Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Узунов в 30 Януари, 2019, 14:34:31
-
Преди време се регистрирах във форума, четох това онова...
Нещо явно съм поостарял или поумнял или "заразил" и реших да си потърся и аз някоя вехтавиня :D която да подкарам и да и се радвам.
Има нещо в тия стари апарати, може да гледаш едно старо радио дълго време все едно е нов телевизор.
2000-та завърших Попов паралелка Радио и Телевизия, като от малко след това та до ден днешен се занимавам с ремонт на компютърна техника.
Но стига за мен, да поговорим/пишем за Него :crazy:
Колегата ми каза "отиваме и си го взимаш от мазето" така и стана.
На снимките се вижда какво е. Скъсана корда, един кондензатор избил, една лампа е подменена с нещо си, но като цяло мисля че можеше и по-зле да е.
Подготвих корда и след малко щя я "нанижа" и ще подменя няколко кабела защото се разпада изолацията им и тн...
Ще се радвам да ме насочите/ориентирате как с какво от къде и тн като имам питания.
Искам и платът пред говорителите да подменя но си нямам и идея от къде да намеря.
Абе даваите идеи и тн как да стане по-добре... :D
-
Добре дошъл,
Като първа насока те съветвам да намериш схема, после да се проверят всички кондензатори, които имат връзка с анодното и чак тогава пускане през крушка.
Ако на някой кондензатор му е избил асфалта не означава че е заминал, просто е изтекъл асвалта.
Най важно е първо да се направят измерванията, после пускането
-
Ето ти две схеми на апарата взети от тук:
https://www.qrz.ru/schemes/list/218.html
Крайната лампа EL12 е подменена с присадка на цокъл и лампа EL84. За сега може да караш спокойно с нея за тестовете и ремонта, като завършиш реставрацията може да забодеш оригинална лампа.
Относно почистване на кутията- фурнира ти препоръчвам Меглио- продават го във фантастико и магазините за перилни препарати.
Пръскаш на сухо по много директно върху фурнира и оставаш да се стече. Вади даже прахоляка от порите на боята и после много лесно се вижда какво е останало от фурнира и къде трябва да прелакираш. След напръскване може да забършеш със влажна и суха микрофибърна кърап и си готов.
Тука ми изглежда че може частично репаратуено само някой места д апрелакираш без да сваляш стария лак с четка за рисуване и лупа.
НЕ ползвай вода в големи количества само леко влажна кърпа след като се стече меглиото със целия прахоляк. Ефекта е забележителен.
С меглиото може да измиеш патината от всички контактори и цокли по шасито - иделано сваля патината от всякакви повърхности без търкане!!! Много е удобно за почистване на бутонни контактори и цокли... Аз директно си прускам цялото шаси с изключение на Междучесттоните филтри дето са в кутии отгоре и трафовете...
Също така е съпер за почистване на разни копчета и врътки от бакелит или пластмаса, просто ги слагаш в една чашака с меглио да постоят и като ги извадиш всичката мръсотия е излязла...
Текстилни кабели може да купиш от тук
Имат магазини на опълченска на раковска и на николай хайтов
https://www.electrostyle.bg/%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8+%D0%B8+pvc+%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B8-browse-197.htm
Цените са нормални и качеството добро.
Относно плата, На женския пазар магазини за платове бол, търсиш Едноцветен тънък плат, малко е трудно щото повечето са щампи, ама аз лично си намерих бежов супер тънък плат без никакви щампи и рисунки за 2 квадратни метра ми излезе нещо от сорта на 3лева...
Препоръчвам ти всички Електролитни и неполярни кондензатори да ги смениш
Доbър магазин където няма ментета е Komet. Централата е в Дружба2. Имат и магазин на 5 те кюшета в центъра. Ако поръчваш нещо от централата може да ти го доставят до магазина. Работят и с еконт.
https://www.comet.bg/
За Електролитни ти препоръчвам Fujicon, за неполярни Wima.
-
Добре дошъл и от мен! Радиото изглежда доста чисто, но ако не си го измил, е добре да се направи, хем няма да се цапаш, хем да не дишаш 70-80 годишни прахоляци. За първо радио е доста сложно, внимавай с бобините да не скъсаш някой извод, особено ако е вътрешен...
Аз сменям всички хартиени кондензатори и електролити, независимо от състоянието им.
-
Ухаа.. Схема е качил колега. Доста ще е полезна!
Сега се хванах да му чистя ключетата че са много зле.
Подмених му и кордите
Лека полека ще се гласи, след малко ако нещо не се обърка ще реновирам захранващия кабел.
Копчетата му се чудя от къде ще се намерят и плата пред говорителите ::)
-
Изхвърлили са ми платнения кабел :nea: бил стар...
За днес се стопира производството.
-
Добре дошъл и от мен! Още един заразен от вируса на любовта към старите радиоапарати. Този вирус е слабо заразен, но ако те хване е практически нелечим.Първият експонат е доста сериозна машина от среден клас. Успех с ремонта!
-
Късметлия си,сега почна а направо на АЕГ!Моя съвет е все още да не го пипаш тоя красавец защото не заслужава да му се нанасят големи ремонти.Нямаш ли някой възрастен радиомайстор ,който да те насочи.Само не започвай с безразборна подмяна на елементи.Търси логиката.
-
Няколко човека препоръчват смяна на всички кондензатори.
Има техника за прикриване на нови кондензатори в корпусите на старите.
За мен е много важно радиото да изглежда така както е произведено, а смяната на части го отдалечава от оригинала.
Моето мнение е, че щом ще сменяме всички кондензатори, после да сменим и съпротивленията и .... И направо да извадим шасито и да сложим китайски приемник с отделно захранванве.
Не ми се сърдете, това са си мои виждания.
-
Няколко човека препоръчват смяна на всички кондензатори.
Има техника за прикриване на нови кондензатори в корпусите на старите.
За мен е много важно радиото да изглежда така както е произведено, а смяната на части го отдалечава от оригинала.
Моето мнение е, че щом ще сменяме всички кондензатори, после да сменим и съпротивленията и .... И направо да извадим шасито и да сложим китайски приемник с отделно захранванве.
Не ми се сърдете, това са си мои виждания.
Разгледах аз шасито и веднага видях някои "новости" по него.
Някои е сменял кондензатори (електролити) и е сложил руски такива.
Мерих ги и се оказа че са в безупречно работно състояние!!
Разпоих доста капацитети и тн и замервах... Мисля да не сменям на тоя етап части, само за да са сменени с нови такива. Искам да се запази колкото се може повече и като вид и като чаркове!
