Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Любо Божков в 29 Февруари, 2020, 01:29:17
-
Все съм си задавал въпроса как ще работи един чисто линеен приемник за средни вълни? Нещо от рода на схемата по долу. L3, L4 и L5, L6 ще са на телата на стандартни МЧ филтри с коригирани навивки, а L1, L2 готова бобина - примерно от "Комсомолец". (Или L2, L3, L4, L5, L6 ще са с еднакъв брой навивки.) НЧУ_то също е от "Комсомолец", но може да се опрости. Лампите са с диоди, понеже за U серия са по разпостранени.
Ще работи ли това решение?
-
Ще заработи , но като генератор(мултивибратор).
-
Ще си работи нормално,ако се сложи и обратна връзка в детектора ще се получи нещо като Torn.E.b.Известен като Берта.
-
ако се сложи и обратна връзка в детектора
И ако кръговете не са двойни , а единични...
И ако са по-добре развързани...
Но това вече е съвсем друга бира (схема).
-
L4 и L6 бих ги оставил като бобини за връзка-без променливи кондензатори към тях.
И PN прехода го бих махнал при условие че има доста свободни диоди лампови.
-
За сравнение схемата на Torn.E.b.
Първата е оригиналната от описанието на приемника.
[attach=1]
[attach=2]
-
Интересно ми е какво може да се постигне в линейна схема без използването на положителна обратна връзка. По въпроса за евентуалното самовъзбуждане, може да се направи допълнително развързване в анодните и решетъчни вериги. Итересуваше ме и къде е по-добре да се направят настройваните кръгове - в решетъчната верига, в анодната, или и в двете (както е направено в по-горният вариант).
-
Ето и част от изровеното:
-
Интересно ми е какво може да се постигне в линейна схема без използването на положителна обратна връзка. По въпроса за евентуалното самовъзбуждане, може да се направи допълнително развързване в анодните и решетъчни вериги. Итересуваше ме и къде е по-добре да се направят настройваните кръгове - в решетъчната верига, в анодната, или и в двете (както е направено в по-горният вариант).
Любо,гледай сега.Като правило рещетъчната верига има по голямо съпротивление от анодната.Там трептящия кръг има по голям Q фактор.Добър вариант е кръгове и на двете места.При качествено и умно изработена конструкция проблема със самовъзбуждането е решаем.За това като пример дадох немската Берта.В нета има много снимки на приемника и на конструкцията му.Разгледай как е направен.Ако сложиш и анодни и решетъчни кръгове ще имаш главоболия със съгласуването.Ако погледнеш приемници с пряко усилване от 20-те години на миналия век ще видиш че на повечето всеки променлив кондензатор има своя ос и копче.Избирателността на тия приемници е добра и аналогична на суперхетеродинните приемници само при много добро спрягане на кръговете.Плюсовете са нисък шум,отсъствие на кросмодулации,липса на шум от хетеродина и много по високо качество на аудиото в сравнение с това на суперхетеродинния приемник.
-
Здравейте,
колегата преди мен основателно подчертава че ще имате проблем със съгласуването и най вече със саможъзбуждането. Мисля че самовъзбуждането ще е много голям проблем при положение че двата пентода ще имат
усилване от порядъка на 5000.
Във фабричните приемници това е решено с изключителни решения които в домашни условия са почти нереални. При така наречената "Роза" бубинния блок е решен подобно на руската "Волна", с огромен барабан изработен от алуминий. Освен това ще ви трябва много специален напълно затворен,екраниран променлив кондензатор с много секций.
Бих предложил все пак като начало да не ползвате двустапален ВЧ усилвател а само с една лампа което ще улесни борбата със самовъзбуждането и спрягането и след това да решите какво по нататък.
Успех
Донко
-
За самовъзбуждането немците са приложили двойно екраниране,веднъж в метален барабан.
[attach=4]
Втори път на всяка плочка всяка бобина е в отделен екран от лят алуминий.
[attach=3]
[attach=5]
Схема на монтаж от немците от началото на 30-те години и копирана в свързочни приемници до края на 90те години.Не само Волна К е с такъв бобинен блок,Р250 във всичките модификации и цяла серия американски и френски приемници е направена по този начин.
Снимките са от интернет за да се види за какво става дума.
Общ вид на приемника да се добие представа за какво иде реч.
[attach=1]
[attach=2]
http://lucafusari.altervista.org/page1/page3/TornEB.html
https://www.kriegsfunker.com/restoration/torn_eb_45_restoration.php
-
Благодаря на всички отзовали се колеги. Мисълта ми тръгна от там какво ще стане, ако на един обикновен суперхетеродинен приемник (примерно Пионер), изключа осцилаторния кръг и настроя входния и МЧ филтрите на видинския предавател – 576kHz. От там до идеята дали е практически възможно тази настройка да се прави по целия средновълнов диапазон с един кондензатор – т.е. да се спрегнат с достатъчна на практика точност всички кръгове по трасето. Ако това все пак е възможно, как ще се отрази на ширината на пропускателната лента в двата края на диапазона. Интересно ми бе да науча дали някой е правил подобни експерименти. Имам един петсекционен кондензатор, който е подходящ за целта, но явно с него няма да мога да избегна самовъзбуждането. Не зная дали някога ще стигна до практически експерименти (демек да си начеша крастата), но ми беше интересно и полезно да чуя мнения на колеги с много по-голям теоретичен и практически опит от мен.
Още веднъж благодаря на всички за съветите и изложените им мнения! Оставям темата отворена – човек се учи докато е жив.
Честита Баба Марта! :drinks:
-
"Машината на времето" ни върна доста назад :good: : 1912..1930 год., виж Grid-leak detector:
https://en.wikipedia.org/wiki/Grid-leak_detector
Тествай примерно с една лампа в RF-част първо. Увеличавай броя на стъпалата, докато получиш необходимия резултат. Пропорционално ще расте изискването за устойчивост на схемата.
Напр. преди много години бях пробвал катоден детектор. Нямах силен входен сигнал, затова товара прехвърлих в анода. Бях включил 6Ж1П заради минималистичните си размери, на стандартното си високо напрежение (не харесвам лампи на понижено захранване). Получи се схема като показаните прости схеми по-долу (схемите са първите случайно попаднали в търсачката, подобие на тази, която направих). С една лампа и НЧУ, с къса антена - АМ приемник.
От експеримента съм останал с добри спомени, особено за чистия сигнал. А поради простата филтрация, вечер се чуваха и съседни станции. Нормално е за линеен приемник.
http://www.bristolwatch.com/radio/index1.htm