Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Колекции => Темата е започната от: dragan в 23 Февруари, 2019, 19:58:16
-
В тези студени февруарски дни, след като завърших работата по американското радио RCA 118, реших да започна работа по Blaupunkt 7W79.
1.Радиото е придобито, като неработещо с външен вид посочен на снимките.За сега открих,че липсва лампата EF11.Мрежовият кабел е с нарушена изолация.
2.При опит за изваждане на шасито открих ,че копчето за потенциометъра не може да се свали и работата спря до тук.Кпчето е залепено със смола към оста на потенциометъра и нямам идея как ще го извадя.Очаквам помощ от колегите. Тези копчета и осите на потенциометрите имат особен профил. Другите две копчета свалих без проблем.
3.Докато реша, как да продължа,се заех със замяната на мрежовия кабел,който изработих по технологията за вкарване на многожичен кабел във връзка от маратонки.
-
Предлагам да счупиш копчето.
-
Нататък отиват работите.
Имам едни клещи с криви накрайници.
Ше се опитам да хвана остта от вътрешната страна на кутията и да завъртя копчето спрямо остта.
-
Не може ли прережеш с ножовка задната част на врътката и нея да я счупиш.
-
Не може ли прережеш с ножовка задната част на врътката и нея да я счупиш.
Ще опитам и това
-
След рязането?
Пробиване?
-
Варианта с кривите клещи е добър , пробвай внимателно.Вероятността да стане клони към нула.Епоксидната смола обича металите.Това е важна ос на потенциометъра.Строши го това копче отвън,то и без това е компрометирано от смолата.Такива копчета се намират , а пък другите две са същите и би могло да ти го направят.
-
Ще развия болтовете, които закрепват шасито към кутията и ще го издърпам назад докато задната повърхност на копчето опре в кутията.Очаквам допълнително преместване назад около 5-6 мм.
Така ще имам повече място отзад да хвана оста на потенциометъра с кривите клещи .
-
Копчето вече е демонтирано.
Развих болтовете на шасито и го избутах напред .
Отвори се място да хвана оста на потенциометъра с кривите клещи.
След това завъртях копчето наляво,надясно и излезе.
-
Здравей Драгане.
Пробвай с WD-40...оставаш го да се "просмуче" и после се развива лесно. Аз поне така правя 8)
По принцип го ползвам за смазване на всичко по старите радиоапарати...вътки, копчета, корди, електрически превключватели и прочие...добре смазва, почиства и после се изпарява от само себе си като остава фина смазка която предпазва за в бъдеще компонентите.
-
Здравейте колеги
Днес завърших ремонта на радиото.Сложих го в кутията.
Поработи около 10 минуте и взе нещо да пука и спря. Добре ,че беше включено през пробната лампа,която взе да свети по- силно.Последва отново изваждане на шасито и дефектация.
Открих,че вторият електролитен кондензатор 10мф/450в, /който бях заменил с нов/ след дросела е пробил.
Смених го и радиото отново тръгна.
Какви високоволтови електролитни кондензатори използвате за анодното напрежение.
Копчето вече е ремонтирано.Утре ще сглобявам отново шасито в кутията .
за твоя случи ти препоръчвам такива:https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6825/ (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6825/)
, ако смяташ че напрежението е повечко там, вържи 2 последователно и рейтинга на общия ше стане 800в. а капацитета ще остане 10микро общо.
-
Fudjicon от Comet ползвам и са доста издръжливи
https://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/CEATH/Capacitors+Electrolytic+Aluminum+TH/#eyJjIjpbIjE2NTkwMiIsIjE2NTkxOCIsIjE2NjAxMiJdLCJpcHAiOiIyMCJ9 (https://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/CEATH/Capacitors+Electrolytic+Aluminum+TH/#eyJjIjpbIjE2NTkwMiIsIjE2NTkxOCIsIjE2NjAxMiJdLCJpcHAiOiIyMCJ9)
може да си го претоварил по ток а не по напрежение, новите са много малки. Тия от комет са по обемни, тоест държат повечко особенно Low-esr и snap on сериите. ;)
Може да пробваш и следния номер, Взимаш 2 броя електролити от типа който ти трябват:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6825/ (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6825/) и ги връзваш последователно в сехмата. Така волтажния им рейтинг се качва двойно а капацитетния пада двойно. В случая ще получиш електролит като това което заместваш за двойно напрежение. Тоя номер го правя като ползвам 200 волтови електролити вадени от стари Пц захранвания.
-
Благодаря
Ще прбвам
-
И аз съм го правил това когато не разполагам с нужното напрежение слагал съм баластни резистори паралелно на последователните кондензарори. Препоръчвам фужиконите като бюджетен вариант, snap in серията са по обемисти въпреки, че и с другите съм нямал ядове досега.
-
Здравей Драгане,
Ще си позволя една кратка лекция за кондензаторите.
