Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Валери в 13 Май, 2019, 17:21:24
-
Здравейте! След двете големи и тежки радиа "Рига-10" и "Minerva-386U", се захванах с това доста по-малко радио. Купих го скоро, струва ми се доста запазено, кенотрона е сякаш със зелен анод :unknown: . Мисля да му измия шасито което е от гетинакс, на чешмата. Ще е фатално ли за трафовете, бобините и т. н., чел съм, че други колеги са миели шаситата на радиата си :writer: !
-
Моето го измих с меглио и вода - шасито с все трафа и кутията и го оставих лятото да съхне няколко дена нямаше проблеми, точно същото.
-
Току-що направих същото, напръсках го с Меглио, оставих го няколко минути, и после със силна струя вода го измих :) :
-
Така постъпих с москвича само, че без трафата е те си бяха и без това изгорели нямаше проблеми. И аз си взех такова радио нямам търпение на живо да го видя.
-
Радиото е готово, утре се поставя шасито в кутията :) . Смених няколко кондензатора, като старите си ги оставих на местата им, разпоени разбира се. Трябва да Ви кажа колеги, че радиото работи изключително добре, има невероятна чувствителност, хваща голям брой станции на КВ и СВ, на ДВ при нас са смущения предимно, но пак хвана една-две. Интересното е, че бяха добавени едно съпротивление от 100 килоОма от първото МЧУ към антенните бобини (вместо само проводник както е по схема), и един кондензатор от 100 нанофарада от същото МЧУ към маса. Това правеше радиото не толкова чувствително, хващаше по-малко станции на КВ, може би за да не се слушат западните радиостанции през социализма. Когато ги отстраних и възстанових оригиналната схема, радиото показа превъзходни качества. Ето го:
-
Я обясни как подлепи липсващия фурнир на челната рамка. Че то това си е основна слабост на тези модели. :good:
-
Трудничко беше, поради закръглението на рамката, трябваше да се упражнява натиск на няколко места за да се закриви и фурнира. Лепих го на слънце, защото лепилото за дърво залепва по-бързо от топлината. Накрая го пристегнах с хартиено тиксо и стана :) . Опитах отначало с мокрене на фурнира, за да се огъва лесно, но не може да "хване" лепилото.
-
Отново страхотна работа, браво Валери :bravo:
-
Ето го :) :
-
Браво
Чудесно е станало
Много по-добре от моя Филипс
-
Това сименсче е много по-просто в сравнение с твоят Филипс, и по-лесно за ремонт и реставрация, не могат да се сравняват. Иначе, минах с 4 слоя лак кутията, след всеки слой-шкурене, като в началото я безиросах.
-
Браво Валери! Станал е почти като моят! :rofl:
Шегувам се, по-хубав е, аз нямах търпението да възстановявам фурнира, просто го махнах.
А че работи по-добре от българските си аналози, аз също писах за това.
-
Знаеш ли, може да залепиш фурнира по дължина, по-лесно се лепи, отколкото накъсо. Или, най-лесно, да си купиш самозалепващ, изкуствен фурнир:
https://bauhaus.bg/samozalepvashto-folio-d-c-fix-oreh-baltimore-tobacco-675h200-sm/p/26930
-
Мокро лепене на фурнир се прави с конско лепило(съвременния вариант са лепилата, които се варят преди употреба) и се поставя с гладене с ютия.
Много е готин този Сименс. Поздравление.
-
"Конско лепило"- туткал? Много се употребяваше през 60-те години, даже в часовете по трудово ни учеха как се използва. Имаше едно котлонче, а на него съдче с вода и в него друго съдче с накиснатия във вода туткал.Препоръчваше се туткала да се кисне поне 12 часа, преди да се сложи на водна баня.
-
Както винаги, на Валери - отличен!
Иначе, навремето туткала беше единственото лепило за дърво, за друго, не се сещам. Ама сега, ако някой реши да ползва "оригинални" технологии, туткал от къде?
-
Благодаря Ви колеги, иначе много ми харесва как тръгва да работи радиото: като се включи, изминават около 30-40 секунди (до минута), докато загрее кенотрона, след това се задейства елекромагнита, лампичката светва и почти мигновенно с нея се чува звука :alko: