| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Данни за трансформатора на селенов токоизправител АПС1  (Прочетена 13352 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
Здравейте !
Опитвам се да възстановя това зарядно , но не успях да намеря информация за трансформатора . В моя случай липсва /явно за скрап/ от бай м-----л .С другите липси , надявам се , че ще се справя /селена/ . Та ако някой от хората тук  , които са в час с тази техника ми помогнат , ще им бъда много благодарен !!!

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
За съжаление се оказа , че трябва да започна от тук :

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Освен трансформатор вътре трябва да има и автотрансформатор.
Трансформатора вади 12 и 24в.Но нямам инфо за тях.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Така като гледам имаш само шаси, не виждам причини да се занимаваш с него и да възстановяваш каквото и да било.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
За мен е предизвикателство ! Нямам САМО шасито ! Казах , че липсва трансформатора и селена , налични са - амперметъра ,  волтметъра , ПГП 10/20 , автотрансформатора / не знам състоянието му / - външно изглежда добре , но .... явно  там е основния дефект....А , няма и шунта 60 mV ....   Абе явно ще пришивам балтон на копчето...Какво пък .... Да опитам..

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Имам такъв трансформатор. Това са Пернишките зарядни Кракра.Селена съм го изхвърлил.
Трансформатора тежи към петнадесетина кила и не е за куриер.

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
Всички липсващи неща вече са налични благодарение на колегата rkounev , благодаря му за подаръка ,без него нямаше да се справя ! Сега започвам да сглобявам всичко и надявам се в скоро време да се похваля с готовото зарядно !В АВТЕНТИЧЕН вид !!!

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
 :-[ Оказа се , че и латера е за боклука ... Открих регулатор , който може да го замени , но бих искал да сондирам мнение -някой изработвал ли го е ? На пръв поглед , всичко е ОК , но все пак...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами да, би трябвало да работи добре схемата която си постнал, едва ли ще ти прави проблеми, класически симисторен регулатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Ако искаш пробвай тази която ще кача аз съм правил изправители по нея работи мн. добре

пропуснах да напиша кондензатора е 33-100нф.
тряафчето е феритен пръстен 10-15мм.


втората схема е вярна понеже рисувах по памет и съм пропуснал силовата верига.
« Последна редакция: 08 Април, 2014, 22:43:09 от ONZI »

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
Благодаря за схемата на колегата ONZI , щом е изпробвана , но ми се иска да е нещо по от близкото минало / което да е в тон с времето на производство на зарядното /  а и колегата origo сподели , че семисторния регулатор би трябвало да работи без проблем ... Май повече клоня към него . Да се възстанови този автотрансформатор , мисля , че е безсмислено , след всички негативи , които прочетох за начина му на изработка и за дефектите в последствие  !Ако греша , моля да ме поправите... :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Ако включиш симисторният регулатор в първичната верига на трафа не е много добра идея според мен.
Трафа не се чувства (комфортно) при такова включване.Заради орязаната синусоида.
Но това не ти пречи да пробваш дори може да пробваш със регулатор от стара прахусмукачка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Абе трафа че няма да се чувства особено комфортно е вярно, макар че ако ъгъла на регулиране на симисторния регулатор не надвишава критичния след който се получава хаотично пропускане на цели полувълни, не мисля че ще се оплаче. По-съмнително ми е дали симистора ще се чувства комфортно без снъбер, я вземи му сложи една верига 100 нанофарада 100 ома последователно двата елемента свързани в паралел на симистора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Laz

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Габрово
Старите прахосмукачки , които съм изхвърлил , отдавна са ощасливили алкохолно някой РОМ /този ,който не става за пиене  :) Освен това съм ВЪРЛ противник на китайската техника , САМО на тази заляла  родната BG !!! Сега сериозно-тази схема на семисторния регулатор я открих в един брой на списание РТЕ , където изрично беше споменато , че ТОВА е варианта за заместване на автотрансформатора в АПС 1. Вярно , че от това време технологиите са на светлинни години , но все пак да не обръщаме гръб на тогавашните инженери , които със сигурност НЕ са били по-некадърни от тези днес ! :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Щом е за това приложение, значи спокойно можеш да я изпълниш, но продължавам да твърдя че трябва снъбер паралелно на симистора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |