Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: radio-hobi в 21 Април, 2013, 16:01:33
-
Радиото го взех от битака външно много добре запазено ,вътрешно също с оригиналните лампи от завода имат печат. Отворих го изчистих прахта и го включих изчаках 4-5 мин. няма никакъв звук .Усилих го на макс. и излезе звук от изходния траф. ,а не от говорителя .
-
Най-вероятно говорителя е прекъснал или кабелите му. Така прави изходния траф когато няма товар т.е. говорител.
-
Най-вероятно говорителя е прекъснал или кабелите му. Така прави изходния траф когато няма товар т.е. говорител.
.... и не е здравословно за крайното стъпало да го държиш така продължително време.
-
Да и сам установих ,че говорителя е заминал - избързах с пускането на темата :blush:
Все пак благодаря за толкова бързите отговори .
-
Иначе Орфея е много запазен, поздравления. Понякога говорителите не работят защото отпред на мембраната има две спойки с които са запоени жичките към бобинката и имат студена спойка, т.е. внимателно с поялника ги презапои, може да е от там.
-
Извадил си късмет. Радиото ти е с УКВ приставка. Много от Орфеите са произведени без нея за по ефтино.
-
Има нужда само да му лъсна лайсните и ще стане по-хубав от нов :D
-
Много ги харесвам тези радиа, имам две :) :
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.25524330
-
По-тънката външна лайсна и тя ли е месингова ?
-
Да, метална е, но не знам дали е от месинг. Обаче на единият ми "Хр. Ботев", тези лайсни бяха от нещо като жълта пластмаса :-[ .
-
Точно за това питам защото и на трите ми Ботев-ци са пластмасови .
-
На моя Орфей е метална.
-
И на мен ми подариха Орфей, лайсните са месингови, излъсках ги с "Циф", след това ги минах с парцалена шайба и сега радват всички, които го видят. Апарата проработи почти без нищо, само напръсках контакти и потенциометри.
Когато докосна с ръка предната лайсна, се усеща леко напрежение, но фазомер не го хваща, вероятно има индукция от силовия траф??? :master2:
-
Има нужда само да му лъсна лайсните и ще стане по-хубав от нов :D
Сбърках мястото на цитата и не зная как да го коригирам - но иде реч за УКВ
та може ли укв-то от 64-73 да се преработи на 88-108 MHz
-
може ли укв-то от 64-73 да се преработи на 88-108 MHz
Българските лампови УКВ блокове могат да се пренастройват на обхват 87.5-108 MHz.
Ще пробвам с един УКВ блок и ако стане добре, ще опиша преработката.
-
Аз мисля, че не е добра идея да се пренастройват. Тези УКВ-блокове имат ниска чуствителност, дори и да се пренастроят едва ли ще е задоволително приемането. По-добре е конверторна платка.
-
УКВ пренастройка на Мелодия и Симфония (чувствителност 10 и 5 мкв) :
http://forum.predavatel.bg/viewtopic.php?f=7&t=9200
-
Да се дават навивки на късо там е много лоша идея,като резултат лош Q фактор и ниска селективност.За чувствителност да не говорим.Освен това показва непознаване на лампите.Първо лампата в УКВ блока там е ECC85 а не ECC83.Препоръчваното от автора на това писание създава много въпроси.PCC88 че е 12,5 ма/в като коефициент на усилване е вярно обаче има нещо друго което не се знае.PCC88 е частичен клонинг на известната ECC88 или по добрата E88CC който са конструирани като високочестотни усилватели.Единият триод общ катод,другия обща решетка. Докато ECC85 има една малка особенност,втората и триодна система е специално конструирана да работи като самоосцилиращ смесител.В сервизното описание на този УКВ блок има много подробно писано точно колко пикофарада трябва е капацитета анод решетка за да има коректна работа.Самата лампа е създадена за съвсем друго предназначение.Пряката замяна на тия лампи въпреки че са аналози по цокъл няма да даде нищо.Ще работи някак си ама как :) Преди време мислех да пускам тема за преработването на УКВ блоковете на българските приемници ама като видях какво се изписа за транзисторните се отказах :) Точно това не става с чук,секач и мамаму :D По добре да не ги разбиват :) Относно чувствителността за която говори Валери,това е вярно.Пределната чувствителност е доста по добра от описаната от производителя.Някъде около 5 мкв,но бързо пада като резултат от стареенето на гетинакса на платката и сравнително ниското качество на елементите.
-
За по-лоша идея от свързване накъсо на навивки при пренастройка не съм чувал, няма смисъл и от подмяната на ЕCC85 с друга лампа, но авторът на това описание твърди, че пренастройката е "сполучлива".На много места напрегнатостта на полето на FM предавателите е достатъчно силна за да има добър и устойчив прием и с по-малка чувствителност на приемника. При обемен монтаж и при смяна на елементите с по-качествени можем да се надяваме на добър краен резултат. :)
-
Здравейте, няма да е лошо и някой от нашите специалисти да пробва пренастройка и да видим какви ще са резултатите.
Аз имам няколко апарата с УКВ до 100 М херца, но нямам необходимите дадености за да ги пренастроя.
-
Сбърках мястото на цитата и не зная как да го коригирам - но иде реч за УКВ
та може ли укв-то от 64-73 да се преработи на 88-108 MHz
И аз не съм по темата, ама нанай си знА чение, както казват във "Факултето"