На лампата върху трафа цокъла и играе (отлепил се е) а редом с това жичката която излиза от балона и трябва да е запоена в металния пин си играе свободно вътре в него. Изолацията на кабел които отива от ключа към трафа само при лек допир се разпада и тн...
-
Кондензаторите освен на капацитет се проверяват и за утечка при напрежение поне 300V=. При 9V, каквато е на "всичкомера" тя не е реална. Как се прави тая проверка е коментирано многократно във форума, само трябва да се потърси.
-
Това със старите майстори съм много против, Извини ме chav_chav, ама какви лайна съм виждал натворени от такива колеги...
Във форума има достатъчно доказали се реставратори и майстори, които могат да му помогнат ако желае.
Ако пък е решил почва реставрация сам, за измерване на кондензаторите- свалени и разредени с окъсяване на изводите естествено препоръчвам като минимум:
Един мултиметър:
http://www.elimex.bg/product/131844/ured-multitset-ut33c.html
Един Капацитетомер/Всичкомер LCR метър LCR-T3 Mega328:
https://bazar.bg/obiava-16339969/testeri-programatori-ostsiloskop-prehodnitsi
Показанията може да са относителни, ама сериозно избягал капацитет и утечка си ги хваща и си показва кой кондензатор е за смяна.
Тия 28uf на 20uf показват проблем от всякъде - увеличение на стойността с 40%-та! Руските електролитни кондензатори са пословично зле. Та просто хвани и ги смени 2 та-няма да е грешка. Високоволтови фуджикони има в Комет на по 400волта са.
На крайната лампа (по схема ЕЛ12, при теб ЕЛ84 на преходник) катодния и електролитен кондензатор от 100uf със сигурност е заминал и е за смяна.
Неполярните също ги провери.
В общи линии всичко което е в Нано категорията не полярни кондензатори е добре да смениш. Тия които са в Пико е доста малко вероятно да имаш проблеми при тях, не е лошо да се измерят ама е добре да се внимава при свалянето че старата керамика лесно се чупи.
А в края на тази тема може да вижиш как колегата е скрил новите кондензатори в корпусите на старите:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12540.0
За заливане на тръбичката в 2-та края може да ползваш оцветена епоксидна смола или черен силикон
2 та кондензатора дето са по 5 нано до кенотрона на схемата със сигурност са с утечки вече- може спокойно да ги смениш с 4,7 нано съвременни за 400в
Всъщност тука за някви ремонти говориме....
Чу ли му гласа, щото той може да си работи ?
Жичката дето се разхожда в крачето се запоява по следния начин 60-80вата поялник. Капваш вътре в крачето течен флюс и го нагряваш с поялника горе по ръба крачето, като флюса почне да кипи подаваш малко тинол вътре и си готов.
-
В общи линии всичко което е в Нано категорията не полярни кондензатори е добре да смениш. Тия които са в Пико е доста малко вероятно да имаш проблеми при тях, не е лошо да се измерят ама е добре да се внимава при свалянето че старата керамика лесно се чупи.
Всъщност тука за някви ремонти говориме....
Чу ли му гласа, щото той може да си работи ? :D
Нещо ме награбихте всички :D В радиото може и да има поизвехтели капацитети (примерно) но в никакъв случаи не са тотално скапани и според мен би трябвало да заработи и с тях.
Тея големите ще ги подменя принципно, мисля че дори имам налични.
И едно фото на една част от играчките. Другите са зад мен (4-5 мултицета и тн)
-
За да е сигурно, че един стар, дълго време не работил кондензатор е изправен, то той трябва да е бил оставен да работи с близко до работното си напрежение (или както аз процедирам - около 300V) през съответно защитно съпротивление в продължение поне на 24 часа. Утечката на старите кондензатори може да не се прояви веднага, а след десетки часове работа - доказано от практиката. :master2: Другият вариант както казва колегата "Стършел" е тоталната замяна с нови. Практиката също показва, че едновремешните кондензатори стареят с годините от датата на производството им, а не с часовете работа. :)
-
За да е сигурно, че един стар, дълго време не работил кондензатор е изправен, то той трябва да е бил оставен да работи с близко до работното си напрежение (или както аз процедирам - около 300V) през съответно защитно съпротивление в продължение поне на 24 часа. Утечката на старите кондензатори може да не се прояви веднага, а след десетки часове работа - доказано от практиката. :master2: Другият вариант както казва колегата "Стършел" е тоталната замяна с нови. Практиката също показва, че едновремешните кондензатори стареят с годините от датата на производството им, а не с часовете работа. :)
Решено е. Електролитите ще си идат за по-малките е на кантар положението.
И един въпрос, в стаята където го човъркам дали принципно ще се хване радио!?! Там на Фм обхвата половината не се хващат...
-
Ок, хубава мъжка бърлога си си спретнал.
Имаме си тема където се хвалиме с почивните места :
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=3643.msg24776#msg24776
Цялата тая работа за кондензаторите дето сме те награбили е , Щото ако има такъв който даде фира и отнесе Някоя От тия лампи, нямаш намиране после. Става много тегаво да търсиш толкова стара лампа, пък и дали ще е работеща... става доста по сложно.
Та за да ти е мирна главата, просвирваш си всички кондензатори:
- катодния електролит на крайната лампа EL12 по схема 100нано- задълже смяна- даже няма нужда да го мериш- нострадамус съм гранатирам ти, че е за смяна
Неполярния на крайната ламапа 10 нано на 1-ва решетка също.
Руските електролити във захранването - 1 во щот са руски, Второ щот радиото е немско и трето, щото 8 микро на 20 микро е огромно отклонение.
2 та неполярни по 5 нано до кенетрона- са гарантирано с утечки.
Та горното като го направиш може да пускаш спокойно, без страх, че може да замине някоя лампа и да търсиш други проблеми.
Малките електролити винаги се скаппват заради жегата !!! за това ти казвам 100 микро катодния електролит на крайната лампа няма нужда от мерене- директно сменяй.
Това е моя съвет, само.
Ако всичко работи както трябва и със пинсета забита в изхода за антена съм хващал....
Ама антена не е зле да имаш. Има тема с много хубава антена за балкони. РАзгледай форума
Ако си смел и сега може да го пуснеш, Само сложи на захранващия проводник до контакта последователно една 220в 60в нагреваема жица- крушка.
-
Ок, хубава мъжка бърлога си си спретнал.
