Форум за любителите на Стара електроника

Нови технологии => Други => Темата е започната от: monti в 01 Октомври, 2019, 16:38:41

Титла: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: monti в 01 Октомври, 2019, 16:38:41
При ровене из чичо Гугъл попаднах на една схема за захранване на луминисцентни лампи без дросел и стартер. В статията  (http://www.constructor.bg/mk/lumi.htm)пише че схема е годна за пури до 60см. мен ме интересува кои стоиности на елементите да променя за да стане и за по големите пури тези които са над 1м.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: styrshel в 01 Октомври, 2019, 17:47:02
Тази схема е много стара, от моето детство! За съжаление не става, тръбата се захранва с постоянен ток и  не след дълго, се поляризира, потъмнява в единия край и спира да свети!
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: monti в 01 Октомври, 2019, 17:58:28
благодаря за отговора styrshel, можеш ли да ми предложиш подобна схема която да върши работа
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: styrshel в 01 Октомври, 2019, 18:06:20
Има електронни баласти в магазините, които вършат работа.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: slavi в 01 Октомври, 2019, 20:18:25
Да, styrshel е много прав. Някъде, преди 25-30 години правехме подобни експерименти по такава схема и резултата беше такъв. Единствено, файдата беше, че известно време работеха с изгорял катод. Даже, дали някъде не съм запазил някоя работила платка с елементите и ако я намеря, мога да я пратя на колегата да продължи с експериментите?...
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: lz2xl в 01 Октомври, 2019, 20:34:13
Преди много години в Млад Конструктор имаше статия със схемата по горе и таблица за стойностите за различни видове лампи.Аз не можах да я намеря сега,някой от по старите ако я има на лесно нека я качи.При мен работеше на две лампи по 40 вата от 1884 г. до края на 1998 г.После събориха гаражите където бяха сложени.Ползват се стари лампи с прекъснати катоди и няма проблеми.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: Любо Божков в 01 Октомври, 2019, 20:58:24
Когато бях студент във ВМЕИ гр.Варна, в лабораторията по силова електроника на тогава главен асистент Димитър Юдов (сега професор), бяха разработени тиристорни инвертори, работещи на няколко килохерца. Използваха се в няколко тъкачни фабрики. Предимството бе, че работеха с "изгорели" лампи и се избягваше стробоскопичния ефект.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: origo в 02 Октомври, 2019, 11:33:46
Здравей, аз също правих тази схема като бях по-млад и зелен, но достигнах до заключението, че не е с добри параметри. Действително е възможно да запали някоя по-издухана пура, защото по спомен даваше около 1000 волта на празен ход. Проблема е както са ти споменали колегите в това, че пурата работи с постоянен ток, и освен това, че ограничението на тока през пурата се осъществява от кондензатор. Това е неоптимално, защото в началото на всеки полупериод е необходимо достигане на по-висок напрежение за възникване на разряд, а след това напрежението върху пурата рязко спада. В този момент, за този рязък спад импеданса на кондензаторите е нисък, и през тръбата се формира доста силен токов импулс. За неговото ограничение са предвидени трите паралелно свързани мощни резистора, но въпреки това не са достатъчни. Резултатът е още по-ускорено износване на активния материал на катодите, и съвсем скоро започва нестабилна работа на пурата - забелязва се с просто око като трептене на светлината и то доста дразнещо. Като цяло съм пробвал схемата с доста различни стари пури и в заключение мога да кажа, че не си заслужава занимавката с нея, освен ако не е просто от любов към експеримента. Колеги и тогава ми казваха, че при тях схемата е работила дългогодично и безпроблемно - напълно е възможно, но причината за това са били старите български пури с голям диаметър, които очевидно са били доста по-яки и са издържали повече на неоптималния режим.
Сега на въпроса, кажи каква е идеята ти за използване на тази схема - мога да предложа някои интересни алтернативи.
- Ако е въпроса за пура с прекъснал катод - спокойно може да се шунтира прекъсналия катод и да се постави пурата в стандартната схема с дросел и стартер - може да изкара още. Ако просто пурата вече поддържа по-високо напрежение и пали стартера и ефекта е постоянно премигване - може да се направи експеримент с електронен стартер или стартов бутон вместо стартер, но вероятно щом е достигнала до този момент вече е време да бъде изхвърлена - една пура в момента струва толкова малко, че не си заслужава толкова да се пести.
- Електронни баласти - там трябва МНОГО да се внимава. Продават се и ГОЛЕМИ боклуци! Например мога да дам пример с лаборатория в технически университет, с нови осветителни тела със електронни баласти без специфична марка. За няма и 3 години отидоха 4 от 6. Като цяло много кофти качество на производство. Ако ще се купува електронен баласт той трябва да бъде марков, например OSRAM и да струва от 30 лв. нагоре. Е, аз предпочитам дросел и стартер, резултатите са доста по-добри от към надеждност.
Мога да предложа и схеми за захранване на такива пури от ниско постоянно напрежение, но май в случая не се търси такова нещо.
Успех!
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: pansim в 02 Октомври, 2019, 12:15:05
- Електронни баласти - там трябва МНОГО да се внимава. Продават се и ГОЛЕМИ боклуци! Например мога да дам пример с лаборатория в технически университет, с нови осветителни тела със електронни баласти без специфична марка. За няма и 3 години отидоха 4 от 6. Като цяло много кофти качество на производство.

