Радиото според мен е "линейно" - аз лично не съм виждал суперхетеродинно радио с регулиране на индуктивност на трептящия кръг. И много е сложно според мен да се направи такава конструкция на хетеродин с променяща се индуктивност. Не случайно променливите кондензатори са с 2 секции.
Другия важен за мен фактор е , че радиото е Универсал - от статиите се разбира , че радиоапаратите с марката "Универсал" са се произвеждали от занаятчийската работилница "Електрон" преди да се е регистрирала марката "Тулан" през 1927г. и да се основе фабриката "Тулан" и са линейни.Ето:
==========================================================
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_tulan.htmlДарин Камбов:
Здравейте,
Прочетох във Вашия сайт информация за моя вуйчо, инж. Светозар Пренеров и основаната от него (първа в България) фабрика за радиопарати през 1927 година.
За да попълня празнините в историята на българското радиостроене Ви изпращам сканирани диплянки на фабриката, които съдържат достоверна информация за част от радиопаратите, които е произвеждала.
Искам също така да поясня няколко възлови неща в историята на фабриката и живота на инж. Пренеров:
1. Фабриката е основана през 1927 година, защото едва тогава е бил излязъл законът, който най-после позволявал в България да има радиопромишленост.
Когато инж. Светозар Пренеров завършил с отличие образованието си във Франция, през 1924 година му предложили да участва в проекта на "Филипс" за започване на производство на радиоапарати под тази марка в Холандия.
Младият човек отхвърлил примамливото предложение и заявил, че ще строи радиоапарати в родината си България и че ще направи това преди "Филипс". Първият радиопарат на холандците се появил на пазара едва през 1929 г.
Та още през 1925 година бил принуден да регистрира той, инженерът, по тогавашните закони само ... занаятчийска работилница. И започнал производството на линейни радиопарати под името "Универсал", със скала, на която била нарисувана картата на България. Линейни апарати е правил и когато била регистрирана и започнала работа фабрика "Тулан", с тази марка, но за много малък период. Бързо конструирал и пуснал хетеродинните серии, включващи поне 12 модела в класовете "Камер", "Класик", "Комфорт", "Пиколо" и други, в батериен и мрежов вариант на захранване. Досега са се запазили най-много модели след 1936 година.
2. За външния вид на моделите след 1936.
Заблуда е, че сериите на "Тулан" след 1936 година са били по лиценз на "Блаупункт". "Тулан" и "Блаупункт" нямат нищо общо, което надявам се Вие сте установили, освен прилика във външния вид. Лявата част на лицето на кутията на дизайна е различен. При това на "Тулан" е по-добра, защото ... това е оригиналът!
Моля забележете, че логото в модела на "Блаупункт" от 1937 г., единствено и безпрецедентно, е написано не с оригиналния шрифт на марката "Блаупункт", а с шрифта на "Тулан" и без ... синята си точка. Видът на този модел няма нищо общо въобще с възприетата линия на дизайн на "Блаупункт" през годините.
3. Между другото след като се разбира, че постепенно и упорито "Тулан" завладява добри позиции на пазара в страната, подготвя и износ зад граница, неочаквано от страна на официални нацистки среди в Германия се провежда страхотен натиск върху инж. Пренеров да спре производството на български радиопарати. Те били евтини и стабилни и заплашвали немският внос.
Инж. Пренеров не се подал на натиска и дори е осъществил съкрушаващ за германците маркетинг. Купувачите вземали на доверие радиопарати "Тулан" (мрежови и батерийни) от магазините из цяла България и започвали да ги изплащат едва ... след четири месеца след като са се уверят, че си купили нещо добро! От 1931 година до 1941 година в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиопарати и то поради неправилна експлоатация. Инж. Пренеров ги е заменил с нови.
4. Освен това "Тулан" е печелел държавни и обществени поръчки: на пощите, на общините, на отбраната, на учителите ... Журито седяло пред завеса зад която били наредени апаратите за конкурса. Журито не знаело реда на подреждането, което постоянно се променяло... Техници зад завесата последователно пускали станции с говор и музика от възможно най-далечни разстояния. Журито е слушало тона и селективността и класирала чутото. Отделна група от инженери оценявала схемите на хартия и голи шасита, за стойността на конструирането и изработката. По тях не трябвало да се чете марката на приемника.
5. Атаките срещу "Тулан" преминали всякакви морални граници. Германският нацистки посланик дори хвърлил обвинението ... че инж. Пренеров е ... евреин. Вие знаете част от историята на дядо му, д-р Йохан фон Бреннер. Наистина в много европейски страни и САЩ има многолюдни еврейски родове Бреннер. Но д-р Бреннер е от известен благороднически виенски род, на католици и така инж. Пренеров доказал нееврейския си произход. За основоположник на германските Бреннери във Виена се приема Кристиян Бреннер (или Преннер), по местния говор, който е бил избран кмет на града през 1463 година ... И така инж. Пренеров спасил и главата си, и фабриката си.
6. Всички части, освен радиолампите, са произвеждани във фабрика "Тулан". По фирмени и авторски съображения някой носят самостоятелни марки, изписани на латиница. Инж. Пренеров с колеги стъклари дори е бил в състояние да пусне и производство на радиолампи, но условията, които настъпили след 1933 година в Европа попречили на вноса на специфични суровини, необходими за производството на стъклото и частите на лампите.
7. Инж. Пренеров създал лабораторно и телевизионен предавател и телевизионен приемник, иззети и отнесени незнайно къде. Обещал си, че след като завърши Втората световна война, ще се изравни с американците и в производството на телевизионни приемници.
8. През годините инж. Пренеров имал и предан съмишленик - инж. Чарлз, който починал нещастно след политическата промяна в България през 1944 г. Работил е с братята си Веселин, вещ организатор и финансист и Иван, търговски представител.
9. След 1944 година, с кабелите, произведени във фабрика" Тулан", е възстановена електрическата мрежа на София, която е била тотално засегната по време на бомбардировките.
10. Понесъл тежко национализацията, Георги Димитров му казал, че неговата фабрика нищо не струвала пред съветските заводи. От там щяли да идват в България стотици хиляди радиопарата на месец. Да ... линейни, отживели времето си. Отстранен от любимата си работа, тормозен от органите на ДС, той се помина от мозъчен инсулт на 52 години!
11."ТУЛАН" е абревиатура. Означава девиза на инж. Пренеров и братята му: "Трудолюбието и упоритостта лансират активност и напредък".
12. Много факти за "Тулан" можете да намерите в двутомната "История на българското радио" на покойния проф. В. Димитров.
С уважение,
Дарин Камбов
======================================================