Та за да ти е мирна главата, просвирваш си всички кондензатори, катодния електролит на крайната лампа 100нано- задълже смяна- даже няма нужда да го мериш- нострадамус съм гранатирам ти, че е за смяна, Неполярния на крайната ламапа 10 нано на 1-ва решетка също. Руските електролити във захранването - 1 во щот са руски, Второ щот радиото е немско и трето, щото 8 микро на 20 микро е огромно отклонение. 2 та неполярни по 5 нано до кенетрона- са гарантирано с утечки.
Тука нали в написаното по-горе за краината лампа 100 нано е грешка, трябва да е 100 микро!?
Ако не Ви представлява затруднение може да "нацапате" една схема с нещата които да подменя без да се замислям (въпреки, че маи са ясни на практика)
-
Да моя грешка е 100 микро, е са ще ти ги оградя в пейнт на схемата
-
Да моя грешка е 100 микро, е са ще ти ги оградя в пейнт на схемата
Изпринтирах си схемата и си направих план за утре...
За днес ще пожелавам лека нощ аз...
-
Не бях мернал, че в първичната на трафа има някакъв пикофарадов 250 - отдавна е взел дал,
100 uf катоден електролит
5нано 2броя до изправителната лампа/кенотрона(дето ще и поиш цокъла) 4.7 По съвременен стандарт нямаш грижи
10 нано на 1ва решетка на Лампата с преходния цокъл EL12
5nano под него, че и той е на анодното 4.7 По съвременен стандарт нямаш грижи
10 нано вторична на изходен траф
5 нано вторична на изходен траф 4.7 По съвременен стандарт нямаш грижи
16 Mikro филтрови електролити, горната граница на кенотрона е 60. И оригиналните са с ниско вътрешно съпротивление та ти предлагам такива с малък ESR
Тоест общо
Имаш да смениш:
4,7нано -4 броя
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27349/
10 нано - 2 броя
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27352/
100 микро 1 брой
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/4054/
220 пико - брой
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/5933/.
22 mikro elektrolitni 2 броя
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6827/
[attach=1]
-
Здравей Узунов, добре дошъл,
Към изброените от Пичага кондензатори за задължителна смяна аз бих те посъветвал да добавиш и тези м/у 2-те решетки и маса във в.ч. частта. Те също работят на относително високо напрежение, особено ако радиото е с полупроводников изправител в моделите от малко по-късната епоха (тук случаят не е такъв). Преди да загреят лампите и да потече ток през електродите и гасящите резистори тези кондензатори са на много високо напрежение. При схемите с кенотрон също не е ясно коя лампа ще загрее по-рано - дали изправителната или усилвателните. Евентуална утечка променя режима на лампите и повишава общата консумация, което не е добре за трафа. Променените стойности на капацитетите дори не е толкова фатална, обикновено се усеща след пускане на радиото, особено ако е в честотно-коригиращи вериги. Но утечките са опасни. Водят до скапване на лампи, изходен или мрежов траф, а не дай си боже и до пожар. Проблемът на старите хартиено-битумни кондензатори е заложен в технологията им и вложените материали. И освен това един добре работещ все още такъв кондензатор, по-рано или късно ще думне и ще създаде проблеми. Лично аз сменям наред преди всичко друго. На пазара в Бг има подходящи съвременни фолийни, а в Ebay дори с аксиални изводи, при които ако желаеш максимална автентичност само брандираш:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=440.0
Аз ги купувам оттук:
https://atr-shop.de/axiale-kondensatoren/?p=1
Така ще получиш апарат, който няма да има проблеми следващите 100 г.откъм кондензатори, ако изобщо тогава има ефирно аналогово радио. :D
Успех!
-
Здравей Узунов, добре дошъл,
Към изброените от Пичага кондензатори за задължителна смяна аз бих те посъветвал да добавиш и тези м/у 2-те решетки и маса във в.ч. частта. Те също работят на относително високо напрежение, особено ако радиото е с полупроводников изправител в моделите от малко по-късната епоха (тук случаят не е такъв). Преди да загреят лампите и да потече ток през електродите и гасящите резистори тези кондензатори са на много високо напрежение. При схемите с кенотрон също не е ясно коя лампа ще загрее по-рано - дали изправителната или усилвателните. Евентуална утечка променя режима на лампите и повишава общата консумация, което не е добре за трафа. Променените стойности на капацитетите дори не е толкова фатална, обикновено се усеща след пускане на радиото, особено ако е в честотно-коригиращи вериги. Но утечките са опасни. Водят до скапване на лампи, изходен или мрежов траф, а не дай си боже и до пожар. Проблемът на старите хартиено-битумни кондензатори е заложен в технологията им и вложените материали. И освен това един добре работещ все още такъв кондензатор, по-рано или късно ще думне и ще създаде проблеми. Лично аз сменям наред преди всичко друго. На пазара в Бг има подходящи съвременни фолийни, а в Ebay дори с аксиални изводи, при които ако желаеш максимална автентичност само брандираш:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=440.0
Аз ги купувам оттук:
https://atr-shop.de/axiale-kondensatoren/?p=1
Така ще получиш апарат, който няма да има проблеми следващите 100 г.откъм кондензатори, ако изобщо тогава има ефирно аналогово радио. :D
Успех!
Благодаря на всички за насоките и поясненията!!! :good:
(преди малко взех някои неща)
-
Стартираме с кондензатора преди трафа... Другия му събрат е вързан "насреща му" (по кабела) и не изглежда много по-добре :writer:
-
Като за първи опити аз съм доволен...
Изкапох още от тея алуминиевите кондензатори и ще експериментирам в-у тях а които ми хареса ще бъде сложен в радиото..
Заливката на тоя кафявия е с това което изчоплих от него, демек пак дзифт...
-
И още малко фото..
-
Браво за мерака, пожелавам успешна реставрация!
Само имайте пред вид, че с тия китайските метърчета истината за високоволтовите кондери няма да намерите. Техните утечки се проявяват в голяма част от случаите при високи напрежения. При няколко волта изглеждат перфектни, но на 300 волта утичат зловещо. Сменяйте хартията и електролита наред и имайте пред вид, че кондензаторите след кенотроните (изправителките) не трябва да са с големи стойности лампите имат ограничение в силата на токовия импулс през тях. Във Вашия случай с тези 16мкФ дори не ви съветвам да слагате 22мкФ, а да комбинирате 10+6.8, и двата ги има на 400 волта в Комет. С 22 мкФ ще издухате постепенно една относително скъпа и стара лампа.
