Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: dragan в 02 Август, 2019, 21:56:44
-
Здравейте колеги,
Някой занимавал ли се е практически с темата "тренировка" на нови радиолампи и такива след продължителен срок на съхранение.
Молба за споделяне на опит ?
-
Имаше такава тема в стария форум. Аз използвах зарядно от Нокиа, което включвах на отоплението на лампата за няколко часа.
-
Виж тук за трениране на радиолампи.
-
Благодаря колеги
И аз нещо подобно направих на старите руски метални лампи 6К7,6А7,6Ж7,6А8.
Тренировката бе в състава на радиото с понижено отоплително напрежение през пробна лампа 60вата
-
Мнението ми е, че нови макар и дълго стояли лампи не се нуждаят от тренировка, а по-скоро внимателна проверка за къси съединения или загуба на емисия. Остава, ей така в знак на добра воля, да се подаде номинално отоплително напрежение и до се остави лампата така 24 часа примерно. Ако на лампата и е станало нещо от престоя, едва ли каквато и да е тренировка ще я върне към нормалните параметри.
Виж дълго стояли електролити не е лошо да се тренират.
-
Здравейте. Тук Руският автор дава по ясно обяснение как да се тренират нови залежали радиолампи.
-
Интересно, как с тренировка ще поправи това:
повышенная вероятность межэлектродного пробоя
Или това:
частичная потеря вакуума
-
Мисля , че като подход начина за трениране е правилен ,постепенно и на стъпки. А за междуелектродния разряд който би могъл да се получи при нормално или с 10-15 % по-високо анодно , той е написал ,че трябва да се намали анодното за известно време и после пак да се увеличи на предписаната стойност и разряда можел да изчезне.Лично аз нямам такова наблюдение.Възможно е при някои много високоволтови лампи да се случи нещо подобно но това е в сферата на догадките. А относно с частично нарушеният вакуум , това трениране на лампата с нищо няма да помогне според моите скромни познания по въпроса!
-
частичная потеря вакуума.........зависи каква е причината.Ако е "протекло" между метала на изводите и стъклото пиши "влака" изтърван.Обаче причината може и да е друга,в някой по стари лампи реагента на гетера влиза в обратим процес.При положение че лампата дълго време не е работила и гетера не е бил подгряван от работата и.За това се препоръчва третиране с отоплителен ток равен на номинала за дълго време,часове.В доста случаи помага,но не е гаранция за всяка лампа.
Някъде в ютубето имаше и филмче как един французин произвежда триоди.Ползва високочестотна бобина и директно нагрява карантията на лампата.Коментирахме го преди години.