Че това си е първо качество по днешни стандарти :D
Вие да не искате китайците да останат гладни.
Кофти качество е когато купуваш три /3/ лампи готови с вградени баласти и нито една не пали!!!
Лично изпитано от мен. Отидохме отново в магазина с човека който си ги бе купил и ооо...чудо... бяха ни дали погрешка от купчината НЕработещи, която беше по-голяма от купчинката работещи :D
Всъщност, в рамките на една година и тези работещи заминаха в коша.м Та толкова за качеството...просто бизнеса трябва да върви...
Лично мнение - по-добре светодиоди.
Извинявам се за отклонението от темата :drinks:
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: origo в 02 Октомври, 2019, 13:21:41
За това и до последно ще предпочитам дросела като баласт за луминесцентни лампи.
Иначе, действително е по-добре светодиодни, но там е въпроса какви, от къде, как да се оформят, ако не се заложи на готово решение.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: argonavt в 02 Октомври, 2019, 14:58:40
Тези електронни баласти са за метал халогенни лампи 70 W .Могат ли да му свършат работа на колегата. Имам такива!
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: origo в 02 Октомври, 2019, 16:23:05
Предполагам, че ако не друго, то е силно неоптимално да се използва за луминесцентни лампи. Първо вътре има запалка генерираща високо напрежение - нещо ненужно за луминесцентна лампа. Освен това, знам, че метал-халидните лампи не обичат да работят на висока честота, вероятно тук изхода е изкуствено накъсан с ниска честота 50 - 100 херца с променящ се поляритет, също ненужно за луминесцентната. За пада на напрежение върху метал-халидната в работен режим не съм сигурен колко е, но в заключение е жива загуба да се използва този сложен баласт за една смотана луминесцентна пура. Най-добре е той да си се използва по предназначение, за което има смисъл и си струва.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: argonavt в 02 Октомври, 2019, 16:54:06
Да така е. На луминесцентната пура и е нужен високоволтов импулс 1000 - 1100 V , само за запалването , получен от самоиндукциятя на дросела , след което напрежението върху нея пада. Така че наистина няма смисъл да се пробва с подобна електроника от МХ - лампи !
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: yooo в 03 Октомври, 2019, 22:54:28
Здраве колега.Ако си решил да пробваш луминисцентна лампа с умножител на напрежение ето ти публикация от сп.Радио Телевизия Електроника.Работи без проблем с години.Вярно ,че стават черни кръгове в краищата ,но това не пречи.Правил съм такива не еднократно.Стойносите не са критични.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: yooo в 03 Октомври, 2019, 23:02:33
Извинявам се не се съобразих с разширението на файла
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: lz2xl в 03 Октомври, 2019, 23:39:30
Да това трябва да е.

[attach=1]
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: monti в 12 Октомври, 2019, 17:18:53
Благодаря на всички включили се в темата, чесно казано бях забравил за нея. Целта на упражнението е просто експериментална, имам купища резервни пури така че дали ще изгоря някои от тях е без значение просто ми беше интересно да пробвам схемата. Електронните баласти са боклуци в работата подръжката сменяха редовно по някои от тях преди да минем изцяло на диоди
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: lz2lx в 12 Октомври, 2019, 23:10:09
 С това трябва много да се внимава. При удар хоризонталното положение е гарантирано.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: argonavt в 12 Октомври, 2019, 23:56:16
То и сегашните LED - прожектори дето ползваме работят от ден до пладне и ремонта им е безмислен.А пък за LED - крушките , едно че не пасват на човешкото зрение и дразнят  , а и те са направени да карат малко от икономически съображения . Та мисълта ми е каква е ”ползата от файдата” в случая. От друга страна , при обикновените крушки , едно че спектъра им е подходящ за зрението и второ в хладните месеци и зимата , тези 95 % загуби в тях , просто отопляват жилището допълнително.Затова изхвърлих LED - те .Това е само мое мнение!
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: origo в 13 Октомври, 2019, 19:15:57
Значи, за експеримента може да го реализираш! Струва си, ще научиш много неща, ако освен регистрацията на особеностите в работата се постараеш и да разбереш защо се получават. Успех, и докладвай резултатите!
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: pansim в 14 Октомври, 2019, 08:10:30
Та мисълта ми е каква е ”ползата от файдата” в случая.

Полза има, ама не за потребителите :---

А и като цяло за планета Земя няма, ама на кой му пука на този етап.
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: nnakov в 28 Декември, 2024, 21:41:39
Здравейте, използвам темата, за да попитам как мога да тествам дали е в езправност луминисцентна пура или стартер без специален стенд за тестване?
Титла: Re: Захранване на луминисцентни лампи
Публикувано от: lz2xl в 28 Декември, 2024, 22:27:38
Най лесно на друга работеща лампа ако има.