:drinks:
-
Браво за мерака, пожелавам успешна реставрация!
Само имайте пред вид, че с тия китайските метърчета истината за високоволтовите кондери няма да намерите. Техните утечки се проявяват в голяма част от случаите при високи напрежения. При няколко волта изглеждат перфектни, но на 300 волта утичат зловещо. Сменяйте хартията и електролита наред и имайте пред вид, че кондензаторите след кенотроните (изправителките) не трябва да са с големи стойности лампите имат ограничение в силата на токовия импулс през тях. Във Вашия случай с тези 16мкФ дори не ви съветвам да слагате 22мкФ, а да комбинирате 10+6.8, и двата ги има на 400 волта в Комет. С 22 мкФ ще издухате постепенно една относително скъпа и стара лампа.
:drinks:
Китаиския "метър" е ясен колко/какво може, тук в тая тема с цел онагледяване на нещата го показвам...
Въпросния (кафяв) кондензатор които се замерва на снимката е преди да го отворя, а и тои работи на по-ниско напрежение от 300в
Продължаваме лека полека.... Сега някои ще ме упрекнат, но махнах точно под/пред изправителната лампа един двоен кондензатор и на негово място сложих два нови. Тоест ще се вижда макар и трудно че там има нови елементи ама това ще е. (искам и да работи тоя апарат)
-
Много хубави съвети ти дават колегите, и трябва да се вслушаш в тях на 100%. Само искам да направя малко уточнение, в името на истината, иначе е ясно че руските електролити вече са с размотана хартия.
1. Не всички съветски електролитни кондензатори са зле! Зле са само ереванските! Питайте радио Ереван, ако не вярвате!
2. На повечето, дори съвременни електролитни кондензатори толеранса в капацитета е обикновено +80 -20%. Т.е. 28 микро на 20 микро кондензатор говори за един отличен кондензатор! И не случайно се правят така - обикновено тези кондензатори се използват за филтрови, и там се знае, че капацитета не може да бъде проблем ако е в повече с някакви си 80 процента. Докато когато стане по-малък, вече може да се получат някои проблеми.
3. Според гореизброените - ако след адекватно трениране на напрежение близко до работното кондензаторите покажат нормална малка утечка, няма проблем да се използват. Мога да посоча много уреди със съветски високоволтови кондензатори от този тип, които към днешна дата показват перфектни параметри.
4. На последно място, нека не забравяме, че старите кондензатори не са толкова големи защото „по това време така са можели да ги направят“, а защото те са по-издържливи на токово натоварване. Няма как в момента да се намери нов кондензатор, със същите параметри и дори сходен размер, все са по-малки. Това значи, че са по-неиздържливи на токово натоварване. Тук в радиото няма значителни токови натоварвания, но все пак, сменяш як кондензатор с един доста съмнителен слабоватичък.
Иначе поздравления за приемника, след една адекватна майсторска реставрация ще стане перфектен, и няма да ти създава проблеми дълги години.
Успех!
-
@ahedproductions AZ12 по фабрична спецификация и пдф работи нормално с до 60uf електролитен филтър. Тоест тия 2*22uf са далеч под максимума му.
Проверил съм преди да му ги препоръчам.
[attach=1]
@origo
но все пак, сменяш як кондензатор с един доста съмнителен слабоватичък.
Е стига де, магазина е на 10 минути от вас и ти пазаруваш също редовно фуджикони- знам те, не се прави. :D :D :D
Относно препоръчаните, дал съм му линк за Low ESR, и мисля такива е взел. От гледна точка на токовата характеристика, се замислих дали да не му препоръчам от серията за монтаж на платка(snap on) - те са двойни като обем. Ама реших да не го затруднявам с монтажа в корпусите, че и диаметъра им е като на оригиналните...
От тия които е сложил, доста хора ползваме и то години вече минаха без да са показали проблеми.
-
Тея от схемата ги подмених, ама с тях си заминаха и разни други, като цяло вътре не останаха кои знае колко.
Попрегледах, помислих и реших да го пусна!
Пуснах го, почна да си пращи като старо радио....
Установих че колкото и да въртя настройката за да хвана радио не се случва нищо, шума е постоянен.
Мина малко време и разгадах че повечето копчета по него са маи като за да си "запаметиш" дадена радиостанция..
Последното копче като се натисне и оп, като въртя вече се променя шума а с малко въртене излезна и говор!!
Турски, после се повтори същото...
Хвана в стаята 2 турски радиа, антената е парче кабел..
Не работи лампата която трябва да е нещо като индикатор или каквото е там.
Също така по схемата има кондензатор и бобина които в радиото липсват...
За днес толкова, утре се продължава...
(напреженията върху реновираните кондензатори е 340 и 295 като малко се движи насам натам)
-
Драсни на схемата какво липсва ?
Ами с парче кабел в София мисля че си перфектен.
Работи си индикатора, Просто малко е изветрял. Пусни го в напълно тъмна стая и ще видиш леко зелено сияние... Ако не се появи ще ти кажа кой резистор да намалиш, че да светне,
-
Ето ти още една схема с много означени напрежения по нея и настройки. Може да ти е в помощ. Интересни решения - 7 фиксирани станции на СВ и ДВ, 2 изходни трафа за 2 честотни ленти. Добър приемник!
-
Драсни на схемата какво липсва ?
Ами с парче кабел в София мисля че си перфектен.
Работи си индикатора, Просто малко е изветрял. Пусни го в напълно тъмна стая и ще видиш леко зелено сияние... Ако не се появи ще ти кажа кой резистор да намалиш, че да светне,
На схемата в дясно от крайната лампа... Кондензатор и бобина вързани последователно.
Предполагах, че трябва да са около лампата ама не, там ги няма.
Утре ще погледна къде отиват някои от кабелите, защото има вариан да се намират тея елементи на панела с говорителите (там има траф и тн)
Просто за днес ми доиде в повечко. :drinks:
-
Ето ти още една схема с много означени напрежения по нея и настройки. Може да ти е в помощ. Интересни решения - 7 фиксирани станции на СВ и ДВ, 2 изходни трафа за 2 честотни ленти. Добър приемник!
Схемата е чудна. Мерси,че я споделихте!
И едно питане :) останало ли е някое нашо радио което да излъчва на средни и дълги вълни, че нищо не се чу...
-
Да, "Хоризонт" на 576кХц, Видинския предавател. В София се хваща малко гадно, но би трябвало да го чуеш.
-
Да, "Хоризонт" на 576кХц, Видинския предавател. В София се хваща малко гадно, но би трябвало да го чуеш.
