Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: GRIDLIC в 09 Март, 2020, 22:36:00
-
Здравейте някой може ли да ми свали схемата от радиомузея на радио TELEFUNCEN 340W. Предварително благодаря.
-
Ето няколко варианта:
-
Много ви благодаря уважаеми Г-н Божков. Може ли да ми качите схемата на българския радиограмофон "Балкан" от 50те години.
-
Шаситата може да видите тук:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13740.0
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13722.0
-
Много ви благодаря! Този TELEFUNCEN няма вътре в кутията високоговорител и изходен трансформатор, така си е фабрично. Някой е приспособявал вътре високоговорител и трансформатор.
-
Дай някоя снимка да го видим това радио :) .
-
Да добре ще кача снимки. Първо да видя изправителката дали мога да я заменя с AZ1 която е с индиректно отопление.
-
Тази лампа с присадения цокъл която имам не е AZ1. Започва с AZ... по нататък надписа е изтрит. Или е AZ4 или AZ12. Анодите са много по близо един до друг. Та въпроса ми е става ли лампа с индиректно отопление.
-
Намерих си отговора на въпроса в "Наръчник на Радиолюбителя" 180стр. Става разбира се! Обратното обаче е невъзможно. А в книгата на Айсберг пише "дали ще бъде от към страна на минуса или плюса лампата е едно и също" Схемата е реализирана така за получаване на полуавтоматично преднапрежение. Сега остава да си подбера лампа за подходящия ток и готово. Това е много интересен линеен приемник от 1931г.
-
Токойзправителката е с директно отопление пасва си идеално с присадения цокъл. Цялата серия AZ замества оригиналната по каталог. Селеновия стълб е премахнат. Снимките са преди реставрацията, не съм ги правил Аз. Принципна и монтажна схема са тези от оригиналния линк. Следващия път ще снимам кинематичната схема за регулиране на обратната връзка. Приемника е с Американски батерийни лампи. Освен че няма фабрично високоговорител и изходен трансформатор няма и потенциометър за усилване, същия е добавен без да се нарушава външния вид на апарата.
-
Монтирания УКВ блок е този: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13621.msg97615#msg97615 Само платката на радио-блока.
-
Тези дупки, отпред и отгоре, запълни ли ги? Не разбрах, радиото в оригиналния му вид ли ще го възстановяваш?
-
Това радио е семейна реликва. Предава се от поколение на поколение в семейството. За радост в семейството е имало радиотехник който го ремонтирал преди около 30-40г. За съжаление човека е починал отдавна. Не е могъл да намери лампа и е поставил този селенов стълб и допълнителен електролит като е премахнал "П образния филтър" което се вижда от снимките. Впоследствие му възстанових филтъра по схемата. Разпробил е тези дупки от пред (малко неграмотно защото се вижда как ги е очертавал) поставил вътре някакъв изходен трансформатор и високоговорител, и понеже не е могъл да побере вътре високоговорителя смачкал с чук в края една от алуминиевите кутии в която има чудна механика, много красива въртяща се бобина за обратната връзка. Високоговорителя беше свален. Намерих му малко високоговорителче SONI (което издържа теста от 6 високоговорителя по качество на звука). залепих го от вътре с горещ силикон. Дупките от пред ще останат за да излиза звука. От горе двете дупки на които се е държал пакета, ползвах едната да монтирам отвътре върху гумена основа миниатюрна платка с трансформаторче и компенсационен стабилизатор за захранване на УКВ блока. Другия отвор от горе ще се закрие. УКВ блока е монтиран от вътрешната страна на металния заден капак като е разпробита само една дупка за да излезе оста на въздушния кондензатор на която е монтирано оргиналното колело. Ето някой интересни неща от ремонта на радиото. Крайната лампа е в единия край на шасито а в другия край в специална метална кутия приличаща на контйнер са монтирани обслужващите я блок кондензатори. Захранващия блок е много рядко срещан прерових много схеми за да открия подобна но не открих схема в която изправителката е "обърната" и включена в минусовата верига.
Схемата е с полуавтоматично преднапрежение. Друга особеност: пада на напрежение върху първичната намотка по принцип трябва да бъде около 30V но в случая имаше само 3V Отначало помислих че е монтиран неподходящ изходен трансформатор но когато погледнах лампата в каталога се оказа че мощността е само 0.7W. Както виждате от схемата предусилвателките се захранват с 15 и 30V. Друга особеност изключително сложната механика за превключване и настройка на бобините. Като дойде при мен следващия път ще я снимам и разучавам. Тогава ще излея асвалта от контейнера и ще сложа вътре кондензаторите и отново ще ги залея.
-
:drinks: