Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Валери в 15 Юли, 2019, 21:58:13
-
Здравейте! Колеги, това е семейно радио от китното врачанско селце Лиляче (родно място е на писателя Стоян Ц. Даскалов), там съм прекарал ваканциите в детството. Реших да реставрирам този радиограмофон и заради хубавите спомени които са все още живи в мен... Ето го как изглежда сега:
-
Има някои незначителни липси, като например счупено лостче за превключване на оборотите на грамофонното шаси, липса на кордата и стрелката за УКВ, двете Г-образни ламаринки които държат фасунгите на скалните крушки... Има прогорена дупка в НЧ платка, до цокъла на крайната лампа EL84, тук-таме поразлепена е и кутията.
-
Може би най-масовия български лампов радиограмофон. Не се съмнявам, че ще стане като току що излязъл от Кл. Ворошилов! Този екземпляр е попаднал в добри ръце. Ще следя с интерес Валери. :drinks:
-
Имам няколко шасита донори. Пиши ако ти трябва нещо.
-
Представям си с каква злоба се е ползвал този радиоапарат.Личи по клавиша за изключване като не е спукан,а направо пробит.
-
Имам спомени, че някои от копчетата опираха в предната част на кутията, и не можеха да се изключват. Забелязват се следи на предната част на някои клавиши, от нещо остро, отверка или ножче с което е помагано да излизат, затова е натискан по-силно клавиша за изключване. Иначе, самите клавиши имат кухина отдолу, т. е. не са плътни и лесно се чупят като остарее пластмасата.
-
Моят Акорд 104 също е с клавиш Изкл в това състояние 1:1. Проблема не е в злобата на използващия приемника, а в конструкцията на тези пластмасови клавиши. Много им е тънка горната част и се чупят лесно, а клавиш ИЗКЛ на това шаси му трябва по принцип при нормални обстоятелства по-голям натиск та така е станало. Евала за проекта, ще следя развитието с интерес! Най-вече ми е интересно какво ще направиш със счупения клавиш, та да копирам и аз от теб :).
-
Направил съм вече, довечера ще го покажа :) .
-
Валери, то че ще го направиш "оригинал " не се и съмнявам! Само нещо не ми е ясно, какво значи семейно, спомен от твоето семейство или на друго семейство от селото? Щото нещо не ми се връзва....
-
Радиото беше собственост на родителите на майка ми, след като се споминаха, то стоя в необитаемата къща доста време, в селото което споменах отначало. Купено беше 1974 или 75 година (бил съм на 6-7 год.), от селският магазин, където се продаваха доста неща, т. е. смесен магазин. Хващаше много станции, и все чисто, използваше се вградената феритна антена за СВ. На село имаше един радиотехник, малко инвалид беше човека, ходеше по къщите и правеше ремонти на тогавашните радиоапарати и лампови ТВ.
-
Валери имаш ли скакво да смениш счупения клавиш
-
Имам от шаси концерт ако са същите ама пише, че вече го е направил Валери.
-
От Концерт са много по-яки и много различни! От Концерт стават на Орфей например.
-
Валери, попитах защото ме вкара в размисъл. Аз споменавах някъде, че имам наследствен шкаф "Хармония", ама поради липса на място го оставих на съхранение при шурея в с.Търнава (също врачанско). Та като си помисля за манталитета на хората по селата (без извинение ) и като не съм го виждал от 10 години, кой знае какво е станало?...Въпреки, че като попитам по телефона, всичко е наред.
Като са ни били спомен да сме ги пазили, а сега сигурно ще е като при теб, да го съживявам. А бе, като при футболистите, рита топката, пък после тича да я гони....
-
Колеги, счупеният клавиш по напълних с епоксидна смола с примеси от бели бакелитени стърготини :) . Стана много здраво, но ще трябва да се боядиса отгоре със бял спрей примерно, че цвета се различава. Тъй като по останалите клавиши имаше доста драскотини, ги ошкурках с два-три номера шкурка и малко ги полирах отгоре, станаха бели като нови :) . Копчетата обаче, ще трябва да ги избелвам по технологията перхидрол-слънце, тези дни. Шасито е напълно ремонтирано и свири много добре, прикачих една конверторна платка за УКВ-то, и слушах с удоволствие няколкото станции които се хващат при нас в диапазона 96-106 МХц. Имам още работа по грамофонното шаси:
-
Браво Валери! :drinks: Мога ли да попитам каква технология си използвал за да почистистиш така платката, елементите и шасито?
-
Напръсквам го с Меглио, и го мия на чешмата с по-силна струя вода :) . Това е, но бях свалил двата трафа за всеки случай.