След като електрически е криво ляво добре се хванах с кутията днес да я поизмия по-старателно.
Събрах де що има радиа из офиса и сложени до ветерана общо взето нищо не се хваща на никакви честоти (говоря за другите апарати с техните си антени.
Намирам се в средата на блок на партерен етаж.
-
Вижда се на снимките, платът и кутията от горе и... Мисля, че това са най-големите забележки.
(а за какво са превключвателите на задния капак, осигурени са да не се превключат с метални телчици и връв!?! )
-
Драсни на схемата какво липсва ?
Ами с парче кабел в София мисля че си перфектен.
Работи си индикатора, Просто малко е изветрял. Пусни го в напълно тъмна стая и ще видиш леко зелено сияние... Ако не се появи ще ти кажа кой резистор да намалиш, че да светне,
Индикатора е на о'ня свят :-[ няма и помен от дори и малко зеленко да покаже...
Утре ако не се обърка нещо отивам за плат да търся...
Говорителя като го демонтирах се установи че е разлепен целия, добре че поне трептилката му ок текстолит е (или нещо такова).
-
Ха ха, не знаех, че си пиша с шотландския боец :D
На Индикатора има едно съпротивление 1М megaom на 4ти крак. Може да го измериш дали не си е променило стойността на 1,5-2м често съм го засичал тоя проблем. Или ако е на 1м, да пробваш да го заместиш е така за тест с 470к, да видиш дали ще сетне по-силно. Другия вариант е на анода без съпротивление да сложиш удвоител на напрежение с с кондензатори и диоди и ще светне, но няма да кара дълго. В общи линии това си е козметика и бих ти препоръчал да не го пипаш индикатора като цяло.
По-скоро си потърси оригинална крайна лампа EL12,за да му чуеш истинския глас на това радио. Може да пуснеш обява търговския раздел за лампи
https://www.sandacite.com/forum/index.php?board=40.0
А не се и съмнявам, че през входа за грамофон от източник смартфон примерно ще звучи чудесно.
Намери ли Кндензатора и бобината,дето ги търсеше. Сигурно са някъде по говорителите
-
Ха ха, не знаех, че си пиша с шотландския боец :D
На Индикатора има едно съпротивление 1М megaom на 4ти крак. Може да го измериш дали не си е променило стойността на 1,5-2м често съм го засичал тоя проблем. Или ако е на 1м, да пробваш да го заместиш е така за тест с 470к, да видиш дали ще сетне по-силно. Другия вариант е на анода без съпротивление да сложиш удвоител на напрежение с с кондензатори и диоди и ще светне, но няма да кара дълго. В общи линии това си е козметика и бих ти препоръчал да не го пипаш индикатора като цяло.
По-скоро си потърси оригинална крайна лампа EL12,за да му чуеш истинския глас на това радио. Може да пуснеш обява търговския раздел за лампи
https://www.sandacite.com/forum/index.php?board=40.0
А не се и съмнявам, че през входа за грамофон от източник смартфон примерно ще звучи чудесно.
Намери ли Кндензатора и бобината,дето ги търсеше. Сигурно са някъде по говорителите
Хванах се с ключовете да чистя, незнаино защо на някои им бяха изкривени пиновете!
Другото което захванах е кутията, търкане и суетня голяма беше.... Но е по-добре определено.
Днес обиколих около Кирков пазара (София) сумати магазини за платове, ходих и при разни бутикови, но като оригинала няма. Взех подобен които след малко обработка (премахване на някои от конците) мисля, че е доста добре.
В понеделник съм запланувал да се занимавам с говорителите и платът, абе целия панел ще гледам да е готов.
(снимки ще гледам да има пак)
Впрочем ако нещо не ви харесва в процеса на чупенето/съживяването казваите (до тук съм стриктен на 100% купувам само от Комет каквото е указано и всичко правя реновирам със старание, рязах кондензатори а други заливах наново с дзифт и тн)...
Индикаторната лампа ще я мисля и нея, но ще е по-натам.
Имам и още въпроси за лака на кутията... Има една деруга на лицевия панел и тн... Абе това ще е по-натам.
Следващо включване- понеделник с ремонт на говорители и слагане/лепене на плат....
-
Интересно ми е какъв плат си намерил, но ще имам търпение. Аз през годините съм насъбрал 4-5 вида плат най-вече от магазини за пердета и втора употреба. До сега не ми е попадал плат като на твоето радио.
-
Мембраната на говорителя я залепи към шасито с това:
[attach=1]
струва 2,5-3лв и е перфектно за целта, както и за лепене на фурнир. Продават го във Фантастико до касите както и по Строителните хипермаркети.
Ключовете се чистят най лесно като ги напръскаш с меглио и цялата патина изтича... Надявам се че не ги шкуриш щото така сваляш сребърното покритие и ги ликвидираш...
Ако нямаш Меглио- Триене с гумичка на молив може и нарязана по размер на ленти, сваля само патината но не поврежда сребърното покритие.
Относно деруги по лака: Отиваш в някой хипермаркет купуваш най-обикновенния лак за дърво който може да намериш , после отиваш до някоя книжарница или по-добре магазин за художници и взимаш най малките и тънки четки за рисуване. Хващаш една яка лупа и почваш да нанасяш лак само в деругите и точките където е паднал по малко. Повтаряш няколко пъти 4-5 като чакаш да изсъхне между нанасянията, докато запълниш деругата и внимаваш да не омажеш от страни. Може да се запасиш с клечки за уши и ацетон или лакочистител да коригираш ако някъде омажеш. :D
Пипкава работа е отнема 2-3, часа, но накрая радиото изглежда забележително по-добре и не си свалял целия лак и не си прелакирал напълно. Имам невероятни резултати от такива ремонти на лак.
-
Интересно ми е какъв плат си намерил, но ще имам търпение. Аз през годините съм насъбрал 4-5 вида плат най-вече от магазини за пердета и втора употреба. До сега не ми е попадал плат като на твоето радио.
Като сваления плат е невъзможно да се намери, това стана ясно след разговори с доста продавачи.
Тоя които взех не е окончателния вариант, но има криво ляво нещо общо.
Нужно е да се извървят по един конец които е някакъв блестящ и още един за да се образува характерната шевица.
Утре ще ги снимам.
-
Мембраната на говорителя я залепи към шасито с това:
(Връзка към прикаченият файл)
струва 2,5-3лв и е перфектно за целта, както и за лепене на фурнир. Продават го във Фантастико до касите както и по Строителните хипермаркети.
