Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: rolling_heads в 03 Септември, 2018, 22:03:04
-
Здравейте,
Спас ми донесе два Пионера за да му спретна един, по силата на един бартер.
Уви пак не мога да се оправя с входните кръгове.
Остана само частта в червено на схемата и не знам как да ги свържа.
Пробвах няколко варианта, но не може да се спрегне на къси вълни.
Дайте някой акъл, че не мога да продължа.
-
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_pioner.html
Тук има вариантите :drinks:
-
Мисля, че тук са ползвали бобини за СВ (L3_входна, L_синя_антенна) от Хр.Ботев с миниатюрните лампи. Синята бобина е антенна и в този случай трябва да остане свободна (несвързана).
-
Тук има вариантите :drinks:
Да, но няма с 4 бобини.
Мисля, че тук са ползвали бобини за СВ (L3_входна, L_синя_антенна) от Хр.Ботев с миниатюрните лампи. Синята бобина е антенна и в този случай трябва да остане свободна (несвързана).
Може и така да е, но само единия край на синята бобина беше фабрично запоен и то към маса.
Струвам ме се, че и друг път съм виждал пионер с 4 бобини, освен батерийните
Открих си грешка.
Не бях свързал превключвателя към L3
Сега е свързано като на схемата в този пост.
Вече се српяга. На средни работи перфектно, но на къси има слаба чувствителност.
Малко остана, само късите да викнат.
Ако се сетите нещо пишете.
-
Като изключиш "синята" бобина и дадеш L1 на "маса" и късите ще се оправят. То за това не се ползва антенната за СВ, защото превключвателя за вълните няма достатъчно контакти.
"Особеното за този блок е, че като самостоятелен възел той е без превключвател. Превключвателят се монтира отделно на предната лицева страна на шасито на прием-ника. Това е направено, с оглед опростяване на цялата конструкция на приемника.
Както се вижда от схемата, блокът е с два вълнови обхвата: къси и средни вълни. Схемата му е избрана, с оглед използуване на най-опростен и евтин превключвател (най-малък брой контакти). За тази цел бобините имат серийно свързване. Осцилаторната бобина на къси вълни е с индуктивна обратна връзка, а на средни вълни— с капацитивна. Входните бобини за къси вълни са с индуктивна връзка на антената, а за средни — с вътрешно капацитивна. Такова едно решение позволява превключването от един обхват на друг да се осъществява само с два контакта." сп. Радио и телевизия, кн. 1 — I957г. инж. Б. Петков
-
Като изключиш "синята" бобина и дадеш L1 на "маса" и късите ще се оправят.
Ми да. Тъй като бобината за връзка за СВ е с повече навивки, за да се запази отношението на предаване, нейната индуктивност е висока и на КВ тя реално седи като едно голямо съпротивление между долния край на L1 и масата, реално силно отслабвайки сигнала от антената и изменяйки качествения фактор на входния кръг за КВ. Не трябва да я има. Кръга за СВ не "вижда" този за КВ като сериен импеданс, защото неговия е в пъти по-висок, но връзката през L1 с антената е напълно достатъчна за СВ обхват. Шашава схема, компромис е, но несъмнено ще работи.
-
Благодаря за разясненията.
Направих го по класичката схема и вече е перфектно.