-
Монтирах УКВ-приставката, сложих едно захранващо трафче, защото дава по-добри резултати отколкото ако се използва отоплителното напрежение на захранващият трансформатор. Трафчето изкарваше около 19 волта, и затова го захраних вместо с 220 В, със 127 от извода на захранващият траф за моторчето на грамофона. Но и около 10 волта изправено, беше много за УКВ-приставката и повечето шумеше, затова с ЛМ317 стабилизирах напрежението на 7 волта. Поиграх си малко с обхвата, и сега първата станция която приемам е БТВ-радио на 94 и нещо МХц, до около 104-105 МХц, т. е. около 11 МХц интервал. Опитвах се да снижа интервала от 92 МХц, но не се получава, но и така съм доволен, хваща доста станции, български и румънски, много ми харесва звученето. Кутията също е готова :) :
-
Кутията е станала отлично
-
Снижаването на тази приставка става доста лесно, трябва да намериш първо хетеродинната бобина (на приставката) и с нея да снижиш колкото ти трябва.
Ето тук съм начертал точна схема на приставката от фирма "КИПА" и съм писал по въпроса ако ти е интересно:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1051.0 (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1051.0)
Иначе аз за захранване сега бих препоръчал еднополупериоден удвоител на отоплителното напрежение и последваща стабилизация, с линеен стабилизатор както ти си направил. Не ми харесва идеята вътре да се вкарват нови трафове, но няма ядове, ако това съвпада с твоята религия. Относно това субективно как се представя - вероятно зависи от кое място ще вземеш отоплителното напрежение и задължително единия край трябва да бъде на маса (както мисля, че е оригинално). Също съществен въпрос е и подаването на сигнал от приставката към входа на УКВ блока. Приставката е с асиметричен изход а блока е със симетричен вход. Импедансно също не са съгласувани нещата, та на принципа проба-грешка трябва да изпиташ няколко варианта и да го оставиш така както най-добре приема субективно. Успех!
-
Оставям го така, харесва ми как свири. Иначе, подробно прочетох твоята тема и прегледах схемите, много добре е станало твоето. Аз обаче не се сетих навреме, бях разглобил захранващият трансформатор за да уплътня бобината защото бръмчеше, трябваше да се сетя да навия най-отгоре на бобината допълнително навивки за захранването на приставката, има място, но чак после ми дойде идеята и бях вече сглобил трафа.
-
Радиограмофонът е напълно готов, всичко функционира както трябва :) :
-
"Не знаеш умора" - ВИГ "Тангра" :) :
-
Браво Валери! Евала! Радост за окото!
-
Благодаря Ориго, трябва да кажа, че клавишите и двете пластмаси отпред, бяха толкова много пожълтели, че чак кафенееха. Остъргах ги с ножче, след което ги минах с няколко шурки, и накрая ги полирах с паста. Двете басови копчета, ги държах на слънце и ги мокрих с кислородна вода, поизбеляха доста, но става бавно. Останаха 4-те копчета, тях ще ги избеля с перхидрол 30% (когато си купя 8) ). Иначе, невероятна акустика има тази кутия, толкова добре резонира и звука е много приятен.
-
Даа, както казах преди дни, нищо ново при Валери, в смисъл, че ще го реставрира и ще изглежда по-нов отколкото е бил в магазина! Вярно, доста е погонил топката, но отиграл положението като по учебник! Браво! :good:
-
Така е! Само това за магазина - вярно, комплимент към Валери който той заслужава от всякъде, но пък е обида към производството на което дължим апарата!
-
Въобще съм далече от мисълта да обиждам, вече бившата, наша радио и електронна промишленост! Но ако някой го е разбрал така, извинявам се!
-
Благодаря Ви колеги за хубавите думи :blush: , аз просто върнах блясъка на едно радио което е много красиво, защото така е проектирано и произведено от нашите инженери и специалисти. Иначе, по-горе бях писал, че НЧ-платка имаше прогорена дупка около EL84, наложи се да сменя платката, ето я старата:
-
Валери, винаги те хваля, защото наистина си перфектен, но този път трябваше още малко усилие, да пренастроиш УКВто! :drinks:
-
Не ме мързеше, но мислех си, че няма да е толкова чувствително отколкото с УКВ-приставката. Тя действа и като предусилвател на ВЧ.