Ключовете се чистят най лесно като ги напръскаш с меглио и цялата патина изтича... Надявам се че не ги шкуриш щото така сваляш сребърното покритие и ги ликвидираш...
Ако нямаш Меглио- Триене с гумичка на молив може и нарязана по размер на ленти, сваля само патината но не поврежда сребърното покритие.
Относно деруги по лака: Отиваш в някой хипермаркет купуваш най-обикновенния лак за дърво който може да намериш , после отиваш до някоя книжарница или по-добре магазин за художници и взимаш най малките и тънки четки за рисуване. Хващаш една яка лупа и почваш да нанасяш лак само в деругите и точките където е паднал по малко. Повтаряш няколко пъти 4-5 като чакаш да изсъхне между нанасянията, докато запълниш деругата и внимаваш да не омажеш от страни. Може да се запасиш с клечки за уши и ацетон или лакочистител да коригираш ако някъде омажеш. :D
Пипкава работа е отнема 2-3, часа, но накрая радиото изглежда забележително по-добре и не си свалял целия лак и не си прелакирал напълно. Имам невероятни резултати от такива ремонти на лак.
Имам няколко лепила които са за кожа и тн от сорта на Прома, а имам и горепосоченото лепило...
Ключовете... Доста зле бяха, напръсках ги с меглио дооста обилно, после промивка и бързо изсушаване и за финал спреи за потенциометри.
На единия от ключовете, някои беше изкривил пластинките които опират в движещата се част. Нещо е напъвано там ама какво незнам. Несъм ги пипал контактите, знам че е противопоказно за ключове и за разните контактори/релета и тн защото им се нарушава покритието.
Лака ще го мисля и него...
-
Отгоре наистина не е добре, може отгоре да го махнеш целия лак с водна шкурка p1000, като шлайфаш на мокро- става много гладко отнема към 30-40 минути яко шкурене и мокрене, после сушиш веднага с пистолет за горещ въздух- фурнира изсъхва пред очите ти, важно е да не го оставяш мокър. И лакираш с валяче и обикновен жълт лак за дърво, да не оставаш следи от четка.
Промата- не знам колко е добра. Moment-a e хелметексово и хубавото му е , че след години ако се наложат ремонти го напояваш ацетон и се разлепва, оригинално се ползва при монтажа на мембрани.
За сега напредъка ти е забележителен . Поздрави
-
Интересно ми е какъв плат си намерил, но ще имам търпение. Аз през годините съм насъбрал 4-5 вида плат най-вече от магазини за пердета и втора употреба. До сега не ми е попадал плат като на твоето радио.
Реших да го снимам все пак...
Интересно е, че на снимките излиза доста по-различен отколкото е в деиствителност!?!
Някак се губи релефа на новия плат, излиза по-гладък един вид.
В ляво е оригинала отгоре е новия а парчето е с премахнати лъскавите конци и още по един конец но някак се губи ефекта от снимките.
Снимах при различно осветление и въпреки това не е много реално.
Ще ги снимам на светло през деня. А ако не ми хареса как стои, наново ще се търси и тн...
-
Събрах де що има радиа из офиса и сложени до ветерана общо взето нищо не се хваща на никакви честоти (говоря за другите апарати с техните си антени.
Намирам се в средата на блок на партерен етаж.
На СВ е по-добре да се пробва вечер поне с два метра проводник за антена.
На КВ през деня има силен сигнал от арабски, турски и много китайски предаватели, но всичко зависи и от прохождението.
-
Това радио според променливия кондензатор, трябва да е с укв .,ама не виждам блока ?
-
На СВ е по-добре да се пробва вечер поне с два метра проводник за антена.
На КВ през деня има силен сигнал от арабски, турски и много китайски предаватели, но всичко зависи и от прохождението.
Вътре, където го мъча радиото е зле от към прием на каквото и да е. Излиза една турска станция само.
Ако с малкото аналогово радиице излезна навън, на 10м от входа вече се приемат отчетливо над 10 радиа.
(говоря за средни вълни по спомени или дълги бяха :boredom: )
-
Това радио според променливия кондензатор, трябва да е с укв .,ама не виждам блока ?
Кондензатораът е нормален 3 секции за АМ, а и моделът е 39г. Няма начин!
-
Това радио според променливия кондензатор, трябва да е с укв .,ама не виждам блока ?
Само средни и дълги е.
С такова впечатление съм останал.
В интерес на истината несъм заглеждал какво пише точно по скалата му ::) (същата е демонтирана и прибрана за да не я "подобря" без да искам)
(то и доста от копчетата и разните му превключватели незнам какво изпълняват все още, особенно тея на задния капак които са)
За прием на ФМ имам нещо на ум... :blush:
-
Има и къси:
https://www.radiomuseum.org/r/aeg_orchester_super_709wk_709.html
-
Има и къси:
https://www.radiomuseum.org/r/aeg_orchester_super_709wk_709.html
:o
Още първия ден махнах скалата, а чак сега като заговорихте на тая тема и се хванах да попрочета излиза че управлението на тоя радиоприемник е доста шантаво :unknown:
Маи се получава, че средните вълни се гласят от малките врътки под седемте копчета за "запаметяване" или нещо такова.Аз ония ден се скъсах да въртя каквото ми падне само тях не ги отразих...
В интерес на истината преди много години се бях заиграл с радио Мелодия 11 ( по спомени) и там си имаше отделен модул за фм-а а тук има пак някакво обособяване на нещо като онзи модул, дори беше прикрит с един картон Вижда се на снимките от първа страница, пада се отдолу в дясно.
Утре ще загледам скалата какво има на нея ама по спомен никъде няма нищо написано по копчетата кое за какво е...
-
Тоест за Ултра Къси Вълни, може да се разминеш с приставка на входа на антената, което е по готин вариант от Модул , щото ще може да си ползваш всички копчетии и врътки по скалата за настройка и намиране на станции
-
Въобще радиото не е за ЧМ.
-
Момчета, не съм виждал такова радио, но има схема на първата страница. Радиото е с 3 обхвата ДВ, СВ, КВ. Отделно има 7 Бутона за предварително запомнени местни станции, от които 2 са за ДВ и 5 за СВ. При използването на тези бутони радиото се настройва с врътката към дадения бутон. При това радиото ще има по-лоша селективност, защото при работа с бутоните има само един входен кръг, а при работа с променливия кондензатор - 2.