Кондензаторите освен по работно (или и максимално допустимо напрежение), макс. допустима температура, имат още два много важни параметри. Единия е максимално допустимия ток, който може да протече през кондензатора (естествено променлив), а другия параметър е макс. допустимата честота на протичащия ток. Никой не знае защо фирмите производителки не пишат тези параметри на самия кондензатор или поне в каталозите им. Пълна тишина ! Затова нашего брата, при работата си определя тези два параметъра опитно, така както примерно ти, слагайки слаб по ток (или още по мощност) кондензатор си го изперкал. В случая, практическото правило (което е железно) е, слагаш нов, но който е СЪС СЪЩИЯ ОБЕМ, а може и по-голям, но в никакъв случай по-малък. Напоследък някои по-свестни фирми освен капацитета, дават размерите (диаметър и височина) което е косвено подаване на мощността му (тока) и това помага при ремонтите, сваляш еди какъв си, с еди какви си размери и слагаш минимум със същите или по-голями размери. По отношение на честотата, тук, в захранването няма проблеми. Честотата е достатъчно ниска и грешка не можеш да направиш. Правилото трябва да се спазва не само за електролитните кондензатори. То важи за всички. Малки по обем кондензаторчета можеш да слагаш спокойно САМО В СИГНАЛНИ ВЕРИГИ, там, където течат много слаби токове. И при смяната на неелектролитните кондензатори е изключително важно да се спазва поне обема на стария, независимо от това, че съвременните фирми произвеждат предимно малки и дори миниатюрни кондензаторчета, но това е, защото съвременната електроника в по-голямата си част е миниатюрна. Те (производителите) хабер си нямат, че нашего брата ремонтира стара лампова техника, а нашего брата хабер си няма от "теория на кондензаторите".
В твоя случай, Драгане, аз ти препоръчвам да си сложиш стар електролит, с необходимите размери. Най - хубавите стари електролити са БЪЛГАРСКИТЕ ! ! !
-
за дадения от мене кондензатор 10 микро фуджикон TN серия на 400в са дадени и честотните и токовите характеристики ако някой му се чете директно в магазина
195ма при 120хз 265 ма 100кхз
https://store.comet.bg/download-file.php?id=10108
на последната страница лявата таблица е за 400в вариант
-
за дадения от мене кондензатор 10 микро фуджикон TN серия на 400в са дадени и честотните и токовите характеристики ако някой му се чете директно в магазина
195ма при 120хз 265 ма 100кхз
https://store.comet.bg/download-file.php?id=10108
на последната страница лявата таблица е за 400в вариант
Този кондензатор не става за филтров в лампови радио и телевизор.
Причините са написани в теорията на радиоелектрониката.
-
Хубаво е да посочваш причините иначе е просто спам това което пишеш.
Това , че нещо си го знаеш ти пък не искаш да го кажеш, не помага нито на питащия нито на четящите.
До сега въпросния не ми правил проблеми всъщност 22 микро-фарадовия му вариант и до 47
Все пак не всеки има кашони от Старите Електролити с голям обем а цените на съвременните такива ползвани за индустриални цели не са хич прилични или даже възможни за който и да било български реставратор .
-
Добавям едно пояснение
В електротехниката (разбира се и в радиотехниката) когато се говори за ток, ВИНАГИ СЕ ПОДРАЗБИРА И МОЩНОСТ. Или, примерно един филтриращ електролит в едно радио и телевизор, освен вниманието за напрежението и за тока, се внимава и за мощността, която протича през него. Един среден техник може с лекота да изчисли каква мощност пропуска електролита (и към радиото и към маса). Тези електролити са обременени с тази необходима мощност, която по време на работа загрява кондензатора. За да може той да се охлажда, корпуса му е стегнат към шасито с гайка. Освен това този вид електролитни кондензатори вътре са така конструирани, че температурата лесно да отива към корпуса, а от там и на шасито. Кондензатори без гайка, без контакт на корпуса им към шасито не стават просто защото те не могат да се охлаждат.
Колкото до спама, считам че в моите постове спама е нула процента. Няма да коментирам къде има спам в тази тема и колко процента е той. Нека този, който се интересува от моето мнение да го приеме без опити за спорове и да предава на другите колеги знанията си без да се заяжда с мен. Не ти харесва, не чети, не възприемай.
-
Тия кондензатори,конкретно 400 волтовия им вариант се ползват във всяко захранващо устройство излизащо на пазара.Работят си без да са чели теорията на радиоелектрониката,това е просто смешно.Никакво нагряване няма да получат на 50 херца,могат да работят във вериги с честота до 150-200 кхц без проблем.По отношение на темтературата,то си пише на тях.Работна температура до 105 градуса.Параметъра ESR въобще не е нужно да го коментираме,при изправен кондензатор е около 1 ом и надолу което е фантастика за старите типове кондензатори.Технологията вече е друга.
