Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: help40 в 14 Декември, 2018, 22:49:43
-
Здравейте, имам един монитор ВММ 3102, но картината му бяга ... на едната стран ... после се забавя .... после пак започва да бяга ,
за жалост снимката не може да предаде това което се вижда.
Как мислите , това дали се лекува ? има нещо приличащо на кондензатор ... което е пукнато, утре ще го гледам на светлото .... и ще гледам да го сменя...
Чел съм че хората сменят кондензатори ... всички на ред ли да сменям ? Какво ще ме посъветвате ?
-
Гледам ,че си с композитният , а не CGA моделът. Като гледам явно си PAL вместо NTSC настроен .
Аз имах 2 такива монитора и разбрах че единият е NTSC а другият PAL, защото съм им пускал Американско (NTSC) и европейско (PAL) Nntendo и всеки работеше със съответното нинтендо и не искаше с другото, а от Правец 16ката CGA видео картата ми с ТV out е NTSC стандарт съответно излиза, че ти си с PAL дисплей :D
Ето малко снимки за забавление :)
-
преди си мислех че българските "зелени" монитори .... са само 1 вид .... , но се оказва че са много модели :) или ...."името им е легион"(както е казал Исус.... )
има модели за правец 8 , които са с "Разширена картина" ... имам 3 модела (и трите са различни ) , от които нито един не работи, този е най работещия .... и си мислех че като си "направя" единия (как ли ще го направя като не разбирам нищо ... ) ще мога да го използвам с всичките си Правци .
Но явно човек тряба да има 1 за правец 8 и 1 за правец 16 ...
Няма да е лошо да има някъде някаква "пинната" тема ... за българските монитори , с моделите и кой какъе е .... , и какво му е приложението
-
PAL и NTSC са системи за цветност. В случая се касае за Несинхронизация по редове.
Причината е или повреда в монитора или голяма разлика м/у честотите на синхронизиращите импулси и ГХО в монитора заради разлика в стандартите.
-
Това се оправя лесно,TBA920S е генератора за хоризонтално отклонение.Може и A250D да са сложили.Има тримерче което през едно съпротивление управлява 14-то краче за регулиране честотата на редове.Намери го и го врътни леко.Запомни преди това къде е било.Ако захапе синхонизацията добре,ако не трябва схема и ровене.Имали някой схемата на тоя монитор.Аз отдавна я търся.
-
Има я схемата и упътването. Ето я:
-
Благодаря :drinks:
-
Въпросния кондензатор, черния на ТХО-то трябва да се смени. Щом е спукан значи е глътнал влага и си е променил стойноста. Може и да се запали. Трябва да намериш същия тип с голяма индуктивност защото участва в резонансната верига на ТХО. Когато не е в резонанс ТХО-то се вдига тока през транзистора и грее, гори. Вероятно нещо от типа BU406. За другото смени електролитите около чипа за развивката. Нашите КЕА-та са хубави, но и те стареят изсъхват. Най добре да се погледне с осцилоскоп захранващите напрежения за пулсации. Няма снисъл абсолютно всички електролити да се сменят.
-
здравейте отново , чак сега ми остана време да го отворя отново и да видя какъв е кондензатора ...
0,22 мФ 400 волта , бихте ли ме посъветвали от къде да си купя подобен кондензатор ?
-
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27369/
220нано 400в
с доставка по еконя, :D
-
Не си заслужава да плащаш доставка, в твоят град няма как да не съществува мгзин за елементи. А в крайна сметка смъкни от нещо строшено такъв кондер :master2:
-
"оригиналния" не прилича на този който ми показвате .... , той е ролка - като навито фолио ...
колега от форума ми каза, че това е кондензатор "стирофлексен с голяма индуктивност"
не знам дали може пряко да се замени с полиестерен .... от линка на Pichaga933
-
Отдавна не ги правят, нищо че са хубави...
За доставка имах предвид ,да си направи поръчка , на електролити, други не полярни и тн. и да си пусне доставка до врата.
ако искаш нещо по яко-полипропилен:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27259/
Всички са навити на ролка...ако ти е толкоз важно, вземи 2 разрежи разгледай.
-
"стирофлексен с голяма индуктивност"
Според мен са безиндуктивни?!?Да не греша?
-
Определено грешиш. Този кондензатор участва с индуктивноста в резонанс. Пета хармонична на която е настроено ТХО-то. Ако сложиш различен кондензатор ТХО-то няма да е в резонанс , независимо от същия капацитет. Това лесно ще го видите защото транзистора ще грее повече от необходимото. Освен това, това е свързано и с геометричния размер на картината. Когато не е в резонанс не може да се събере на екрана. Да трябва да се изрови някой стар, хостафанов или нещо подобно. Или от някое дъно в същата верига на ТХО да се потърси. Не случайно западните кондери в тази верига са огромни.
-
ТХО_то е като на "София 31". В повечето случаи си работят нормално, независимо от спукания корпус на кондензатора. Повредата най-вероятно е на друго място.
-
да,да, аз ще го върна на мястото пукнатия кондензатор ... само ще го запълня с ...даже не знам как се казва това , един бял "силикон" или как го водят там , компаунд ... който използват по платките ... за да не влизат мизерии в кондензатора ....
и ще видя дали ще тръгне нормално ...
-
Във никакъв случай не го запълвай със тая силиконова дъвка. Не държи на високо напрежение ще направиш повече поразия отколкото добро.
По-добре го сложи на всичкомера, да се види капацитет и утечка. Ако е много заминал даже на ниското напрежение на всичкомера ще се види.
По скоро да търсиш ядове по електролитните кондензатори.
Иначе, стирофлексен може да се намери. Ама в София... За това не съм ти дал такъв линк, щото не е линк ами на място трябва да се ходи.
Инче тоя черния хич не ми изглежда като стирофлексен с тоя стар корпус, по скоро си е най обикновен не полярен. Стирофлексните са в прозрачни корпуси...
-
А пък тези ги дават за вичоко-честотна употреба, осцилаторни схеми и тн...
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/27259/
Typical Applications
For high frequency applications e.g.
Sample and hold
Timing
Oscillating circuits
High frequency coupling and decoupling
Мисля, че може да пробваш...
-
Защо все пак преди да разбуташ монитора не пробва нещо дето подава PAL сигнал (50херца) ?
И използвай преходни BNC към компоситен чинч, за да изпробваш всичко, което ти попадне под ръка (видео плеяр, сателитен приемник , телевизионна игра)
Ако кабелът е хлабав също прави такива мизерии по екрана, както и ако не отговаря на анстройката си за херци (от личен опит го знам)
-
Това е монохромен монитор,за какъв PAL става дума?
