Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Петър Драганов в 07 Декември, 2018, 16:23:08
-
Здравейте. Попадна ми доста стар усилвател, който много ми се иска да си го оставя. Имам няколко въпроса.
Мисля да подменя всички кондензатори, включително и големите филтриращи които са 10000/63в.
1. От къде мога да си поръчам електролитни кондензатори (нови), които да са високо-качествени?
2. Левият канал задейства защитата, когато си поиска и излиза от нея когато си поиска. Общо взето релето цъка през 1-2 секудни, друг път слушам музика 10 мин, влиза в защита и мигновенно излиза от нея, а понякога стои в защита около минута две. Всичко е припоено по платките, огледал съм също и окабеляването, окъсили елементи няма, подмених пастата и изолацията на крайните транзистори.
На снимката всички напрежения са отлични с изключение на +9 волта, което е налично когато усилвателя не е влязал в защита. Когато влезе в защита се появяват +64 волта идващи от P6 и отиващи до P4
Подмених кондензатор C11, който беше с коректни стойности, но с високо esr (90 ома). Резистор R56 е с коректни стойности, като в работещо състояние на усилвателя на единия край му идват +64 волта и излизат +37 волта (в защита имам и на двата му крака+64 волта). Диод D7 е здрав, като в защита и през него преминават +64 волта на анода и катода.
-
Не взимай от Елимекс,горчив опит :)
-
Няма да купувам от тях. Днес ги попитах дали могат да предложат кондензатори от по високо ниво, отговорът беше 'не'
-
А бе Петре,мерене му е майката!Като ги смениш пак може да объркаш нещо.Стига с тая тотална простотия на тоталната подмяна!От къде ще вземеш качествени кондензатори?Да не използуваш разкулачени китайски платки за донори?!Сакън!Теб ти трябва всичкомер и търпение,защото тоя занаят понякога е доста хамалски.Бъди сигурен ,че хората които са го правили тоя усилвател са били съвестни и са ти сложили качествени кондензатори.Нормално е за толкова години да заминат един -два.Дай сега заради бълхата да хвърлим юргана.Това му е хубавото на тоя занаят,да можеш да анализираш и локализираш дефекта и с малко хамалогия да удариш целта!
-
В момента трябва да разреша проблема с левия канал. Лошото е че проблема не е постоянен.
Относно кондезаторите, четох, един френски инженер обяснява, че електролитите са с 2000 часа работно време. Така или иначе никога не съм подменял нещо подобно. Ще ми е интересно да чуя дали ще има разлика в звука.
-
Не е ли по добре първо да се реши проблема с задействането на защитата на проблемния канал?
Вероятността да е някоя студена спойка е доста по голяма отколкото да е кондензатор.
И да не се окаже, че старите са по хубави от новите :)
-
Не е лоша спойка.
-
Най вероятно канала се самовъзбужда на моменти. Провери С4, С19, С20. Може да пробваш с една идея по-високи стойности. Това ще ти донесе малко спад във високите, но пък ще укроти стъпалото ако се самовъзбужда. Началният ток проверен ли е, трябва да е 50 mA.
-
За кондензатори в Комет, Fujicon, добри са, ЦЪК (https://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/CEATH/Capacitors+Electrolytic+Aluminum+TH/#eyJpcHAiOiIyMCIsIm0iOiIzNSJ9)
-
Петре,няма да е лошо ,да кажеш какво знаеш/на какво ниво си/за да направим опит да ти помогнем.Защото така ние ти казваме нещо,ти ни отговаряш нещо съвсем друго,което ти се е загнездило в главата и не можем да се срещнем.Други ти говорят за по сложни работи и имам чувството, че си много далеко от това което ти говорят.Това ,че си вземал нещо от битака от мургавите и си имал късмет да тръгне,не те прави баш майстор електрончик.Само със задаване на въпроси в тоя форум няма да стане.