-
Момчета, не съм виждал такова радио, но има схема на първата страница. Радиото е с 3 обхвата ДВ, СВ, КВ. Отделно има 7 Бутона за предварително запомнени местни станции, от които 2 са за ДВ и 5 за СВ. При използването на тези бутони радиото се настройва с врътката към дадения бутон. При това радиото ще има по-лоша селективност, защото при работа с бутоните има само един входен кръг, а при работа с променливия кондензатор - 2.
Първо да се похваля и тук че намерих EL12 от много любезен колега по форум и оказал се комшия по квартал.
До тук и аз установих, че ако се натисне копче от 1 до 7 (включително) радиото се управлява само от малките врътки под самите копчета. Ако се натисне последното копче 8, тогава "сработва" променливия кондензатор.
От дясната врътка (тя е двоина) се сменят и обхвати I, II, III ,P (това P маи е входа за грамофона)
Чудех се защо от ключа за запуск на радиото през 2 кондензатора има връзка през механичен ключ, към входа на антената а то се оказа че навремето е имало някаква идея да се ползват захранващите кабели за антена...
Гледаики си в телефона видях че съм снимал скалата... Утре ще има по-голяма ясното какво се случва и кое как работи.
-
Въобще радиото не е за ЧМ.
Не е . Обърках го с RFT , а то било AEG.
-
Така... Днес свърших каквото бях наумил...
На първата снимка е платът както е купен, на втората е с премахнати лъскави конци, а на третата е с изхлузен всеки 3-ти конец.
Боядисах и дъската, залепих платът, залепих и говорителя големия (центрирах го и е ок) изпрах на малкия говорител белия плат...
С оригиналната лапма звука е сякаш различен (звук е силно казано защото аз само шум чувам).
Утре ще му пусна сигнал от нещо друго да видим как ще се чува.
:crazy:
-
:bravo:
Става супер, стискам палци и останалото да стане толкова добре!
Пичаго - бре! Гледам 20 микро и си викам те и без това слагат максималното по радиата, а в случай съм заключил грешно. :drinks:
-
След като и днес се позанимавах, радиото хвана повече от 1 станция :lol:
Сега ще чакам да се смрачи за да "доидат" още програми за улавяне...
А в момента с малко помощ лови кристално и ФМ :crazy:
Лека полека продължавам да човъркам това което не ми харесва, при развитие ще снимам/пиша...
-
:bravo: :bravo: :bravo:
-
Сега остава работа по кутията, ама там е криво ляво ясно.
Остава ми едно последно питане/чудене.. Има ли някакво устроиство или нещо си което с много малко изменения може да го накара да прихване съвремения ФМ обхват!?
-
Ето ти още една схема с много означени напрежения по нея и настройки. Може да ти е в помощ. Интересни решения - 7 фиксирани станции на СВ и ДВ, 2 изходни трафа за 2 честотни ленти. Добър приемник!
Схемата наистина е интересна. Този приемник, доколкото виждам, има два режима на средни вълни - суперхетеродин и линейка 0-V-2.
-
Схемата наистина е интересна. Този приемник, доколкото виждам, има два режима на средни вълни - суперхетеродин и линейка 0-V-2.
Абе нещо не е наред със тая схема/радио... Преди малко го преместих в другата стая, пуснах му антена която е по-добра и к.р ???
Неиска да лови адекватно радиа и това си е. До него сложих малко радиице и то прихваща а ветерана, не (лови слабо 1-2).
Какво къде да гледам!? Проследих от входа за антената кое къде отива и всичко изглежда наред.
Даваите идеи...
-
И Ето го линка
https://www.youtube.com/watch?v=OWXbdCz-AiY (https://www.youtube.com/watch?v=OWXbdCz-AiY)
Към 2/3 на видеото, човека много просто обяснява настройка и всичко как се прави.
-
http://us3iat.qrz.ru/remont/kontur/kont_am.htm
Описание за настройки на ламови АМ приемници има и на други места.
Радиото е интересно и ще бъде още по-интересно, когато започне да приема радиостанции.
Успех !
-
За настройката на радиоприемника от сп.РТЕ:
(Архивите са живи!) ;)
-
Несъм избягал... :empathy2:
Затрупахте ме с доста неща за четене и сега това и правя...
Като има развитие ще кажа какво е станало. :bravo:
-
Чакайки да доиде сигналгенератора и честотомера си слушам радиото с помощта на външния фм тунер.
Преди няколко дни имах гости в офиса и като стана въпрос за радиото реших да го запусна...
Светнаха лампи, излезна звук всичко беше наред, но това продължи 2-3 мин и после следва :bomb: :master2: :crazy:
Докато свиреше, от трафа почна да излиза як пушек!
След като същия се разсея реших да премеря това онова.
Разкачих всичко и се оказа, че връзваики го към мрежата, трафа почва да грее и пуши.
Тея дни ще го сваля и ще го подложа на по-прецизни замерки и тн.
-
провери примерно от анодното някой елемнт да не е пробил към маса и да претоварва трафа. Ако няма къси, може просто захранващия траф да е зел дал и да иска пренавиване или нов, както ти е по-удобно. Бушони няма ли тоя апарат да го пазят от такива случки?
-
провери примерно от анодното някой елемнт да не е пробил към маса и да претоварва трафа. Ако няма къси, може просто захранващия траф да е зел дал и да иска пренавиване или нов, както ти е по-удобно. Бушони няма ли тоя апарат да го пазят от такива случки?
Тези дни ще му отделя време.
Иначе почна да пуши свиреики/работейки. Докато изключа кабели и тн радиото само си спря, задеиствала се е защита на самия траф (има в дясната си част нещо като термозащита)
Разкачих от трафа каквото има (отопление и изправителната лампа) възтанових защитата да е в работно положение и го пуснах... След 15 секунди трафа почва да пуши, като пушека излиза от сърцевината му, от дълбочина един вид. Маи самия тои е свършил, но несъм го мъчил повече.
Тея дни като има развитие ще споделя какво става.
-
...Разкачих от трафа каквото има (отопление и изправителната лампа) възтанових защитата да е в работно положение и го пуснах... След 15 секунди трафа почва да пуши, като пушека излиза от сърцевината му, от дълбочина един вид. Маи самия тои е свършил, но несъм го мъчил повече.
Тея дни като има развитие ще споделя какво става.
А разкачи ли двата кондензатора от анодите на токоизправителната лампа към маса? Провери ги за утечка, а най добре да ги подмениш с високоволтови за напрежение минимум 1500V.
