Майсторска работа, браво. Дай една снимка на тази цинкова боя.
-
От тук го намерих на най ниска цена.
https://markita.net/search/products?keys=%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2+%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B9
-
Като за начало преди да го пусна в действие, смених всички хартиени и електролитни кондезатори. Електролитите ги преработих, но хартиените не стават.Замених ги с маслени такива. AZ11 беше с прекъснало отопление за проба сложих диоди и резистори. След включване заработи само нискочестотния усилвател. Кънчо ми даде един лампов генератор с АМ.и насоки как да действам. Установих че филтрите на 468 кнц. не работят не ми се отваряха защото са с заварени изводи и подгънати краища на алуминиевите капачки. Оказа се, че кондезаторите които са вградени в корпуса на бобините са с ликаш изчепках ги и сложих външни. След това се опитах да ги настроя но не знам точната честота на генератора с който разполагам. Хванах няколко станции дори хоризонт, но неми харесва очаквах по голяма селективност. Затова си поръчах честотомер . Отделно крайната лампа след около 30 минути работа вдига над 70 ма. принудих се да сложа катоден резистор 160 ома и кондезатор така тока се нормализира но около 34 ма. но свири значително по слабо. Не знам дали така е правилно, по каталог на ECL11 дават точно такава стойност на катодния резистор. За сега съм стигнал до тук поръчал съм AZ11 и ECL11 като пристигнат ще стане ясно. На последната снимка се опитах да направя превод но на схемата тези точки ги няма.
/>
-
Когато боядисвам високоговорител, вместо облепване на прозорците на корпуса, използвам дунапренени подложки, които вкарвам между мембраната и отворите.
-
Да разбрахго по трудния начин само, че го направих с памук. Дунапрена не се ли стопява от спрея. :drinks:
-
Утре сутринта живот и здраве ще си получиш подаръка на гарата в Чирпан.
Току що го приготвих.
-
Благодаря колега,за подаръка надявам се и аз да помогна с нещо. :good:
-
... Дунапрена не се ли стопява от спрея.
Нищо му няма. :drinks:
-
Да, колега, явно си прав ще ще го използвам следмащия път. По отношение на крайната лампа на прав път ли съм или бъркам нещо. Проблем ли е ако настроя междинната на 465 кхц. :drinks:
-
Да, колега, явно си прав ще ще го използвам следмащия път. По отношение на крайната лампа на прав път ли съм или бъркам нещо. Проблем ли е ако настроя междинната на 465 кхц. :drinks:
Не е проблем да промениш с няколко kHz междинната честота, за да застанат сърцевините в необходимото положение (навън от центъра на бобините).
Моят сигналгенератор също е лампов и съм му монтирал външен честотомер за по точно отчитане.
Наблюдения ми са, че ECL11 не работи добре с катоден резистор, понеже катодът на триодната и пентодната части е общ. Този проблем е разискван по рано във форума и в списание РТЕ. По добре е да увеличиш временно съпротивлението 72 - секцията му от 67 ома до получаването на друга лампа, или да си направиш временна присадка с ECL86.
-
Да без кондезатор се самовъзбужда но с 1000мф.се държи добре просто пада нивото чуствително и малко общата динамика. Надявам се понеделник вторник да получа лампата. Нужно ли е да я оставя да поработи без анодно няколко часа. Относно честотомера поръчал сам от неомонтана.
-
Моят честотомер също е от Неомонтана, но за правилната му работа е нужен немодулиран сигнал. За това съм взел сигнал преди модулатора.
Може да пробваш вместо катодно съпротивление да намалиш съпротивлението на първа решетка 53 от 500к на 100-200к. При ECL82 това дава резултат, но естествено спада и нивото.
Когато имам време винаги "подгрявам" няколко часа неработилите с години лампи.
-
Пробвах да развържа решетката на триода с кондезатор и резистор 1мом към минусовото напрежение но започна да се чува 50хц. За междинната питам понеже видях това с ПФ1П–023 и се чудя ако направя нещо подобно какъв ще е ефекта.
-
Тъй като проблема е в пентода (в случая по точно казано тетрода), намалявам само неговото съпротивление на първа решетка, като добавям още едно с подходяща стойност към оригиналното в паралел, което след подмяната на лампата само се маха.
А за добавянето на допълнителен филтър - всеки има право да си начеше крастата - нали за това сме се хванали с тези боклуци (според жените). :crazy:
-
Забележителна работа, ако ги нямаше снимките от началния етап щях да кажа че ни будалкаш с това ново радио от преди 60 години :D
Относно междинните филтри кондензаторите трябва да са вътре, ако имаш съмнения за стойността им ще си покаже при настройката. Аз бих ги сменил с такива от Христо Ботев, иглеждат същите а и няма да имаш дилемата какви са кондензаторите. Дали МЧ ще е 465 или 100 кхц по горе или долу няма да е от значение.Там пише че е 475 което мен ме учудва щото в Европа ползваха 455 но може и да греша.
Успех и пусни едно видео като го настройш да чуем и се изкефим как работи :hi:
-
Благодаря колеги, за бързите отговори и насоки. Днес в 6:15 се видяхме с колегата " dragan" и получих кутията + шасито :good: мисля, че ще ми свършат работа.
