Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: corsuse в 14 Октомври, 2018, 16:07:26
-
Здравейте!
Имам лампов усилвател Music Angel XD500MKIII с лампи EL34, който е тип пуш-пул и го използвам винаги в триоден режим. Китайските лампи, с които идва са подменени с чешки лампи TESLA. Слушам го с широколентови колони Zu Audio Omen. Звукът е много чист, детайлен и с голяма, пространствена сцена. Въпреки всичко усещам липса на тяга и плътност в някои определени ниски среди/високи басови честоти сякаш има дупка във възпроизвеждането на басовия диапазон. Слушал съм колоните и с усилвател Naim, който има повече плътност в тези честоти. В интернет попаднах на статии, в които подобен тип усилвател се модифицира с подмяна на кондензатори, премахване на пентодния режим и други манипулации. Искам да попитам дали евентуална такава модификация би подобрило възпроизвеждането на басите, както и дали смяна на трансформаторите също ще им повлияе? Подмяна на кондензаторите или трансформаторите би дала по-голям краен резултат? Струва ли си инвестицията в модификация на този модел или е по-добре да се насоча към по-висок клас лампов усилвател?
Ето линк с описание за това каква модификация може да се направи (макар и да е за модела с KT88 лампи): http://lampizator.eu/AMPLIFIERS/CHINA/KT88/Music%20Angel%20KT88%20reworking.html (http://lampizator.eu/AMPLIFIERS/CHINA/KT88/Music%20Angel%20KT88%20reworking.html)
Прилагам и линк с по-богата информация за усилвателя, както и изображение на схемата на дизайна: https://www.china-hifi-audio.com/en/music-angel-tube-amp-c-15/music-angel-class-a-tube-integrated-amplifier-el34-x4-xd500mkiii-p-141 (https://www.china-hifi-audio.com/en/music-angel-tube-amp-c-15/music-angel-class-a-tube-integrated-amplifier-el34-x4-xd500mkiii-p-141)
Благодаря предварително! :)
-
Хубав е линка с модинга, да...
Първо прябва да видиш какъв проблем има при твоя , за това:
НЧ Генератор https://www.mediacollege.com/audio/tone/download/
Спектроанализатор https://us5msq.com.ua/spectralab-moshhnaya-programma-spektroanalizator/
Осцилоскоп https://www.zeitnitz.eu/scope_en
+ гасящи резистори...
заигравка със синусоиди квадрати триъгълници, хармоници и чак след като се изясни кое и къде куца, тогава се прави модинг, иначе е безсмислен или няма да доведе до желания от тебе резултат.
По това което прочетох, ампа е далече от Режима в който трабва да и свири хубаво ел34... щото китайските лампи не държали на голям ток, та сега с чешките спокойно може да се настрои както трябва... стига трафовете да са правилно оразмерени.
Защо не го слушаш пентодно, El34 е страхотна в пентодно връзване.
-
Привет!
Благодаря за бързия отговор. Не се бях замислял относно тестване за конкретни проблеми с измервателни уреди, много добър съвет!
Относно пентодния режим бях забелязал нещо странно, което ме отказа от него, но ще направя теста да послушам известно време в този режим. При слушане в пентоден режим освен постигането на по-голяма сила на звука и по-силен бас, което е очаквано се появява един силен нискочистотен звук от говорителите на колоните, който се усеща понякога и при много тихи пасажи на песните от 1-2 метра и е доста дразнещ - в една от колоните е по-силен от другата. При усилване на звука този шум също се увеличава. При триодния режим този шум пак го има, но е много по-нисък и не се чува от дистанция. Дали това засилване на шума при пентодния режим е нормално или е индикация за проблем?
Освен това, приех за триоден режима, при който усилвателят иска повече усилване на звука, за постигане на нивото на звука спрямо другия (пентодния), тъй като не знам точно като дизайн и схема кое разположение на превключвателното ключе е за триоден/пентоден режим. Дали това е правилен отличителен белег между двата режима? Слушам го в триоден режим, като под това разбирам позиция на ключето в посока трансформаторите(навътре).