Колегата shri написанещо дето никой не погледна..... Трябва да намериш същия тип с голяма индуктивност защото участва в резонансната верига на ТХО. Когато не е в резонанс ТХО-то се вдига тока през транзистора и грее, гори.Става дума за кондензатора.
Освен това,тоя монитор вероятно е за видео с прогресивна развивка ...........Правешките 8-ци са с такава....по памет.Телевизията и видеото свързано с нея по някакъв начин е с презредова.
-
Това е монохромен монитор,за какъв PAL става дума?
За 50те херца, вместо 60те, с който видеото източникът пуща сигнала към монитора.
Нали ви писах в началото още че имах 2 монитора единият работи PAL конзоли другият с NTSC, съответно 50 и 60 херца рефрешване на картината.
Точно това се появяваше на екрана, когато не нацелиш правиланата комбинация от монитор и конзола, също така и лоша връзка може да е причина :master2:
-
Честотата на кадрите имате предвид,50 или 60 полукартини в секунда.Понеже PAL си е система на кодиране на цват.Както и да е,ако тоя монитор е със стандарно вертикално TDA1170 няма да има проблем,не би трябвало да има.Захвата на ГВО там е много голям.Ако има проблем ще върти нагоре или надолу.....а тук проблема според снимките е в честотата на редовете.Все си мисля че нещо е въртяно там в ГХО.
-
Вярно е , че PAL и NTSC са цветни системи, но при тези системи има и други разлики освен в цветното кодиране. При NTSC 3.58 хоризонталната чеестота е 15.735KHz и вертикалната е 60Hz. При PAL хоризонталната е 15.625KHz, вертикалната е 50Hz. По тази причина ще е нормално, ако монитор за едната сисема не синхронизира при другата, та бил той и монохромен. Но разликата в хоризонталните честоти не е голяма и би трябвало с тримера за HSYNC да се постигне синхронизация.
Нищо му няма на кондензатора, те винаги са спукани - както този, така и 33нФ, който е в паралел на силовия транзистор. Това не им пречи да си работят нормално.
Авторът просто да завърти тримера и да види дали няма да синхронизира...
-
Имам някъде едно такова зелено мониторче за 8-ца и мога да го подаря на help40.Наистина старичко,но по спомени до последно си работеше.Ако искате тримата може да се видим в събота или неделя някъде и да се запознаем лично на кафе примерно........че то така в един град пък не се познаваме :drinks: За ГХО вече не помня с TBA920 ли беше или с някакъв ГДР-ски клон.Имаше там някаква хватка да работи коректно на 625 и 525 реда.
Гледам сега в сайта на Веско обаче там монитора е ВММ3107 с TDA2593.Схемата е четлива.
https://www.kn34pc.com/sch/sch_device/comp_pravetz_8c/sch_mon_vmm3107.pdf
-
За кафето ме пишете и мене:) За монитора за съжаление не мога да помогна.
Стига да ме пуснат децата ще дойда.
Поздрави.
-
@help40, какво стана с този монитор? Оправи ли го? Аз имам същия монитор със същия проблем.
Гледам схемата, която беше споделена, сякаш имам друг вариант на ВММ 3102. Вместо TDA2593 има TBA920S. Като ги сравнявам двата чипа май са различни. На схемата R33 е свързан към пин 15 на TDA2593, а при мен единият му край е свързан към маса.
-
Май намерих правилната схема: https://archive.org/details/monitor-vmm-3102-passport/page/n11/mode/2up (https://archive.org/details/monitor-vmm-3102-passport/page/n11/mode/2up)
-
Да това е схемата на ВММ3102, преди време я свалях от монитотра тук (https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=17890.0;attach=169738;image)
-
Да това е схемата на ВММ3102, преди време я свалях от монитотра тук (https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=17890.0;attach=169738;image)
Много е ниска резолюцията от този линк :o Няма ли с по-добро качество?
-
Съжалявам, не погледнах че линка дава смаленото копие на картинката.
Да не стане грешка отново, схемата е в това (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17890.msg135157#msg135157) съобщение.
-
Съжалявам, не погледнах че линка дава смаленото копие на картинката.
Да не стане грешка отново, схемата е в това (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17890.msg135157#msg135157) съобщение.
Много благодаря!
-
имам същия монитор със същия проблем.
Първо виж синхроимпулса от Правеца в КТ12 дали е ОК?
След това дали излиза хубав и правоъгълен от 2кр. на ТВА920 към крайното стъпало.
Ако и двата са ОК, накрая остава само обратната връзка от ТХО-то към 5кр. на ТВА920.
-
Синхроимпулсът в КТ12 изглежда добре и на 2-ро кр. има правоъгълен сигнал, но в КТ9 сигналът изглежда различно, а не симетрично както е в документацията.
-
Има вероятност честотата да е извън границите и TBA920 да не може да синхронизира.
/Случвало се е когато монитора е настройван за работа с Правец 16/ Опитайте да я регулирате с PR02.
Доколкото си спомням с настройването на бобината в трептящия кръг в ТХО на "5-та харнонична" се коригира "симетрията" на импулса на KT09. Но това няма общо с проблема със синхронизацията.
-
Има вероятност честотата да е извън границите и TBA920 да не може да синхронизира.
/Случвало се е когато монитора е настройван за работа с Правец 16/ Опитайте да я регулирате с PR02.
Доколкото си спомням с настройването на бобината в трептящия кръг в ТХО на "5-та харнонична" се коригира "симетрията" на импулса на KT09. Но това няма общо с проблема със синхронизацията.
Когато купувах този монитор беше в комплект с Правец 8C. И компютърът не работеше, но го оправих и дори вече си има нов собственик. Аз нямам спомен Правец 16 да се е свързвал през композитен сигнал към монитор, но и не съм се занимавал толкова много с 16-битовите на времето, за да знам достатъчно. Но е интересно, че проблемът е същият както при help40.
А RP02 го въртях и въртях и единственото, което успях да направя, е да стабилизирам картината да не бяга и до там. Свалих го да го измеря дали е наред и е - няма проблем с него.
-
Аз нямам спомен Правец 16 да се е свързвал през композитен сигнал към монитор
Има, има такова жУвотно, макар и по-рядко. Бях си "скрил" един такъв екземпляр, но не мога да го намеря из натуриите.
Такива модели са от по-ранната епоха на 16-ките, когато бяха оборудвани масово с големите CGA карти, те си имаха и двата изхода. После дойде времето на VDC3....
-
в КТ9 сигналът изглежда различно
Импулса е много зле и като амплитуда и като форма.