-
За кондензатори в Комет, Fujicon, добри са, ЦЪК (https://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/CEATH/Capacitors+Electrolytic+Aluminum+TH/#eyJpcHAiOiIyMCIsIm0iOiIzNSJ9)
Кондензатори с капацитет 10 и 22 хил. мф, с 63 волта напрежения на Fujicon липсват в сайта, или греша?
-
Тука има
https://www.tme.eu/bg/katalog/elektrolitni-kondenzatori-tht-105degc_112345/#search=10000uf+63v&s_field=artykul&s_order=DESC
-
След като работи единия канал, надали проблема е в филтриращите кондензатори.
-
Най вероятно канала се самовъзбужда на моменти. Провери С4, С19, С20. Може да пробваш с една идея по-високи стойности. Това ще ти донесе малко спад във високите, но пък ще укроти стъпалото ако се самовъзбужда. Началният ток проверен ли е, трябва да е 50 mA.
На схемата обградена в жълт цвят всички кондензатори до един са подменени, както и всички диоди също. След подмяната им стъпалото всиреше около 5 часа без да влезе в защита, след което отново започна да влиза и излиза. Началния ток не съм го измерил, защото незнам къде да поставя щеките на уреда. Мислих да меря на двата края на емитерните резистори, но в схемата не е посочено и не ми се рискуваше. Ако съдя по схемата едната щека трябва да е на точка P6, но другата точка къде би трябва да е. Другото което експериментирах..., усилвателя когато беше влязал в защита за по продължително време, нагрях платката оградена на схемата в жълто с сешоар за малко и усилвателя излезе мигновенно от защитата. Другият ми въпрос е, възможно ли е да имам дадения проблем да се корени в другата платка, т.е в схемата, която не е обградена в жълт цвят, там не съм проверявал нито един кондензатори или елемент?
-
От толкова много написано в темата, не се разбра нещо много важно. Кой е този усилвател, какъв модел е ? Захващаш темата от краката към главата. Нали човек трябва да види, сравни, погледне, намери било то сервизно или друга документация.
-
Пишеш само за +64 волта... Нищо не казваш за -64V... Има ли го, няма ли го...
Лично аз, бих откачил захранването от ±64V и бих запоил две крушки по 100W /може и 60-75/, на всяко рамо, към маса. ако всичко е наред /еднакви напрежения, еднакво светене/, значи 10 000 µF е логично да са "добри" и усилвателя не прави проблеми. След това бих продължил нататък.
И прав е колегата..., що за усилвател е това - марка, модел, мощност...
.
-
В първия пост написах, че всички напрежения са отлични, с изключение на +9 волта, които се изменят на +64 волта когато е в защита.
https://www.audiovintage.fr/leforum/viewtopic.php?f=74&t=41111&start=10 това е усилвателя.
-
В първия пост написах, че всички напрежения са отлични, с изключение на +9 волта, които се изменят на +64 волта когато е в защита.
https://www.audiovintage.fr/leforum/viewtopic.php?f=74&t=41111&start=10 това е усилвателя.
Когато се запуши транзистор Т8, естествено е да измериш +64 волта в тази точка.
-
Малко е безполезно това да се сменят кондензаторите поголовно. След тях - диодите, съпротивленията, и накрая - май останаха транзисторите??? Ами то по-добре да смениш всичко, наведнъж... Обаче, от мен да знаеш - пак няма гаранция че ще се реши проблема.
Първото което трябваше да направиш - трябваше да смениш тример съпротивлението за настройка на тока на покой, и да настроиш тока на покой... За да измериш тока, трябва да прекъснеш веригата и да свържеш уреда последователно, превключен като милиамперметър...
-
Няма нужда да прекъсва нищо, достатъчно е да измери пада върху емитерното съпротивление на един от крайните транзистори. После по закона на Ом-а.
Иначе за тримера съм съгласен, направо смяна с нов.
И все пак си мисля, че става дума за самовъзбуждане.