Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: kid в 21 Март, 2019, 17:28:23
-
Здравейте!
Имам проблем с посочения в заглавието СД плеър. Прескача доста, но странното за мен е, че връща назад. Любител съм, така че ако някой може да ми даде насоки, ще съм благодарен. :)
-
Почисти лещата и смажи с тънко масло осичката, по която се движи оптиката. Аз ползвам една силиконова смазка, върши чудесна работа.
-
:empathy2:
Единственото, което може да се даде в този случай с оглед на познанията Ви е :
1. внимателно почистване на оптичната система с тампонче за уши ( клечка ), леко, но съвсем леко навлажнено с вода !
Не използвайте спирт и други агресивни разтворители, както и глупости от типа на плюнка ( да, и това мнение битува ), понеже оптичните лещи са чувствителни на въздействието им, а и почти всички са от полимер, но дори и да е стъклена ( както в първите CDM оптични системи ), те имат специално покритие в горният слой на работната леща, което също може да бъде повредено !
Употребата на сгъстен въздух ( от специален флакон ) също е вариант, но при визуално запрашване под работната ( горна ) леща и невъзможността за интервенция под нея !
Има и специални комплекти от компактдиск и флакон почистваща течност, която се нанася на микрочетчици на работната страна на диска, но поне 3 типа съм виждал в разглобено състояние на апаратурата как само минават над лещата без да я почистят поради липса на механичен контакт ... те не са удачни и са само за най-аматьорски вариант на решаване на проблема !
2. преглед на състоянието на зъбците на водещата рейка - често има механични препятствия от типа на мъничка прашинка, песъчинка, прашинки пластмаса от износване на самият механизъм и /или втвърдена смазка от годините ...
В този случай внимателно се отстранява смазката ( ако е за подмяна ) и след визуален оглед се нанася нова ако няма проблем ...
3. подмяна на оптика, която в случая в посоченият модел на SONY ( CDP-590 ) е KSS-240A ....
Не е сложно, но трябва внимание при демонтажа /монтажа на новата, както и внимателно почистване на контактните повърхности на лентовият и кабел и още по-внимателното му "поставяне" в контактният цокъл на лазерната глава за да не го "пречупите" !
Важно условие е премахване на антистатичната защита ( капчица калай като мост в малката платка на оптиката ) :good:
Успех !
:drinks:
ПП. Прикачам сервизното на модела и на страница 15 е дадена визията на механизма в "разхвърляно" състояние :yes:
-
KSS-240A е хипер евтина и даже китайските са хубави.
-
Благодаря за отговорите! Ще опитам, мисля че ще се справя.
-
За почистване на оптиакта препоръчвам кърпичка за очила и дъх.
-
ВЪВ НИКАКЪВ СЛУЧАЙ С НЕЩО МОКРО. Каквото и да е то ще направи фин слой върху лещата. Само сух тампон и съвсем леко за да не надраска слоя. Важно е да се види как прескача. Винаги започва от едно и също място или не. Обикновено прескачането е признак за повреден лентов кабел на лазера. Ако оптиката е зацапана или остаряла спира да чете, или чете не всички дискове. След смазване и почистване на механиката, както по-горе е обяснено, мисля е редно да се види и лентовия.
-
Винаги съм почиствал лещите с леко навлажнено с вода памуче. Не съм имал проблем никога от тази интервенция. Просто не трябва да се използва нищо различно от вода, поради описаните по-горе причини! Плъзгащите лагери съм пробвал да смазвам с масло за жевни машини - много лоши резултати - започна почти да заклинва. След промиване смазах с моторно масло - нещата заспаха, та да се внимава какъв тип масло е подходящо за това място.
А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!
-
(...)
А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!
Трябва. Обикновено се прави със специален тестов диск и осцилоскоп на определни контролни точки по схемата.
-
Проблема на оптиките никога не е мръсна леща, винаги е Диод с намалена яркост-тоест за смяна.
Ако свети диода читаво, даже и през мръсотията минава и през мръсни дискове също.
Стъклени лещи-почистване със 99% спирт и после сухо търкане.
За пластмасови лещи- дестилирана вода(чешмяната е пълна с микро-боклуци), и после със сухо търкане.
Клечка за уши е най-читавото решение за чистене на оптики, през ръцете ми са минали стотици телефони Samsung от актуланите подели. Винаги съм ги чистил камерите-"голи" със спирт и беше политика в Офицялния сервиз на марката по инструкции спуснати от корея в една не балканска държава.
При- ЦД-тата пластмасавте оптики са масово както и на обсъжданата в темата оптика всичко е пластмаса- та само дестилирана вода там.
-
Проблема на оптиките никога не е мръсна леща, винаги е Диод с намалена яркост-тоест за смяна.
Може, може, Оги ...
Поне 50 % от по-старите поколения аудиосистеми имаха охлаждащи прорези на ламариненият капак отгоре и понеже тогавашната мода за системно разположение най-често бе поместване на компактдисковият механизъм ( единичен или многодисков ) отгоре в блока, то често фин прах и достатъчно "мазният" цигарен дим, изпълнен с катрани полепяха солидно по горната ( а и под нея ) леща и разсейваха лъча !
Повечето оптични механики от серията KSS-213 бяха без защита, но специално в по-класните модели и тези с горно разположен отсек поставяха модификацията с "капаче" над лещата ( KSS-213D ) ...
Те пък имаха проблем с пружинката на "капачето" :lol:
Давам за пример този тип оптичен механизъм, че имах поддръжка някога на SONY и LG и често бяха именно за почистване /продухване, а и марката е един от най-големите производители с огромно портфолио !
За дестилираната вода съм съгласен !