Синхронизацията се прави/сравнява с 50-волтовия пик по средата, който на твоя импулс липсва.
С такъв импулс монитора ще има проблем не само със синхронизацията, но и с развивките.
За начало провери всички кондензатори по трасето от драйвера до хор. бобини.
-
Значи, на КТ09 сигналът изглежда на нещо като от документацията, но на пин 5 на TBA920S това, което виждам, не ми прилича на нещо смислено. На прикачената снимка синьото е КТ09, а жълтото е пин 5. Между двете точки има два резистора (R48, R49) и един кондензатор (C46). R49 и C46 ги свалих и замерих и са наред. R46 го меря както е запоен и дава 46k, а той трябва да е 47k, и приемам, че е наред.
-
Импулса е много зле и като амплипуда и като форма.
Синхронизацията се прави/сравнява с 50-волтовия пик по средата, който на твоя импулс липсва.
С такъв импулс монитора ще има проблем не само със синхронизацията, но и с развивките.
За начало провери всички кондензатори по трасето от драйвера до хор. бобини.
Добре. Благодаря за насоката! Ще ги проверя.
-
На втората осцилограма импулса изглежда малко по-добре, но се виждат други проблеми.
1. При H=20µs трябва да има по 1 импулс на 3 деления.
На картинката се вижда, че импулсите на синия вход са синхронизирани с някаква измислена честота 50kHz.
2. Реалната честота 17.5kHz, която е измерил осцилоскопа, също е много голяма.
При подаден видеосигнал на входа на монитора, осцилоскопа трябва да измери 15.625kHz.
-
След упорито въртене на RP02 успях да изкарам образ, но е изместен надясно. Ако продължа да въртя много бавно RP02 образът започва да се центрира, но започва и да трепери наляво-надясно и в крайна сметка пак губи синхронизация. Ако въртя обратно същите обороти когато е бил стабилен синхронизацията не се връща. Трябва да въртя повече.
-
От осцилограмите изглежда като да има някакво късо съединение в ТХО, но е възможно и кръгът за 5та хармонична да е далече от нужната настройка.
Това с 5та хармонична е българско изобретение, от което няма никаква полза, само проблеми. То се прилага в телевизорите София 21, 31 Респром 3101 и тези монитори, но не и в българските цветни телевизори, защо ли?
Например, в София 21, ХО черпи ток около 500 мА, като транзисторът на стабилизатора за 30В грее като котлонче за кафе, но ако се премахне кръгът за 5та хармонична, консумацията пада на около 300 мА, като телевизорът работи по-стабилно и без никакви проблеми, температурата на стабилизатора пада значително. Е, налага се някаква корекция на резонансния кондензатор, но експериментът е много показателен за ползата от българското изобретение.
Ще те посъветвам да направиш следните неща.
1. Прекъсни връзката на 5ти крак на 920 към импулса от ХО.
2. Не подавай сигнал към входа, може да окъсиш С32 за по-сигурно, за да няма опит за синхронизация с някакви възможни смущения на входа. Така генераторът ще работи стабилно на собствената си честота
3. Покажи осцилограма на процеса в ТХО. Това е импулсът на колектора на транзистора, но полезна информация ще даде и осцилограма на крак 10 или 13 на ТХО. Последната показана осцилограма е неправилно синхронизирана, виждат се много процеси един върху друг, отместени на около един обратен ход разстояние. За синхронизация използвай източник с нормална форма на импулсите, за да няма такива чудеса. Примерно, това може да е изходът на 920 за управление на драйвера на ХО. С тримера за честота нагласи така, че осцилоскопът да покаже около 15.625. Така периодът на процеса ще е 64 микросекунди, значи развивката на осцилоскопа трябва да е примерно 10 микросек./деление, за да се вижда хубаво един ред.
4. Прекъсни веригата на кръга за 5та хармонична и пак покажи осцилограма на процеса.
-
Благодаря за подробния отговор!
По отношение на т.3:
От осцилограмите изглежда като да има някакво късо съединение в ТХО, но е възможно и кръгът за 5та хармонична да е далече от нужната настройка.
Това с 5та хармонична е българско изобретение, от което няма никаква полза, само проблеми. То се прилага в телевизорите София 21, 31 Респром 3101 и тези монитори, но не и в българските цветни телевизори, защо ли?
Например, в София 21, ХО черпи ток около 500 мА, като транзисторът на стабилизатора за 30В грее като котлонче за кафе, но ако се премахне кръгът за 5та хармонична, консумацията пада на около 300 мА, като телевизорът работи по-стабилно и без никакви проблеми, температурата на стабилизатора пада значително. Е, налага се някаква корекция на резонансния кондензатор, но експериментът е много показателен за ползата от българското изобретение.
Ще те посъветвам да направиш следните неща.
1. Прекъсни връзката на 5ти крак на 920 към импулса от ХО.
2. Не подавай сигнал към входа, може да окъсиш С32 за по-сигурно, за да няма опит за синхронизация с някакви възможни смущения на входа. Така генераторът ще работи стабилно на собствената си честота
3. Покажи осцилограма на процеса в ТХО. Това е импулсът на колектора на транзистора, но полезна информация ще даде и осцилограма на крак 10 или 13 на ТХО. Последната показана осцилограма е неправилно синхронизирана, виждат се много процеси един върху друг, отместени на около един обратен ход разстояние. За синхронизация използвай източник с нормална форма на импулсите, за да няма такива чудеса. Примерно, това може да е изходът на 920 за управление на драйвера на ХО. С тримера за честота нагласи така, че осцилоскопът да покаже около 15.625. Така периодът на процеса ще е 64 микросекунди, значи развивката на осцилоскопа трябва да е примерно 10 микросек./деление, за да се вижда хубаво един ред.
4. Прекъсни веригата на кръга за 5та хармонична и пак покажи осцилограма на процеса.
Ако съм разбрал правилно трябва да видя какво става в КТ09 след като съм направил каквото е описано в т.1 и т.2. Не разбрах само за източника на синхронизация. Краче 2 на 920 си остава свързано така или иначе - нали то е за управление на драйвера на ХО?
Какво напрежение да очаквам на краче 13 на ТХО? Има ли опасност да е над 300V?
-
Да, точно така. Краче 2 си остава свързано, иначе ХО няма да работи. Като казвам синхронизация, имам пред вид синхронизацция на осцилоскопа.Тоест - синхронизирай го по единия канал, който наблюдава краче 2 и се очаква там осцилограмата да е нормална, с период 64 мкс. Другият канал да гледа КТ09, крак 10 или 13. Няма да е повече от 200Впп на 13 крак.
