Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: dinev66 в 28 Ноември, 2018, 01:03:39

Титла: Ремонт на изправителен селенов пакет
Публикувано от: dinev66 в 28 Ноември, 2018, 01:03:39
/>
Разбира се, за да не са повишат напреженията, добавяте реезистор във филтровата група, стойността на който изчислявате приблизително, а след това донапасвате опитно. Ако радиоапаратът има 240V на мрежовия, аз превключвам волтажния разпределител на 240. Проверявам отоплителното напрежение и ако не е ниско оставям така и след това донапасвам горе цитирания резистор. Така се щади трафа и лампите от по-високото  230V по съвременния стандарт мрежово захранване. Ако отоплението се получи ниско, връщам на 220V, и може да се добави резистор в първичната, монтиран на подходящо място. С него се осигурява понижение с около 10В или малко повече, ако например мрежовият траф грее повечко.

Аз бих добавил, че механичната работа на  демонстратора не е най добрата. Може да се работи по-нежно и визуално следите от ремонта да са много по-малки или изобщо да липсват. Но човекът има много добри демонстративни клипове за реставрации, които можете да видите в канала му на YouTube.
Титла: Re: Ремонт на изправителен селенов пакет
Публикувано от: origo в 28 Ноември, 2018, 12:18:57
Мда, добре е! Аз бих скатал токоограничителния резистор във вид на 4 резистора последователно на всеки от диодите, та и те да се окажат вътре в кутийката. Естествено когато това е пространствено възможно. Може да се наложи да се свърже по един неполярен кондензатор от всеки извод на вторичната на трафа, към изходната маса, против смущения от комутация на диодите.
Титла: Re: Ремонт на изправителен селенов пакет
Публикувано от: bojitchko в 28 Ноември, 2018, 20:40:30
механичната работа на  демонстратора не е най добрата

Голем грубянин!  :)