-
Съмнява ме 400в-te Wima да са му дали утечка, щото анодното е далече надолу, ама ако излезе нещо на уреда:
Това е съвременния У кондензатор за тя цел пак на 400в
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8753/
и презапасено до1000в, което малко прекалено ми се вижда, ама ако са опукали тия ще се наложи.
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/5934/
но цялата работа ми изглежда като окъсила първична на трафа може би с анодната ...
-
Имаме участниик познал точните килограми... :yes:
Хванах се да меря и да гледам днес както си му е реда и оп.... Изненада.
На снимките се вижда какво се случва и къде е проблема.
На едното фото се вижда и така наречената от мен термозащита (може и нещо друго да е, но се беше "отворила" )
Сега остава малко чуденето, дали трафа е наред, защото бая пушек излезна от него...
По омаж изглежда че е ок, но като го запусна ще се разбере.
-
До сега на такова място Wima не ме предавала даже и претоварена по напрежение до 600в... Може пък да им е било горещо под кенотрона, де да знам.
Презапаси с кондери на 1000-1500в и пробвай пак. То тия точно кондензатори и с тях и без тях все тая -може и просто да ги махнеш-разлика в работата няма да видиш...
Трафа го измери на съпротивление и първична и анодна намотки, виж и за къси между тях и ако няма си в джаза. Колко ще изкара никой не знае. Сложи си бушончета на анодното преди и след изправителя(виждал съм приемници и с 2 та варианта и по отделно и заедно) и на първичната на трафа-където по схема би трябвало да имаш? да не стане някой фал с пожар. Важното за анодните бушони е да са бавно задействащи, че бързите не удържат и прекъсват.
Пък ако окъси или прекъсне първичната пренавиване някога, но поне с бушоните ще си защитен от пушеци и тн...
-
Мерих...
Всичко изглежда наред с изключение на около 10 ома разлика м-у намотките преди кенотрона.
Имах кондензатори като тея на снимката, такива и сложих (двукиловолтови да видим дали ще пробият и те)
След малко ще пускам за да видя какво се случва...
-
Пробвай си трансформатора както е разкачен първо през лампа, за да видиш как ще се държи.
-
Пробвай си трансформатора както е разкачен първо през лампа, за да видиш как ще се държи.
Разминало ми се е...
Трафа е наред :dance:
В момента пак си свири с външния фм тунер...
(докато доиде апаратурата за настройка така си го слушам)
В горния пост несъм сложил снимка на кондензаторите които сложих...
-
На вима-та и е дошло в повече това което е след трафа. Вероятно импулсни игли от мрежово замърсяване. С тези които си сложил няма да има проблеми.
-
На вима-та и е дошло в повече това което е след трафа. Вероятно импулсни игли от мрежово замърсяване. С тези които си сложил няма да има проблеми.
Ами то чудеса в техниката няма, то се вижда че това е много мижаво кондензаторче. По големината ще го познаеш става ли. Това е за 400В постоянно, не е за променлив ток, на 50Хц пада наполовина допустимото напрежение!
Добре че не е опушил трафа!
-
... Това е за 400В постоянно, не е за променлив ток, на 50Хц пада наполовина допустимото напрежение! ...
... че и до три пъти.
-
Така...
Преди няколко дни доиде сигналгенератора които зглобих и проработи а днес доиде и честотомера (него ще го налепя тея дни)
Искам още малко пояснения (изчетох доста за настроиването на радио какво и как се прави и мисля че ще се справя и сам, но все пак неискам да експериментирам на посоки)
Ако някои има желание да ми поясни по схемата къде да подавам сигнал и какво къде да гледам ще е по-добре и за мен и за радиото :D
(в идната сряда ще завърша честотомера и ще се занимавам с радиото а до тогава ще съм командировка и дори няма да може да прочета ако някои пише тук)
-
Пущи едни линкове За генератора и честотомера ако ти е възможно, че и аз трябва да пазарувам... :D
-
Пущи едни линкове За генератора и честотомера ако ти е възможно, че и аз трябва да пазарувам... :D
https://www.aliexpress.com/item/XR2206-High-Precision-Function-Signal-Generator-DIY-Kit-Sine-Triangle-Square-Output-1Hz-1MHz-Adjustable-Frequency/32842431803.html?spm=2114.search0104.3.151.23057656ONZQSW&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=3405e8b9-5efb-46b4-9d79-43f281f6f336-23&algo_pvid=3405e8b9-5efb-46b4-9d79-43f281f6f336&transAbTest=ae803_4
https://www.aliexpress.com/item/1Hz-50MHz-Frequency-Counter-Tester-Crystal-Oscillator-Frequency-Measurement-Digital-Display-DIY-Equipment-Kit/32920210121.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.634f75338PJqpZ
Не блестят двете с някакви кои знае какви качества, но за моите нужди са повече от отлични.
Сигналгенератора доиде преди време и с него си поиграх, а днес (надявам се) ще налепя и честотомера.
/>
-
Привет и весели празници!!!!
Не съм писал скоро, но... Да спомена, че след въртене на това онова по радиото, същото стана доста "по-чуващо" Дори хванах Хоризонт или каквото беше там!!!
Много съм доволен от резултата а най-важното е ,че след 80+ години е абсолютно работоспособно и краси офиса ни.Всеки които влезе го забелязва!
(единствения минус е че му връзвам съвременен звукоизточник, но и така си го слушаме и гледаме с кеф)
-
Поздравления за новото хоби! Искам да обърна внимание на един аспект от реставрацията на стари радиоапарати - това са бобините. Почти всички бобини за СВ, ДВ и междинните филтри са навити с литцендрат. Трябва внимателно с лупа да се огледат спойките на краищата им. Много често с времето и, особено ако има остатъци от флюс, една или повече от жичките прекъсват (след толкова години!). Това разваля Q-фактора на бобините и, респективно, чувствителността и селективността на приемника. Ремонтът в такива случаи изисква почти часовникарски способности (добре е човек да потренира с нещо което не е толкова дефицитно). Не смея тук да давам рецепти как се споява литцендрат защото не знам абсолютно безопасен метод. В старите книжки на списание РТЕ могат да се открият препоръки за целта. Ако е налице такъв дефект, след отстраняването му, няма да познаете радиото - то се "отваря" за станции като невиждало... Отново напомням, ако за първи път ще отваряте междинночестотен филтър, първо потренирайте с нещо не особено скъпо. Между другото, откриването на такъв дефект може да стане само с измерване на Q-фактора (омметри и L- метри са безполезни), но обикновено няма данни за сравнение. Понакога дори почистването от прах подобрява този фактор.