-
В книгата "А. Апостолов – Български транзисторизирани тв приемници" (https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/2014/10/%D0%90.-%D0%90%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8.rar) от стр.96 има описание на TBA920, със схемата на стапалото в София 21/31, което на практика съвпада с това в ВММ3102. Сравнете напреженията по крачетета на TBA920, което може да помогне за установяване на дефектен елемент, и/или самата интегрална схема.
-
Едно от първите неща които правя на тези монитори е да изкарам TBA920 на цокъл и да сложа нова TBA920S (https://elimex.bg/product/2887-tba920s), която обикновено слагат на монитори които поддържат по-голямо хоризонтално разрешение (до 720 пиксела).
-
Моят монитор е вече с TBA920S - така си дойде. За всеки случай си взех нова от Елимекс за 40 ст.
Вече проверих доста от дискретните елементи около чипа, но са наред. Като остане време ще направя това, което предлага NHB, но преди това ще премеря и напреженията както предлага -JonnS-. Книгата я намерих за 4 лева :)
-
Ето измерванията на пиновете на TBA920S както препоръча -JonnS-:
1 - 11.3V, съвпада
2 - 9.6 V, правоъгълни импулси, 3V според книгата
3 - 9.5V, 6V според книгата
4 - 9.5V, 6V според книгата
5 - 3.48V, 0.6V според книгата
7 - импулси с връх 10V, 5.48V усреднено според осцилоскопа, 2,5V според книгата
10 - около 5V, 4V според книгата
11 - 2.66V, 3.2V според книгата
12 - около 2.5V, 3V според книгата
14 - трионообразен сигнал около 6.12V, 7.5 max, 7,2V според книгата
15 - 2.8V, 3V според книгата
-
Ето и осцилограмите. Прекъснах 5ти крак на 920 към импулса от ХО и окъсих C32. Нагласих с RP02 64us в KT09.
Канал 1 с жълтата крива е КТ09, канал 2 със синята крива е ТХО 10 и канал 3 с виолетовата крива е ТХО 13:
-
После прекъснах веригата на кръга на 5та хармонична и се получи това:
-
Сега измерих стирофлексния кондензатор от веригата на 5та хармонична и капацитетът е станал 280nF, а на самия кондензатор пише 220nF 10%. Може би не е толкова важно, но да го спомена. И не е напукан :) има вид на нов.
-
След упорито въртене на RP02 успях да изкарам образ, но е изместен надясно. Ако продължа да въртя много бавно RP02 образът започва да се центрира, но започва и да трепери наляво-надясно и в крайна сметка пак губи синхронизация. Ако въртя обратно същите обороти когато е бил стабилен синхронизацията не се връща. Трябва да въртя повече.
Няма да е лошо да смениш този потенциометър с нов, защото не е изключено точно той да ти прави тази беля.
На това мониторче например (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16478.msg130642#msg130642) бях разменил еквивалентния потенциометър с този отпред за усилването, тъй като това ми позволява лесно да центрирвам картината по хоризонтала когато го местя от един компютър на друг. Потенциометъра ми правеше същите проблеми, докато не го напръсках с контактен спрей.
-
Канал 1 с жълтата крива е КТ09
В КТ09 трябва да има един импулс (като на предпоследната осцилограма), а не два импулса като на последните две.
Качи осцилограмите в КТ07 и в КТ08, за да видим какво се случва с драйвера?
И защо импулсите от един на 2-ри крак(качи и на него една осцилограма), стават два в КТ09?
Абе с този 4-канален осцил, досега трябваше да сме открили повредата :drinks:
-
Ще предположа, че на драйвера нищо му няма и импулсите към базата на крайния транзистор са ОК. Ако е така -следващ опит - махни повишаващата бобина от ярема на тхо и пак покажи осцилограмите.
-
Ето осцилограма в контролни точки 7, 8 и 9. Жълтата крива е КТ07, синята е КТ08 и виолетовата е КТ09.
Сякаш проблемът тръгва в КТ08 - има един пик, който подозрително съвпада с втория пик в КТ09.
-
Няма да е лошо да смениш този потенциометър с нов, защото не е изключено точно той да ти прави тази беля.
На това мониторче например (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16478.msg130642#msg130642) бях разменил еквивалентния потенциометър с този отпред за усилването, тъй като това ми позволява лесно да центрирвам картината по хоризонтала когато го местя от един компютър на друг. Потенциометъра ми правеше същите проблеми, докато не го напръсках с контактен спрей.
Този потенциометър го свалих и измерих и се променя от 0 до 10k както се очаква от него. Не мисля, че е той виновникът.
-
Виж крайния транзистор BU407D дали е сложен с буква D накрая?
Или направо го смени за проба с друг подобен.
И задължително снимай една осцилограма в КТ08, след като извадиш транзистора.
-
Виж крайния транзистор BU407D дали е сложен с буква D накрая?
Или направо го смени за проба с друг подобен.
И задължително снимай една осцилограма в КТ08, след като извадиш транзистора.
Проверих C24 и R24 и те са наред. И не ми остана нищо друго освен да махна BU406D - такъв са сложили при мен. Ето осцилограмата без BU406D (означението на цветовете е като в предния пост):
[attach=1]
[attach=2]
После сложих нов BU406D, но резултатът е същия като със стария - два пика в КТ09 вместо един :(
-
Има един електролитен кондензатор от страната на VT06 на 100uf/35V - свалих го и го измерих и е наред.
-
Драйвера е ОК, продължаваме към ТХО-то.
Първо виж С17 дали е ОК?
След това извади L01 и включи амперметъра на нейно място, за да измериш колко mA е консумацията на ТХО-то?
-
В никакъв случай не вади дросела, а само разпой студената страна и там закачи амперчетъра.
-
Няма проблеми, от двете страни на дросела има електролити и през него тече само постоянен ток.
-
C17 показва 12.695 uF и 0.88 ома ESR при 1kHz, при 10kHz: 11.946uF и 0.55 ома ESR. Малко ми е странно такъв стар кондензатор да има толкова нисък ESR, а и капацитетът му е малко отгоре.
Утре ще видя как да измеря тока през L01.
-
Чудя се какво мерите и търсите, има късо съединение в ТХО - това се вижда на всички осцилограми до сега. Извади повишаващата бобина от ТХО и пробвай без нея, вероятно осцилограмите ще се нормализират.
-
Ето осцилограмата без повишаваща бобина. Пикът още е тук :(
-
Да не би да има проблем във веригата за гасене на лъча.
-
Да не би да има проблем във веригата за гасене на лъча.