:drinks:
-
100% с пренастройка нямаше да бъде чувствително колкото с УКВ приставката! Освен това, при все, че няколко колеги от форума направиха доста успешна пренастройка с разтягане на обхвата на лампови и не само блокове с вариометри - то тази интервенция не е съвсем лесна. Поне първите ми опити за пренастройка и разтягане на обхвата с УКВ блок от печатните не протече никак добре. Определено е необходима конструктивна промяна на вариометрите без каквато тайно се надявах, че ще мина. Уви, не става! Пускат се и слухове, че гетинаксовата платка има големи ВЧ загуби за горния диапазон, не знам до колко е вярно това. То не, че не бих проектирал от стъклотекстолит нова платка каквато трябва, но просто не съм сигурен, че е вярно това твърдение. Та, като човек пренастроил доста успешно над 10 Селени B211 и B216, мога да кажа, че ламповия блок ми се опря. Та определено приставката на първо четене е добра идея. Вече когато ги "хване" човек нещата както styrshel може да се пусне в тази манипулация. И тъжното е, че вероятно няма да изкара чувствителност достатъчно добра за съвременните стандарти.
-
Може ли и аз да се изкажа за пренастройката.
УКВ бкокове тип Мелодия10 се пренастройват елементарно. Имаше тема но не нога да я намеря.
Пренастройката се осъществява като се сменят вариометрите с по дебели ф7,8мм(или колкото се съберат) може да се разширят пластмасовите тъби с 1,2 десети, след това се прави корекция на обхвата на хетеродина, спряга се и готово. Не се сменя нищо по платката, даже не се налага да се сваля платката.
Моя опит показва че така преностроени радия имат добра чуствителностр и в градски условия работят отлично.
Друг е въпроса с насорийката на МЧУ. От скоро имам вобел бенератор и още съм експериментирал с него.
Когато съм пренастройвал съм навивал амунивие тиксо в-у вариометрите и се получава.
Все пак решението за модификацията е на собственика, на който се възхищавам. :bravo: :bravo: :bravo:
-
Това не го знаех с по-големият диаметър на тръбичките и сърцевините. Т. е. не се налага смяната на някой кондензатор по УКВ-блока, а какъв обхват приблизително покрива?
-
Ако се разширят пластмасите, и се вкарат тръбички 7,9 8 мм покрива целия диапазон.
Аз използвам плътно ф 8 и го пробивам на струг.
-
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6790.msg47411#msg47411
-
Да това е темата. Благодаря стършел Спазвайте размерите от темата.
Мисля, че има резон темата да стане важна.
Ако модератора реши....
-
Колеги, може ли да се направи усилвател на сигнала, който излиза от УКВ-блока, примерно с една ЕСС85? Питам, защото пренастроих един блок от "Мелодия 10" по гореописаните начини, покрива около 10-12 Мегахерца, работи доста добре. Не съм пробвал с алуминиеви сърцевини с по-голям диаметър на вариометрите, но някои станции се хващат тихо, т. е. трябва да бъде увеличен звука доста. Идеята ми е, изходният сигнал от блока, да се усили с една ЕСС85, която да се добави в радиото, и тогава да се подаде на ЕСН81? Дали ще има смисъл, защото сега ЕМ84 на УКВ-обхвата слабо реагира.
:writer:
-
гореописаните начини,
Не съм пробвал с алуминиеви сърцевини
Е как така. Нали описахаме че се сменят сърцевините.
Тази пренастройка се извършва със смяна на сърцевините.
Действай смело. Като писах и с готварско алуминиево фолио да увеличиш диаметъра, пак става.
В момента хвашаш по огледална, затова нивото ти е ниско.
Ето една графика от моя пренастройка. стойностите от ляво на честотите са във волтове измерени в АРУ
Средната стойност е 5V
На 107,6,най отдолу, хващам 100W предавател от Асеновград, на 15км от мен. Този предавател го хващам трудно в колата.
[attach=1]
-
Сетих се, че имам алуминиево тиксо, навих около сърцевината около 1.5мм, т. е. сърцевините станаха приблизително 6.5 мм, не съм разширявал отворите. Обхватът се "разтегна" приблизително около 17-18 МХц, чувствителността също се увеличи. Даже мога да кажа, че чувствителността на УКВ-блока се поизравнява с Акорда на който сложих УКВ-приставка. Искам да кажа, че не съм развивал навивки, а дадох "накъсо" две навивки от бобината, развих една навивка от бобинката която има 3 навивки, и махнах кондензатора от 12 пико. Бобината която служи за КВ-лупа, не съм я пипал.
:drinks: .
-
Не е хубаво да се окъсява бубина, пада и Qфактора. По добре да се направи както трябва.
-
Имаш ли честотомер?
-
Не, нямам такъв уред, ето как изглежда УКВ-блока, работи много добре:
-
Аз, докато се сдобия с честотомер, не постигнах резултати.