За спирта ... отчасти, даже малко ... много малко !
:drinks:
-
А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!
Митко, с оглед на познанията на питащият се опитах да му дам само това, което мисля, че не ще го затрудни и има техническа възможност :drinks:
В приложеното от мене сервизно има част с настройката на параметрите на оптичният блок, но не ще е нужно !
По принцип читави оптични блокове, НОВИ , не се нуждаят в болшинството случаи при замяна, с изключение на високият клас апаратура, когато е задължителна персонална настройка на всяка спрямо оптичното устройство в което се влага - индивидуално !
Чест дефект в битовите плеари беше и "потъването" на шпиндела и оттам недоброто фокусиране ... не бе често, но определено бе "дефект" в някои типове и марки !
:good:
-
cmdj7 за спирта го имам предвид за първите поколения лещи, които 100% са стъкло, и се познават по това, че цялата механика на диска е 100% метална... демонтирането и монтажа на лупата в последствие за замяна на лазерния диод си е работа за под микроскоп с финни инструмнти и стабилни ръце...
В случая замяната на цялата оптика като модул с изчистването на припойната капка от лентовия кабел си е направо детска игра.
-
Да докладвам какво направих тези дни. :) Почистих лещата с клечка за уши, намокрена и изцедена с минерална вода, изчаках една цигара време, след това със сух памук, от другата страна на клечката, леко и внимателно. Забелязах, че много меко е окачена лещата, т. е. движи се наляво, надясно съвсем лесно, но не знам дали трябва да е така. Друго, което ме притесни е, че при просвирване на диска, като чукна с пръст по която и да е част на корпуса, прескача много, напред, назад, особено на последните песни- 8- 10- 12 примерно. И май съм до тук.
-
е сменяй я тая оптика, то беше ясно от началото. Окачването на лещата е меко- нормално, и се коригира активно при четене, подскача нагоре надолу- един от признаците е ако прави много корекции и не може да захапе. Тя и без това е заминала може да я разглобиш много внимателно и да стигнеш до диода, ама е добре предварително да си поръчал новата оптика. Може да почистиш и смажеш осите на механиката като така и така ровиш там- че се запича при по стари плеяри и върви по трудно и води до проблеми. Да провериш и ремъците как са , да не би да са разтегнати и да превъртат в по крайните позиции- аз си ги сменям директно, хич не ги и мисля. можеш и електролити да подновиш. Но проблема си ти остава в оптиката.
Малко още живот може да изстискаш от оптиката като съвсем леко и завъртиш тример потрнциометъра на платчицата на оптиката с 1-2 градуса( винаги бележи началната по му позиция с маркер и никога ама никога НЕ прави цял оборот с отвертката), но е временно решение.
Ако я разглобиш без да я потрошиш може да почистиш лещата и отдолу и да сложиш нов диод... което е решение за оптики където вече не се произвеждат резервни за подмяна цели. Но имай предвид, че тая работа е по-фина от часовникарската и си изисква фини и здрави инструменти и лупи, осветление , фина човка на поялника, набор пинцети, esd гривна и тн.
-
...Но имай предвид, че тая работа е по-фина от часовникарската и си изисква фини и здрави инструменти и лупи, ...
:yes: :D :D
Да допълня само - обикновено проблемът наистина е в отслабване и свързаното с него разфокусиране на лазера, но почистването на оптиката не е за подценяване - често води до сериозно подобрение. Но почистването е не само на горната повърхност на лещата - лещата се откача от едната страна и се надига, за да се получи достъп до наклоненото полупрозрачно огледало под нея. То е което трябва да се почисти, от това почистване идва ефектът.
-
Колеги, тея оптики KSS-240 и KSS-213, са доволно ЕФТИНИ. Забърсва лещата, ако тръгне - тръгне, ако не - в коша и слага нова. Няма никакъв смисъл да влиза във филми за чистене на огледалото и подобни щуротии. А и времето и нервите които ще загуби ...
-
Колеги, тея оптики KSS-240 и KSS-213, са доволно ЕФТИНИ. Забърсва лещата, ако тръгне - тръгне, ако не - в коша и слага нова. Няма никакъв смисъл да влиза във филми за чистене на огледалото и подобни щуротии. А и времето и нервите които ще загуби ...
Точно. Вероятността да заработи след почистване на лещата е 1 към 10. Понеже пантичките на окачването на лещата са от пластмаса с времето се променя геометрията на окачването.
-
Принципно сте прави - за това, че не си струва. То самият ремонт на подобна техника не е оправдан икономически. Аз примерно, точно по тази причина, напуснах занаята още през 1998. Въпросът е какво е възможно да се направи, ако човек въпреки това, реши да се захване. Имайте пред вид, че когато се занимавах с ремонт на такава техника, компютрите бяха най-често 386, а интернетът беше с dial up модем по телефона... И нямаше откъде човек да си купи или поръча нова оптика. Въпреки това, някак ги ремонтираме...
-
Оправи се, но донякъде. Почистих лещата с клечка за уши- суха, смазах с технически вазелин рейката( оптиката е KSS 150A), по една идея масълце на моторчетата... Сега на един диск може да прескочи 2- 3 пъти. Осезаемо по- добре, но не е на 100%. Другото, което беше проблем- отваряше и затваряше чекмеджето- напръсках със спрей за контакти ключетата и се оправи. Не мисля да се занимавам повече.
Понеже имам и други музики и за да не пускам друга тема, но ако не се види тук питането, ще пусна. Имам ресийвър AKAI AA 1020 DB, на който на единия вход за лента сигнала е по- слаб в сравнение с другия. Почиствах неколкократно селектора, но няма ефект. Всичко друго е ОК. Ще съм благодарен за идеи...