-
Както пише в книгата междинната честота се измества малко в ляво или в дясно от предписаната. По този начин междинната честота се "Опипва" и там където аутпутметъра се отклонява най много при засилено ниво на атенюатора за затихване, това трябва да е резонансната честота на МЧУ. (Засилено е нивото за да може да пробие сигналгенератора през ненастроените трептящи кръгове)
-
Колеги, имам молба. Качвам упътването за настройка, ако някой го преведе на български ще съм много благодарен-щастлив. С чичко гугал пробвах но не е много разбираемо.
Благодаря, колега " GRIDLIC" в момента се опитвам да го преработя с ФП1П–23, но като нямам нужното оборудване се лутам. ???
-
Общите правила за настройка са описани много добре в книгата на Максим Илиев "Радиопоправки" Свали си я от сайта. Според Автора не ти трябва някакво специално оборудване. Трябва ти един сигнал-генератор и един стрелкови уред който да ползваш за аутпутметър свързан през кондензатор към анода на крайната лампа или към вторичната на изходния трансформатор. В края на книгата има таблица за изходното напрежение при 50mw изходна мощност и различни изходни съпротивления на крайните стъпала. Входа на МЧУ го правиш апериодичен като отделяш смесителното стъпало за да включиш генератора както пише Автора. Освен това Автора пише че по различни конструктивни съображения при настройка на резонансните кръгове не винаги се спазва точната междинна честота така че не се знае практически какъв ефект ще постигнеш с ФП1П-23. Това са конструктивни преработки за които Автора пише, че не се допуска да се преработват основните схеми.
-
Тази книга на Максим Илиев "Радиопоправки" не я намерих. Но намерих този "Учебник_за_радиолюбителя" изтеглих го от "Библиотека Сандъците" . Най вероятно става въпрос за същият метод. При всички положения, ще ми трябва честотомер ,понеже генератора ми е с механична скала и не е много ясно точно къде съм. Поръчал съм, но ще се забави защото го поисках с 0.1s. опресняване. С уважение към всички Петко.
-
Радиопоправки 1982 М.Илиев
-
Каквото я раздухте тая настройка, весе едно става въпрос за настройка на МЧТ със намотки които се завъртат или изместват за регулиране на високите.
Сега ме чака такава настройка на Sakta. Дано успея с вобелгенератора и осцилоскопа.
:crazy:
Предлагам следния вариант.
1. нагласяш на генератора стрелката да показва 468kHz.+-5kHz не са от значение
2. Подаваш сигнал на първа решетка на EBF11.
3. Поставяш волтметър на решетката на EM11 за да измерваш АРУ
4. Въртиш сърцевината на детектора 47 до получаване на максимално напрежение.
5. въртиш сърцевината на 48 до получаване на максимално напрежение.
6. повтаряш 4. 5. до посигане на макимум
7. подаваш сигнал на първа решетка на ECH11
8. настройваш 33 и 34 наколко пъти до получаване на максимално напрежение.(47 и 48 вече не бараш)
и това е.
При настройка държа АРУ да е под 2V и уреда с който меря да бърз и с повече разряди след запетаята.
Прикачвам и една по четлива схема
-
Колеги, с кутията вече напълно съм готов. Плата ако щете вярвайте ми го купи съпругата от някакъв сайт. :crazy:
Пробвах с този който ми прати колегата "dragan", за което искрено благодаря но след изпирането се оказа доста жълт.
Ще имам за друг сандък.
-
Дай да го видим тоя сайт.
Той е най ценното от работата ти
-
https://www.vivre.bg/p-1363315/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82_4_%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%B8_30x44_%D1%81%D0%BC?ch_type=3&ch_id=803
https://www.vivre.bg/p-1363314/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82_4_%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%B8_285x45_%D1%81%D0%BC?ch_type=3&ch_id=803
Цената им до вчера беше 26 лева. Имат дни с големи намаления, но в комплекта са 4 броя. Аз търсех естествени материи. Това се оказа много удачно решение, защото се доближава най-близко до оригинала.
-
Пристигнаха, две нови нови лампи. :D Със съдействието на "Фараончето" . :good:
-
Здравейте,колеги радиото го завърших отдавна, но сега направих клипче .
/>
-
Звучи и изглежда като чисто ново :) Поздравления за труда , наистина стана супер . :drinks:
-
Майсторска табота, браво.
:bravo:
-
:drinks:
-
Браво на колегата Пеко
Виждал съм го на живо. :drinks:
-
Кой бе Драгане? Петко или радиото?☺
Иначе, пак браво на Петко (пеко май по-рано?), изпипана работа! Е, да е жив и здрав и да се множат такива перфекционисти!
-
Колега, случайно да имате излишен заден капак за това радио?
:)
-
Не колега, за съжаление. Но мисля че, на AEGто което ми подари Драган го имам.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=15506.0;attach=138849;image
-
Благодаря, но ще търся за Телефункен 065. Дано някой колега има.
:)
-
Имам това:
-
Имам това:
Писах Ви на лични.