Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Fisher в 16 Март, 2013, 10:58:58
-
колеги бихте ли помогнали с идея за импрегниращ инсектициден разтвор за обработка на дървената част на радиоапарат ,имам притеснения че имам дървояди или буби дето ми ядат дървото на един стар филипс 8)
-
И на мен ми е интересно с какво опитните реставратори лекуват дървото? Има някакви препарати, със спринцовка се слагат във всяка дупка и такива които се намазват с четка за да предпазят в бъдеще.
-
Аз мисля, че безира върши много добра работа, унищожава дървоядите и запазва дървото, освежава го също. Попива надълбоко и доста години след това няма да е привлекателно за насекоми.
-
+1 за безира. Безиросвай яко.
-
Най-сигурното средство против такива гадинки намерих в БДЖ, една течност с която обработват дървените траверси която обаче, смърди неземно! :bad:
Като цяло, лененият безир съхранява дървото, но ако вече е започнало да се разпрашва едва ли може да се помогне много. Другият проблем - върху безира не се лови алкиден емайл-лак, нитро-целулозния също след време се скапва и става на люспи който като се отделят става много неприятно. В специализираните магазини съм виждал да се продава специален полиестерен разтвор за импрегниране на палубите на яхтите който е и като лак, при това е много устойчив, но не ми се е налагало да купувам такъв. Нямам представа за цена.
-
Лечението е следното. Взимаш един бидон, слагаш радиото вътре и през някакъв вентил, монтиран на бидона му пускаш газ пропан-бутан. Оставяш го така няколко часа, може и цяла нощ и на другия ден вадиш и почваш да безиросваш. Гарантирано всички бабалюги ще са мортал комбат.
Другото, за което се сещам е вретенно масло или хидравлично масло. Мажеш и спиш спокойно, освен че няма да има буби, ще съхраниш дървото и от влагата.
-
В един найлонов чувал слагаш кутията,в една консервена кутия вътре в чувала слагаш формалин сипваш във формалина калиев хиперманганат и моментално затваряш плътно.Дига се ужасен пушек.Прави всичко на открито,че ако стане гаф няма отмирисване.Важното,че дървоядите никога няма припарят към кутията.Имай предвид,че дървоядите се прехвърлят и може да ти пламнат всички кутии,масивни мебели,гредореда на къщата...
-
Е това и мен ме интересуваше.
Бях замислил да ги пека с магнетрон :crazy:
-
С магнетрон но ако има някое гвоздейче?
-
Благодарности на модератора ,че ме прехвърля в чужда тема.
Днес пробвам нов метод за борба с дървояда.
Затворих нападната от дървояди кутия във фризер за три дни.Да видим дали ще оживеят на минус 28 градуса.
-
Дали няма да се овлажни дървото.
-
Брррррр. Да видим какво ще стане. Трябва да ги слушаш с лекарски слушалки дали мърдат. (Майтап бе Уили!)
-
Докато си пушех цигарата се сетих за една обява и не можах да се сдържа да не ви я покажа:
http://auction.bg/item.php?id=1289527
:empathy2:
Ето, хората са решили въпроса.
-
Въпросните фризери,работещи на минус 28 градуса,се използуват за сушене на луканка.Прясната луканка /колбас/ вкарана вътре за около 5 дни-все едно че е сушена два месеца в естествени условия.Това е технологията за сушене със сух студ.
Затова нямам притеснения за овлажняване на кутията.
-
Докато си пушех цигарата се сетих за една обява и не можах да се сдържа да не ви я покажа:
http://auction.bg/item.php?id=1289527
:empathy2:
Ето, хората са решили въпроса.
Голямо удоволствие ми достави тоя пасаж от обявата: "...по дървения корпус има дупчици от червояд - гаранция за автентичност." Така че Симо, не се бори с дървояда, ще загубиш "гаранцията за автентичност". :D
-
Докато си пушех цигарата се сетих за една обява и не можах да се сдържа да не ви я покажа:
http://auction.bg/item.php?id=1289527
Тоя кокал е от края на 50-те години. (Имам го същия, моят е 1957). Луд! За това радио и 20 лева са много!
За буболечките в дървото някой беше писал преди, че ги трепе с хлороформ, ама си е гадно! не смърди а направо бъзди! Най-много да се отрови човек с това. Спомням си, бях купувал някакъв "Яхтен лак" от 14 лева-безцветен, който "уж" импрегнирал дървото и го запазвал, използвали го за старинни мебели и прочее...
Мацотих с него подпорите на мазата, че бяха ги подкарали разни буби, ама не съм заглеждал дали има нови купчинки пепел от дървото, да са го яли. Другото е, че дори да се разкарат буболечките, дупките остават ще трябва и да се прикрият с някакви пасти или направо отгоре да се сложи нов фурнир.
Аз пък на стари (и много съсипани кутии), слагам по няколко пласта полиестерна смола, шлайфам здраво, поне с 2000 и отгоре нанасям автоемайл-лак, получава се добре, и заздравява дървенията, ама е доста разправия и мърльотия...
-
Лечението е следното. Взимаш един бидон, слагаш радиото вътре и през някакъв вентил, монтиран на бидона му пускаш газ пропан-бутан. Оставяш го така няколко часа, може и цяла нощ и на другия ден вадиш и почваш да безиросваш. Гарантирано всички бабалюги ще са мортал комбат.
Днес пробвах тази технология, само че сложих кутията в полиетиленов чувал и я надух с пропан бутан. Оставих я така да постои няколко дни за да видя какво ще стане. Не зная обаче как се плодят тези гадинки - да не се излюпи после някое ново още по гладно поколение. Ако са като депутатите, отърване няма!
-
чудя се ако туря дървенията в чувал ,дали преди да го напълня с пропан бутан , да не изпръскам един райд дезодорант вътре ,така за гарнитура към газовата среда!? :writer:
-
И аз си мислех за същото и сигурно ще го направя за десерт.
-
Да обобщим методите за борба с гадините по сандъците:
а/ разрушаващи повърхноста на сандъка метод. Обикновенно се използва при много лошо покритие с последваща основна реставрация. Използват се пестициди,разтворители,отровни химикали и двукомпонентни лепила/за унищожаване, залепване и запълване на всякакви дупки под налягане/.Има лепила тонирани за съответния цвят.
б/ неразрушаващи методи:използване на вакум, ниски температури, малко токсични газове, химикали, разтворители и пестициди, неразрушаващи лаковото покритие-/обикновенно шел лак/. Обикновенно за газови камери се използват найлонови чували,химически камини и кой каквото може.
в/по методите за нанасяне на материалите: спреове, четки ,спринцовки,изпарители и др.
Лично аз използвам "Карате" загрявано на ел,ваничка в наилонов чувал, вътре в сандъка.
Мерки за безопасност.
ВСИЧКИ ПРЕПАРАТИ ЗА ТРОВЕНЕ НА БУБОЛЕЧКИТЕ ТРОВЯТ И НАС!!!
Препоръчвам работа на открито или в химическа камина.По възможност влажна маска,и възможно най-елементарното ; изплакванена устата с вода и имиване с сапун или препарат на ръцете.