-
на 50хз токовата им характеристика на тия е 75% от зададената при 120хз, та мощността пада малко , но пък и анодната на едно радио не е чак толкова голяма в случая на въпросното радио ще ме учуди ако цялата анодна верига се събира над 146ма при 400в за колкото е предвиден въпросния електролитен кондензатор. В случай, че някой иска да види анодната верига във Ватове или мощност
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82 (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82)
Въпросните формули се учат в гимназиалната физика, в общи линии регистрацията във форума не е възможна ако не ги знаеш. Да и аз съм минавал регистрацията на форума, както всички останали.
Да живота им на тези кондензатори ще е доста по къс от половин вековния и повече живот на оригиналните, но пък и цената на Съвременен електролитен кондензатор на Дукати за винтов монтаж надскача в пъти цената на целия радио апарат. Та все пак трябва да има някаква разумност при избора на елементи.
-
Здравейте колеги
Благодаря за подробните разяснения по темата за електролитните кондензатори.
Радиоапарата вече е сглобен и работи прекрасно на къси вълни.Все още Нямам добра антена.
В Пловдив има много смущения и на ДВ и СВ не мога да хвана нищо.
За по-голяма сигурност превключих волтажния превключвател за напрежение 240 волта.
Нямам качествен български електролитен кондензатор.
Кутията е почистена и обработена с масло.
Предоставям, както обещах снимки на ремонтираното копче и на радиоапарата в завършен вид.Копчето ремонтирах, като запълних кухините с течен метал,последващо шлайфане и разпробиване с диаметър 6мм.
Открих,че при предните ремонтни работи е заменен потенциометъра с неоригинален /с кръгла не профилирана форма/,което е наложило разпробиване на копчето и последващото му счупване и лепене.
Приятно съм изненадан от работата на лампата ЕFM 11.
-
Ееех Драгане, супер е станало радиото, какво масло използваш за кутията?
-
Здравей Валери
Благодаря за оценката.
Използвах масло тъмен орех на GUBRA.Препаратите на GUBRA ги има в Практикер
По кутията има ше проблеми ,но реших да запазя автентичния вид и да не свалям лака и да обработвам с шкурка и вълна.
Забравих да спомена,че след почистването обработих кутията с тъмен орехов байц,което почти закри дефектите.
Не знам защо,но и при това радио изпъква червения цвят,което в действителност не е така.
Снимам с много стар ретро цифров апарат OLYMPUS C5050 от 2000г.
-
Чудесно възстановено, поздравления.
Май фотоапарата, с който е снимано са му бутнати настройките да снима в червената гама повече. Може с корекция на функциите в Авто да се премахне тоя цвят, то не че не е готино на визия, ама предполагам не е релания цвят на осветлението на скалата.
-
Ще прегледам настройки на апарата ,но има и още един проблем:
Прехвърлям снимките от фотоапарата на компютъра.Там ги завъртам от портрет в позиция Картина и запаметявам.
След това ги прехвърлям във форума,но пак излизат обърнати, както са снимани с фотоапарата.Поради тази причина някои от снимките които прилагам са обърнати и затрудняват колегите.В единия от случаите Валери се намеси и ги обърна в правилната посока.
Забелязах,че вътрешните батерии обслужващи процесора на апарата са сигурно изтощени и не се помнят настройките.Но вероятно за това трябва да се разглобява апарата и да се подменят вътрешните батерии,ако има такива.
Ако има специалисти по тази техника може да споделят опит.
-
Това с обръщането го знам и аз го имам като проблем. След като обърнеш снимката трябва да затвориш с Х програмата за разглеждане, за да се запамети обърната и чак после да отвори следващата и по същия начин. Явно има някакъв бъг в Уиндоус вюера понеже на скоро почна да ми го прави този проблем преди не го е имало и даже те пита да я запази ли и му казваш Ок, и си мислиш че е обърната а реално не е докато не затвориш с X вюера за снимки. В общи линии трабва да ги правиш по една по една и след всяка да затваряш с Х-а прозореца и ако те пита да се съгласяваш с промените.
Кажи марка и модел на апарата, да ти кажа къде е капачето за батериите, нищо не трабва да разглобаваш. аз лично дигитален без премахваеми батерии не съм срещал, ще ме изненадаш.
Всичките фотоапарати имат автоматична настройка някъде по врътеките или менютата трябва да го върнеш на нея.
-
Фото апарата е OLYMPUS Camedia C3040 ZOOM
-
Ето ти упътването
http://www.olympusamerica.com/files/oima_cckb/c3040_instm.pdf
на страница 29 от документа е показно къде е капачето за батерията
Батерията е такава, ето ти нова, трябват ти 2 броя:
http://animabg.bg/store/for_digital_cameras/0684/index.php?cls=0684
Или с обикновенни или презареждаеми батерии АА батерии може също да снимаш, описано е какви, но ако са обикновенни ще трябва да ги хвърляш а ако са друг тип, не оригинални ще трабва да си ги зареждаш на външна зареждачка.
Как се връщат автоматичните настройки на апарата е описано на страница 175
-
Благодаря колега