ВММ 3102 не го гаси. При ВМЧ-001 (който имах до скоро) е същото. Снимката е от Нета:
-
Ето осцилограма от КТ10 (жълто), КТ11 (синьо) и КТ09 (виолетово). В КТ10 напрежението е 409V вместо 300 и в КТ11 е около -60 вместо -40 както ги дават в паспорта. А и там ги дават прави линии, което май не трябва да е така.
-
Колега, когато даваш осцилограми първо слагай 20 MHz BW лимита. След това слагай тригер и използвай "Single" бутона, така че да се получава ясна осцилограма, а не няколко една върху друга.
-
Колега, когато даваш осцилограми първо слагай 20 MHz BW лимита. След това слагай тригер и използвай "Single" бутона, така че да се получава ясна осцилограма, а не няколко една върху друга.
Виноват! :) Признавам, че така и не съм разучил в детайли осцилоскопа. Вземам си бележка :drinks:
-
Затова е хубаво да следиш и тока, за да не се окаже че сме гледали фалшиви осцилограми :drinks:
Явно проблемът не е от повишаващата бобина.
Може да я върнеш обратно, защото консумира доста и меренето на тока без нея няма да е реално.
Следващата проверка е за повишен товар от вторичната страна на ТХО-то, като махнеш R26 и R27.
Последната проверка е на първичната страна на ТХО-то, като закачиш с две жици само първичната страна на друго подобно ТХО.
А последната проверка на монитора ще бъде с друга подобна ХОБ, каквато имаш под ръка.
-
Сега видях, че си мерил напреженията в КТ10 и в КТ11.
Значи пробата с R26/R27 е излишна и остават последните две проби за късо в ХОБ или в първичната на ТХО-то.
-
Щом не е в повишаващата, значи късото е в товарната бобина. Може за всеки случай да пробваш да откачиш отклонителната бобина и да покажеш осцилограма на колектора на транзистора без нея. Ако извадиш куплунга на отклонителната бобина, трябва да свържеш с мост захранването ха ХО, което се прекъсва без куплунга.
-
Тая проба не е ли опасна за транзистора и за осцилоскопа?
Колко Vp-p е имало на колектора, когато си я правил?
Мога да му подаря ОС и ТХО от София 31, ако няма нещо подобно под ръка за двете проби.
-
Вчера реших да направя още някои експерименти, но се наложи да изляза преди да напиша нов пост и снощи видях, че сте ми дали нови насоки за действие.
Махнах R26 и R27 както е предложил vladimirstanoev. Ето осцилограмата, пикът още е там:
[attach=1]
После махнах и R11 и резултатът беше същият. Накрая си казах, че явно трябва да махна цялото ТХО. И ето какво излиза в КТ09:
[attach=2]
Май проблемът е в ХОБ. Ще направя както предлага NHB и ще разпоя кабела (няма куплунг), който свързва ХОБ за потвърждение, но не ми стана ясно как да свържа захранването с мост.
-
Ако няма куплунг на ОС е достатъчно да разпоиш едната жица на ХОБ.
За осцилограмата трябва да върнеш ТХО-то или да му запоиш поне първичната (6 и 7кр.) с две жици като се пазиш от високото.
-
Ще върна ТХО-то. Има ли смисъл да меря някакви индуктивности по него като е разкачено?
-
Не, и дано пробата с откачена ХОБ да е последна :drinks:
-
По принцип импулсът без хор. отклонителна бобина става около два пъти по нисък и два пъти по-широк, токът намалява значително - режимът е напълно безопасен. Само не съм го пробвал това на телевизор с кръг за 5ти хармоник и нямам добра представа как този кръг ще промени формата, затова пак прекъсни тази верига. Без нея импулсът трябва да е част от синусоида, както в обикновените телевизори. Без ТХО (поне първичната му намотка) не може, защото от там тече постоянната съставна на тока. Това за моста го написах, защото предположих, че има куплунг за свързване на ОС към шасито, на който има мост, през който се захранва ХО. Когато се извади куплунгът, захранването на ХО се прекъсва. Така е в почти всички телевизори.
-
Значи като остане време ще върна всичко по местата без 5та хармонична, ще откача ХОБ и ще пробвам за потвърждение, че проблемът е в ХОБ. Въпросът е може ли да се намери друга ОС и лесно да се нагласи за този кинескоп.
-
Тези двете бяха в мазето върху едно шаси от София 31.
На външен вид като размери и омове са еднакви.
Едната е с черен 7-пинов куплунг, а другата с бял 6-пинов, което за теб няма значение.
Измери колко е диаметъра на шийката на твоя кинескоп и кажи коя от двете да ти изпратя?
Ако не за друго, то за диагностиката ще свърши работа, да видим поне една нормална осцилограма в КТ09.
-
Ето две нормални осцилограми като се изключи ХОБ :) Една без и една с 5-та хармонична:
[attach=1]
[attach=2]
Ето и снимка на ОС. Моята е с шест пина. Диаметърът на шийката е 20мм.
[attach=3]
-
А какво е обяснението за този пик? Ако има късо съединение всъщност имаме втора бобина, в която се зарежда и разрежда след основния пик и така поражда втория. Друго ли е обяснението?
-
Е-е браво, най-после! :drinks:
Дай адрес или офис на Еконт/Спиди, за да я изпратя утре.
-
:drinks: Данните са изпратени!
А какъв е шансът да пасне лесно на моя кинескоп?
-
Като размер ще пасне идеално. За разпиновката на ВММ3102 не съм сигурен, но съм разменял кинескопи без ХОБ между София 31, ВМЧ-001 и ВКП-170 и поне при тях всичко е 1:1.
-
Абе не бързай да се радваш...
Има на всичките ти осцилограми насложена допълнителна синусоида, отговаряща на честота 60-70 килохерца. Тя е резултат от късото съединение -
образува се някак допълнителен кръг със сравнително голям Q-фактор, в който циркулира достатъчно енергия за да се получат тези два импулса на фона на единия основен. И сега, без отклонителната система, пак ми се вижда че я има тази насложена синусоида. Просто сега общо енергията, която циркулира в системата, е много по-малко и картината е по-различна...
Ще те помоля за още една проба: Пробвай само с отклонителната система, без ТХО. За целта прекъсни веригата на първичната намотка на ТХО на 6ти крак. Трябва да окъсиш синусовия кондензатор (С26), за да може да тече постоянен ток през ХОБ и пак покажи осцилограмата.
-
И да, другият край на ХОБ трябва да се откачи от маса и да се свърже на '+'
-
Ето осцилограмата. 6-то краче на ТХО е окачено, C26 е окъсен и подавам +24V от другата страна на ХОБ.
-
Абе не бързай да се радваш...
Има на всичките ти осцилограми насложена допълнителна синусоида, отговаряща на честота 60-70 килохерца. Тя е резултат от късото съединение -
образува се някак допълнителен кръг със сравнително голям Q-фактор, в който циркулира достатъчно енергия за да се получат тези два импулса на фона на единия основен. И сега, без отклонителната система, пак ми се вижда че я има тази насложена синусоида. Просто сега общо енергията, която циркулира в системата, е много по-малко и картината е по-различна...
Ще те помоля за още една проба: Пробвай само с отклонителната система, без ТХО. За целта прекъсни веригата на първичната намотка на ТХО на 6ти крак. Трябва да окъсиш синусовия кондензатор (С26), за да може да тече постоянен ток през ХОБ и пак покажи осцилограмата.
Аз се радвам на още проблеми :) Повече проблеми - повече придобит опит!
-
Значи, излиза, че ХОБ наистина е дефектна. ОС от София 31 трябва да стане без проблеми. Нека видим какво ще стане като я смениш.
-
Ето осцилограмата. 6-то краче на ТХО е окачено, C26 е окъсен и подавам +24V от другата страна на ХОБ.
Със сигурност тази осцилограма никак не е в ред, но нещо не успявам да разбера какво виждам на нея. Наистина ли е само 3 Впп? Входът на скопа на DC ли е включен и къде е всъщност нивото'0'? Може ли да я покажеш едновременно с това, което има на базата на транзистора? Транзисторът загрява ли?
-
В режим "Auto" Ригол осцилоскопите винаги минават на DC.
Позицията на 0V е жълтия маркер обозначен [1> който се вижда от лявата страна на скалата. Позицията на тригера е кафявия маркер от дясно обозначен <T].
-
Ето осцилограмата с втори канал (синьо) на КТ08 на базата на BU406D. Този транзистор е нов, но не мисля, че по някакъв начин смяната му промени каквото и да е.
-
Забравих да добавя, че транзисторът не е грее. Изчаках го около 5 минути.
-
Освен да няма захранване и оттам да няма ток през бобинаата, не виждам какво друго може да причина.
-
Не бях окъсил C26 ??? Ето осцилограмата. Пикът изчезна!
-
Ами да, нищо и няма на ОС. Причината все пак се оказва в товарната бобина на ТХО. То е лесно за поправяне - развивай жиците докато намериш късото. Преди това, обаче, да попитам - как точно прекъсваш веригата на кръга за 5ти хармоник?
-
Последните осцилограми съм ги правил с 5-ти хармоник. Иначе 5-ти хармоник го бях махнал като свалих изцяло стирофлексния кондензатор и разпоих и изолирах само единия край на бобината.
Само че едно не ми се връзва - на 18-ти септември публикувах осцилограма без цялото ТХО и вторият пик беше там.
-
Вчера реших да направя още някои експерименти, но се наложи да изляза преди да напиша нов пост и снощи видях, че сте ми дали нови насоки за действие.
Махнах R26 и R27 както е предложил vladimirstanoev. Ето осцилограмата, пикът още е там:
(Връзка към прикаченият файл)
После махнах и R11 и резултатът беше същият. Накрая си казах, че явно трябва да махна цялото ТХО. И ето какво излиза в КТ09:
(Връзка към прикаченият файл)
Май проблемът е в ХОБ. Ще направя както предлага NHB и ще разпоя кабела (няма куплунг), който свързва ХОБ за потвърждение, но не ми стана ясно как да свържа захранването с мост.
Не се вижда тази осцилогрма [attach=2]
Обаче, няма как да си пуснал да работи ХО без ТХО. То може, ама няма да работи - точно както до преди малко не работеше преди да окъсиш С26.
-
Не се вижда тази осцилогрма (Връзка към прикаченият файл)
Обаче, няма как да си пуснал да работи ХО без ТХО. То може, ама няма да работи - точно както до преди малко не работеше преди да окъсиш С26.
Странно, че са се загубили. Ето ги отново:
[attach=1]
[attach=2]
Иначе съм съгласен, че без ТХО ХО няма да работи, но защо тогава вторият пик остава?
-
Това е с амплитуда един волт и при условие, че няма ТХО, просто е някакво разколебаване на кръга, формиран от ХОБ и резонансния кондензатор, означен с три питанки. Разколебаването е от капацитивната връзка между база и колектор на транзистора и е предизвикано от промяната на нивото на сигнала на базата с 10 волта при 'запушване'. Импулсите са два, защото при обръщане на посоката на тока се стига до достатъчно обратно напрежение за отпушване на обратния диод и след изчерпване на малко от енергията през него започва още един пик от същия колебателен процес.
При наличието на ТХО процесът протича с много повече енергия заради натрупания сериозен ток в индуктивностите по време на правия ход. При нормалните ТХО обратният ход е резонансен процес и има форма на прост синусоидален пик. При ТХО с 5ти хармоник процесът е сложен и многопластов както действието във 'Война и мир' на Толстой. Целта е, предполагам, да се получи импулс с форма по-близка до правоъгълна... Но голямата част енергия е съсредоточена в основния кръг, съставен от индуктивностите на ХОБ и първичната на ТХО в паралел и резонансния кондензатор, а кръгът за 5ти х. е включен частично и през дросел и в него циркулира много по-малко енергия и импулсът си остава единичен, с разколебаване на върха му. При късо съединение в ТХО се получават странни ефекти. Обикновено Q-факторът пада много и се хаби много енергия за загряване, затова често транзисторът не издържа. Но в редки случаи колебателността се запазва, тогава се наблюдават още по-сложни и многопластови процеси - както в твоя случай.
-
Това е с амплитуда един волт и при условие, че няма ТХО, просто е някакво разколебаване на кръга, формиран от ХОБ и резонансния кондензатор, означен с три питанки. Разколебаването е от капацитивната връзка между база и колектор на транзистора и е предизвикано от промяната на нивото на сигнала на базата с
Този кондензатор е стирофлексният на 22nF/630V и е отбелязан като C25 в паспорта. Като го сваля и измеря извън веригата си дава точно този капацитет и ще го оставя, въпреки че е нацепен.
-
Някак се публикува докато пишех...
Нищо му няма на резонансния кондензатор.
-
Ако късото беше от вторичната намотка на ТХО-то, тогава втория импулс (който се вижда на всички осцилограми в КТ09) нямаше да изчезне след изключването на ХОБ.
Освен това вторичните напрежения щяха да бъдат по-ниски, а не по-високи от нормалните.
ОС пътува към Бургас и утре ще видим кон боб яде ли.
Може да я вземеш от Еконт, до 15 часа щели да работят.
-
Аз се радвам на още проблеми :) Повече проблеми - повече придобит опит!
Преди да свалиш ОС от кинескопа, може да направиш още две неща.
1. Да измериш тока през L01 с двете ХОБ.
Тока с дефектната би трябвало да е по-голям от тока със здравата.
2. Да измериш индуктивността на двете ХОБ.
Индуктивността на дефектната би трябвало да по-малка от индуктивността на здравата.
И накрая задължително за снимаш осцилограмата в КТ09 с другата ХОБ :drinks:
-
Аз да питам, като пробва без повишаващата бобина, дали я извади физически от ярема на ТХО или просто я откачи, но си стоеше на мястото?
-
Аз да питам, като пробва без повишаващата бобина, дали я извади физически от ярема на ТХО или просто я откачи, но си стоеше на мястото?
Просто я откачих и си остана на мястото. Чак като писах, че съм свалил цялото ТХО наистина разпоих всичко и махнах физически ТХО-то от платката.
-
Това е хубаво, но още не си пробвал ТХО без повишаващата бобина...
Трябва да разделиш ярема на две и да извадиш бобината, после пак да го сглобиш и да пробваш какво ще се получи.
-
Това е хубаво, но още не си пробвал ТХО без повишаващата бобина...
Трябва да разделиш ярема на две и да извадиш бобината, после пак да го сглобиш и да пробваш какво ще се получи.
Ще го направя при първа възможност.
-
Преди да свалиш ОС от кинескопа, може да направиш още две неща.
1. Да измериш тока през L01 с двете ХОБ.
Тока с дефектната би трябвало да е по-голям от тока със здравата.
2. Да измериш индуктивността на двете ХОБ.
Индуктивността на дефектната би трябвало да по-малка от индуктивността на здравата.
И накрая задължително за снимаш осцилограмата в КТ09 с другата ХОБ :drinks:
1. Ще пробвам и това.
2. За това се сетих и аз вчера. Ако има късо съединение би трябвало да има сериозно отклонение от индуктивността.
Днес дойде резервната ОС от vladimirstanoev и веднага измерих нейните индуктивности, които са 247mH за ХОБ и 17mH за ВОБ и тези стройности са много близо до стойностите, които е измерил -JonnS- и е записал на схемата. При моята ХОБ индуктивността е 260mH, което също е близо, но ВОБ ми даде само 8mH. Това си е над 50% отклонение! Обаче все пак изкарах някакъв образ, който беше изместен хоризонтално, но не и вертикално.
Сега ще сложа другата ОС да видим дали ще има промяна.
-
Токът през L01 е 410mA.
Така и така старата ОС все още в монитора, реших първо да направя теста на NHB с махнатата повишаваща бобина. NHB, за това ли става дума?
-
Ами няма втори пик без повишаващата бобина:
-
Досега разбрах че втория пик изчезва, независимо кое от двете (ХОБ или повишаващата бобина) разкачиш.
Рабрах че тока 410mA, който си измерил e два пъти по-голям от нормалния 270mA.
Не разбрах колко mA е тока с повишаващата бобина и с ХОБ на Софията?
И направи ли снимка на осцилограмата с ХОБ на Софията, преди да махнеш повишаващата бобина?
Тези две измервания ще потвърдят, че проблемът е от нея.
Всъщност си направил по трудното (извадил си бобината), вместо да запоиш с две жици ХОБ на Софията и да приключим с диагностиката.
-
Аз пък разбрах, че късото е в повишаващата бобина. Отклонителната система си беше изправна, това стана ясно още вчера.
-
Ето осцилограмата с ХОБ от ОС изпратен от vladimirstanoev. Жълтото е КТ09, а синьото - КТ08. Всичко останало - ТХО, 5-та хармонична и т.н. - е на мястото си.
[attach=1]
Преди да сложа ХОБ от ОС на vladimirstanoev направих осцилограма с моя ХОБ и изглежда така:
[attach=2]
Май няма смисъл да меря тока през L01 :(
Между другото яркостта на екрана се засили много и не мога да я контролирам с потенциометъра отпред. От всичкото бутане май съм скапал нещо :master2:
-
На последните две осцилограми не виждам втория импулс, който се виждаше в КТ09 на предишните осцилограми.
Това означава, че или проблемът се е "самооправил" или че досега сме търсили под вола теле.
Първо си оправи автогола с яркостта, като измериш отрицателното и другите напрежения по кинескопа.
Това ще реши проблемът с повишената консумация от ТХО-то, която си измерил.
В началото на темата някой писа, че 5-та хармонична била за симетриране на импулса.
Пробвай с нея да го симетрираш и ако успееш, това вероятно ще реши и проблемът със синхронизацията.
-
ПП. Жълтия канал го гледай и снимай така, както е даден в сервизното при H=20us и при 50 волта на деление, а не при 100 волта/деление.
-
Не гледайте точно как е показан на осцилограмите в схемата. Там нещата май са рисувани на ръка. За сравнение ето как този импулс изглежда в схемата и реално на моя 100% изправен ВКП-170 монитор:
-
За правилно отделяне на сихнроимпулса е важно амплитудата на средния импулс (от сервизното) да бъде с около 50 волта по-голяма от амплитудата на предния и задния фронт.
На втората картинка се вижда, че твоя импулс отговаря на това условие.
Нека Митко да си оправи автогола с яркостта и да качи една истинска осцилограма в КТ09 със същите волт и време/деление.
За да видим дали и неговия импулс отговаря на това условие?
Вече 99% съм сигурен, че проблемът със синхронизацията ще се окаже от ТВА920.
И че през цялото време сме били на черешата и сме търсили под вола теле :drinks:
Молбата ми е, ако имаш възможност да снимаш и осцилограмата на импулса към 5кр. на ТВА920 на твоя монитор?
-
...
Молбата ми е, ако имаш възможност да снимаш и осцилограмата на импулса към 5кр. на ТВА920 на твоя монитор?
Аз изкарах на времето този чип на цокъл и го смених с нов TBA920S, така че е лесно:
-
Проблемът с яркостта е решен - просто съм пропуснал да запоя краче 10 на ТХО-то. Сега пак си е наред:
[attach=1]
Ето и осцилограма на КТ09 (жълто), КТ08 (синьо) и пин 5 на TBA920 (виолетово):
[attach=2]
CVT, много по-различно изглежда от колкото при теб. Пробвах да въртя бобината на 5-та хармонична, но не доведе до някаква промяна. Единствената промяна във формата на импулса в КТ09 е когато въртя RP02.
Понеже имам нова TBA920 като остане пак време ще сложа един цангов цокъл и ще пробвам с новия чип.
Все още допускам и нещо в повишаващата бобина да не е наред, но това ще е следващото ако смяната на чипа не помогне.
-
Ами да, твоята осцилограма на 5кр. на TBA920 няма нищо общо с осцилограмата на CVT.
Сменяй смело ТВА920 щом я имаш и вече 100% съм сигурен, че проблемът със синхронизацията е от нея :drinks:
-
Да, тази маджента синусоида на 3-ти канал поне на око е с честота около 75 kHz, което е 5-та хармонична на 15 kHz - доста близко до редовата честота а монитора. Какво обаче прави на 5-то краче при теб си нямам представа.
-
Смеинх чипа и има съществена промяна в търсения резултат! :drinks: Има изкривявания в двата горни ъгъла, но предпоалгам, че причината е, че барниках потенциометрите още като започнах да го мъча.
[attach=1]
[attach=2]
Осцилограмата обаче изобщо не показва търсените криви :)
[attach=3]
Какви са вашите коментари?
-
След като ще го бъде, аз бих те посъветвал да смениш електролитните кондензатори с нови, защото тези старите нямат капка електролит останал.
От ляво стар кондензатор от моя монитор, от дясно нов:
-
След като ще го бъде, аз бих те посъветвал да смениш електролитните кондензатори с нови, защото тези старите нямат капка електролит останал.
От ляво стар кондензатор от моя монитор, от дясно нов:
Свалях и мерих съществена част от електролитните кондензатори и са си съвсем наред. Тези, които ме притесняват, са стирофлексните. Единият между базата и колектора на BU406D е нацепен, но точно 22uF колкото трябва да е. Другият стирофлексен е от пета хармонична и трябва да e 220uF, но се измерва 280uF.
-
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала. Гледам, че L03 е за линейност, но не виждам как се регулира. Има отвор отгоре, но не виждам нищо, което може да се върти.
-
Има нещо неясно в цялата тази работа.
Със сигурност на всичките осцилограми присъства насложена синусоида, която не би трябвало да е там или поне не с такава амплитуда. Чак се изкушавам да помоля да сложиш сондата на виолетовия канал първо на първи, а после и на 16ти крак на 920 за да видим какво ще се види там. Също, интересно е какво ще се види на 7ми крак на ТХО.
Още, какъв е токът, който консумира ХО? Той е всъщност основно нещо, по което може да се съди за нормална работа.
Ако изключим възможността да виждаме нещо, което на практика го няма или го има, но в много по-малка степен отколкото го виждаме на осцилограмите (именно за това те карам да покажеш крака 1 и 16), то е или много по-голям ток и съответно дял в общата картина на кръга за 5ти хармоник, или паразитен процес в повишаващата бобина.
Факт е, че с премахването на повишаващата бобина изчезна шизофренната форма на пика на обратния ход. Но с пемахването на повишаващата бобина със сигурност премахваш и кръга за 5ти хармоник, защото той е включен през допълнителна намотка в повишаващата. Та не съм напълно сигурен кое е причината за нормализирането на формата... Карах те да прекъснеш веригата на кръга за 5ти х., но някак не съм напълно убеден, че си го направил ефективно.
Има и такова нещо - много малка е вероятността при късо в повишаващата бобина да виждаш нормална картина, каквато виждаме сега. Във веригата има и един изправителен стълб TV18, който като отчаян опит за откриване на мистериозната причина за наличието на тази синусоида, може да бъде заменен, въпреки малката вероятност да му има нещо.
Много странно е наличието на синусоидата на 5ти крак, чак да се чуди човек дали тя идва от ТХО или от чипа. Бих прекъснал връзката към 5ти крак до самия чип, ако е на цокъл - бих огънал леко навън крачето за да не влезе и бих погледнал с осцилоскопа какво има на крака и какво - на мястото, на което той трябва да бъде...
Като въртиш керната на бобината за 5ти хармоник, не трябва да гледаш картината, а осцилограмата на колектора на транзистора и още показанията на уреда, с който мериш тока на ХО, който на схемата е означен 260 мА. Предполагам, че докато си разглобявал/сглобявал ТХО, кръгът се е поразбутал и за това е промяната на формата на осцилограмите към по-добро. Може и въздушната междина между половините на ярема да се е променила и това да е оказало влияние.
-
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала. Гледам, че L03 е за линейност, но не виждам как се регулира. Има отвор отгоре, но не виждам нищо, което може да се върти.
Не виждам добре на снимката това разтегляне. Би трябвало да има магнитчета отстрани на ОС, те могат да се кривят и наместват. Бобината за линейност е тази с магнита, която на снимката има червена боя. Линейност значи ако пуснеш сигнал с равномерни вертикални ивици, те да бъдат на еднакво разстояние една от друга във всички части на картината . Това се отнася за цялата картина, а не за горните ъгли само. Примерно, ако картината е 'сбита' в лявата част на екрана и по-разтеглена в дясната, тогава може да има нужда да настройваш тази бобина. Тази другата, с многото изводи, е за хоризонтален размер и може да превключиш на тази секция, на която размерът ще ти хареса.
-
Помагайте за настройката! :flag_of_truce: Не мога да оправя това разтегляне в горните два ъгъла. И сякаш още малко трябва да се разтегли картината по хоризонтала.
Не бързай да развяваш бялото знаме, за синхронизацията изписахме 10 страници, а с тези настройки може да изпишем и повече :drinks:
Пусни си отделна тема по правилата в Ремонти, (а не в Общи приказки) като за снимките използваш таблица с решетка или с квадрати.
Тази тема се изчерпа и няма смисъл да пишем за други технически проблеми в нея, защото е пусната в нарушение на чл.3 от правилата и модераторите може да я изтрият.
чл. 3
Старайте се да избирате правилния раздел за вашата тема.
Заглавията на темите, разделите в които са публикувани, както и отговорите към тях следва да съответстват на тематиката.
От заглавието на темата трябва да става ясно за какво иде реч. Теми със заглавия подобни на "Heeelp", "Спешнооооо", "Помощ", "Купувам", "Продавам", "Защо?", "Къде?", "Колко?" и подобни (като "Това дали се лекува?") са меко казано - БЕЗСМИСЛЕНИ и ще бъдат изтривани без предупреждение,
-
Изобщо не се бях замислил, че темата е в грешна категория, но всъщност аз започнах да пиша тук понеже имах същия проблем като колегата help40. Сега ще започна нова тема в раздела за ремонти.
-
Темата е много интересна и полезна преди всичко. Ако някой модератор с познания в тази област я "пообработи" и почисти от излишъците, би се получило чудесно пособие за ремонт и възстановяване на този тип монитори, дори и от профани (като мен) в "мониторостроенето".